Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

AVENSIS probleme-nelamuriri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by jus View Post
    filtru de motorina e identic cu denso vine perfect.comparabil e 99% ca cel original.eu nu am avut probleme cu nici un filtru.inainte le schimbam la 15.000 dar acum la 10.000.combustibil bag numai efix de la rompetrol si nu am avut pana acum nicio problema nici la temp de -30 cum a fost acu 2 ierni aici la noi.am avut acu vreo 2 ani un filtru mai scump si era mai mic arata ca dracu montat l-am schimbat atunci.
    Multumesc JUS,

    Si eu schimb tot la maxim 10.000 km sau un an iar alimentarea o fac de la OMV sau Petrom.

    Cu respect,

    Comment


    • Originally posted by Tudor Catalin View Post
      salut legionare,

      vreau sa iau si eu corteco cu carbon, spune-mi te rog ce cod are ala care l-ai pus tu: 21652874 sau 80000438?

      multumesc
      Nu stiu codul cu exactitate. Dar tind sa cred ca e cel de al doilea, dupa o cautare in memoria mea vizuala.)
      http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

      Comment


      • Originally posted by Tudor Catalin View Post
        salut legionare,

        vreau sa iau si eu corteco cu carbon, spune-mi te rog ce cod are ala care l-ai pus tu: 21652874 sau 80000438?

        multumesc
        Filtru cu carbon este al doilea (l-am luat si eu de vreo doua ori). Primul este cel simplu.

        Cheers!
        "Singurul lucru necesar pentru triumful raului este ca oamenii buni sa nu faca nimic" (Edmund Burke)

        Toyota Corolla 1.4 D-4D Luna + VSC

        Comment


        • mersi, mersi, la amandoi, ce mai faci jijiman?
          Ave 1.8 Luna '08

          Comment


          • Originally posted by avensis75 View Post
            Salut Vali44,

            Schimbul de ulei si filtre il fac cam la un an de zile si sub 10.000 km ( nu fac mai mult de 10.000 km intr-un an).
            Probabil cei de la reprezentanta au dreptate cand spun ca filtru de motorina DENSO filtreaza particule mai mici ca dimensiune decat alt filtru...dar nu stiu cat sunt de sinceri si nu vor sa ne convinga sa cumparam consumabilele de la ei, plus ca preturile sunt destul de piperate:filtru motorina DENSO cumparat din reprezentanta Toyota costa undeva la 250 ron iar un filtru JAKOPARTS (similar cu Denso in proportie de 90%) costa 50 ron.
            Avand in vedere diferenta ...majora de pret, faptul ca fac schimbul la un an de zile ( pana in 10.000 km) cu alimentare doar de la OMV si Petrom ma face sa optez pentru JAKOPARTS.

            Cel putin asta este punctul meu de vedere.

            In orice caz multumesc pentru parerea impartasita.

            Cu respect,
            Nu inteleg de ce arunci bani pe fereastra facand in fiecare an revizie . E un moft foarte costisitor , crede-ma ! Eu am o conventie cu baietii de la Focsani si merg la 2 ani sau 15000 km dupa ce am iesit din garantie . Te rog sa ma crezi ca nu are ce sa fie rau , uleiul full sintetic pe care il punem in masini rezista fara probleme 2 ani sau 15000 km . Eu am doar 3000 km peste 60000 si te rog sa ma crezi ca uleiul Motul 5 w-30 este intact ca si caliate dar si nivel pe joja . Cat priveste filtrul de motorina , ti-am mai spus sa pui Denso si sa-l schimbi la 30000 km . Din punctul meu de vedere conteaza ca merg 10000 km cu un filtru de motorina care retine doar particule cu peste jumatate de diametru mai mari decat Denso ... injectoarele se pot distruge si in 5 km !!!! E sfatul meu si rog pe cei ce sunt mult mai in masura decat mine sa dea sfaturi sa posteze parerea lor . Si inca ceva - MOTOARELE DE 2231 CMC DIESEL AU O RESTRICTIE STRICTA DE FUNCTIONARE IN RALANTI , RESTRICTIA ESTE DE MAXIM 10 MINUTE - SAU PE ACOLO - .... cei ce nu citesc si nu respecta aceasta restrictie risca sa-si arda garnitura de chiulasa si sa-si deformeze chiulasa !!!! Cine vrea sa tina cont de asta e bine sa citeasca de multe ori pana retine ... restul , se vor plange de fiabilitatea Toyota !!!!

            Comment


            • Originally posted by vali44 View Post
              Nu inteleg de ce arunci bani pe fereastra facand in fiecare an revizie . E un moft foarte costisitor , crede-ma ! Eu am o conventie cu baietii de la Focsani si merg la 2 ani sau 15000 km dupa ce am iesit din garantie . Te rog sa ma crezi ca nu are ce sa fie rau , uleiul full sintetic pe care il punem in masini rezista fara probleme 2 ani sau 15000 km . Eu am doar 3000 km peste 60000 si te rog sa ma crezi ca uleiul Motul 5 w-30 este intact ca si caliate dar si nivel pe joja . Cat priveste filtrul de motorina , ti-am mai spus sa pui Denso si sa-l schimbi la 30000 km . Din punctul meu de vedere conteaza ca merg 10000 km cu un filtru de motorina care retine doar particule cu peste jumatate de diametru mai mari decat Denso ... injectoarele se pot distruge si in 5 km !!!! E sfatul meu si rog pe cei ce sunt mult mai in masura decat mine sa dea sfaturi sa posteze parerea lor . Si inca ceva - MOTOARELE DE 2231 CMC DIESEL AU O RESTRICTIE STRICTA DE FUNCTIONARE IN RALANTI , RESTRICTIA ESTE DE MAXIM 10 MINUTE - SAU PE ACOLO - .... cei ce nu citesc si nu respecta aceasta restrictie risca sa-si arda garnitura de chiulasa si sa-si deformeze chiulasa !!!! Cine vrea sa tina cont de asta e bine sa citeasca de multe ori pana retine ... restul , se vor plange de fiabilitatea Toyota !!!!
              Salut Valii44,

              Intradevar este costisitor (revizia la un an) dar asa consider eu ca protejez motorul si ii prelungesc viata. ( apropo..tot ce stiu despre Avensis 2.2, motorD4D am invatat de pe acest forum intreband orice chiar daca pentru altii este o banalitate).
              Din ce imi spui trag concluzia ca am doua variate referitoare la revizie:

              1) sa fac revizia la 2 ani sau maxim 15.000 km cu filtru de motorina Denso si ulei Motul 5W30 ( aici mai am o intrebare: uleiul Motul este mai bun decat Mobil 5W30 ?)
              sau
              2) sa fac revizia la un an de zile sau maxim10.000 km cu filtru de motorina Jakoparts dar cu riscul de a strica injectoarele.
              Fac referire la filtru de motorina Jakoparts avand ca argument parerea altor membrii de pe forum care au folosit si folosesc in continuare si alte filtre de motorina fara a avea probleme.

              Pana la urma in cazul variantei 2 mai tine si de norocul fiecaruia.Stii vorba ...de ce ti-e frica de aia nu scapi.

              In alta ordine de idei spunei ceva de genul: MOTOARELE DE 2231 CMC DIESEL AU O RESTRICTIE STRICTA DE FUNCTIONARE IN RALANTI , RESTRICTIA ESTE DE MAXIM 10 MINUTE - SAU PE ACOLO.

              Sa inteleg ca nu trebuie sa las motorul sa mearga la ralanti mai mult de 10 minute ?
              Daca da atunci nu este o problema iarna cand lasam motorul sa mearga sa se dezghete parbrizul sau sa se incalzeasca ?Cred ca mai sunt situatii cand lasam motorul sa mearga la ralanti mai mult de 10 minute.
              Poti sa imi dai mai multe detalii ?

              Ai idee uleiul din reprezentanta Toyota ce ulei este ? Pe bidoane nu scrie.

              In speranta ca nu sunt sacaitor iti multumesc mult.

              Cu respect,

              Comment


              • Originally posted by avensis75 View Post
                Salut Valii44,

                Intradevar este costisitor (revizia la un an) dar asa consider eu ca protejez motorul si ii prelungesc viata. ( apropo..tot ce stiu despre Avensis 2.2, motorD4D am invatat de pe acest forum intreband orice chiar daca pentru altii este o banalitate).
                Din ce imi spui trag concluzia ca am doua variate referitoare la revizie:

                1) sa fac revizia la 2 ani sau maxim 15.000 km cu filtru de motorina Denso si ulei Motul 5W30 ( aici mai am o intrebare: uleiul Motul este mai bun decat Mobil 5W30 ?)
                sau
                2) sa fac revizia la un an de zile sau maxim10.000 km cu filtru de motorina Jakoparts dar cu riscul de a strica injectoarele.
                Fac referire la filtru de motorina Jakoparts avand ca argument parerea altor membrii de pe forum care au folosit si folosesc in continuare si alte filtre de motorina fara a avea probleme.

                Pana la urma in cazul variantei 2 mai tine si de norocul fiecaruia.Stii vorba ...de ce ti-e frica de aia nu scapi.

                In alta ordine de idei spunei ceva de genul: MOTOARELE DE 2231 CMC DIESEL AU O RESTRICTIE STRICTA DE FUNCTIONARE IN RALANTI , RESTRICTIA ESTE DE MAXIM 10 MINUTE - SAU PE ACOLO.

                Sa inteleg ca nu trebuie sa las motorul sa mearga la ralanti mai mult de 10 minute ?
                Daca da atunci nu este o problema iarna cand lasam motorul sa mearga sa se dezghete parbrizul sau sa se incalzeasca ?Cred ca mai sunt situatii cand lasam motorul sa mearga la ralanti mai mult de 10 minute.
                Poti sa imi dai mai multe detalii ?

                Ai idee uleiul din reprezentanta Toyota ce ulei este ? Pe bidoane nu scrie.

                In speranta ca nu sunt sacaitor iti multumesc mult.

                Cu respect,
                Nu ma sacai deloc . Uleiul Motul 5w30 Eco nergy pe care il folosesc este net superior Mobil 1 . Daca vrei sa te convingi de spusele mele referitor la filtrul Denso , cumpara un Jaco si cand mergi la reprezentanta roaga-i sa-ti arate un Denso . Daca te vei uita in interiorul lor ai sa vezi diferenta dintre ele in ceea ce priveste elementul filtrant . Eu am postat pe forum ca m-au convins in acest fel cei de la Focsani si de aceea il schimb la 30000 km pe care ii fac destul de greu in timp ... dehhh , motorina e scumpa al dracului !
                Restrictia de functionare a motorului de 2231 cmc se referea la functionarea pe loc cu motorul ajuns deja in temperatura de lucru . Din lipsa racirii pot aparea defectele enuntate anterior . Acum or sa vina multi sa spuna ca masina are electroventilator ... acesta raceste lichidul de racire al motorului nu si partile motorului care se racesc in mers cu ajutorul curentului de aer .
                Stiu ca reprezentantele folosesc ulei pentru motor Mobil 1 cele din sudul tarii si Castrol cele din Moldova . Au un protocol de ambalare din cate am inteles , nu vreau sa gresesc , parca asa am auzit la ei ...
                Sper sa-ti fie de folos postarea .

                Comment


                • Originally posted by vali44 View Post
                  Nu ma sacai deloc . Uleiul Motul 5w30 Eco nergy pe care il folosesc este net superior Mobil 1 . Daca vrei sa te convingi de spusele mele referitor la filtrul Denso , cumpara un Jaco si cand mergi la reprezentanta roaga-i sa-ti arate un Denso . Daca te vei uita in interiorul lor ai sa vezi diferenta dintre ele in ceea ce priveste elementul filtrant . Eu am postat pe forum ca m-au convins in acest fel cei de la Focsani si de aceea il schimb la 30000 km pe care ii fac destul de greu in timp ... dehhh , motorina e scumpa al dracului !
                  Restrictia de functionare a motorului de 2231 cmc se referea la functionarea pe loc cu motorul ajuns deja in temperatura de lucru . Din lipsa racirii pot aparea defectele enuntate anterior . Acum or sa vina multi sa spuna ca masina are electroventilator ... acesta raceste lichidul de racire al motorului nu si partile motorului care se racesc in mers cu ajutorul curentului de aer .
                  Stiu ca reprezentantele folosesc ulei pentru motor Mobil 1 cele din sudul tarii si Castrol cele din Moldova . Au un protocol de ambalare din cate am inteles , nu vreau sa gresesc , parca asa am auzit la ei ...
                  Sper sa-ti fie de folos postarea .
                  Multumesc Vali44,

                  Destul de edificatoare explicatiile oferite.La toate intrebarile.
                  Apreciez.

                  As dorii totusi sa te mai intreb ceva:cureaua si rola sau rolele intinzatoare ce marca este recomandat sa fie ?O sa trebuiasca sa le schimb si pe acestea iar preturile din reprezentanta sunt piperate.
                  Din ce este format kitul: o curea si 3 role ?

                  Cu respect,

                  Comment


                  • Originally posted by avensis75 View Post
                    Multumesc Vali44,

                    Destul de edificatoare explicatiile oferite.La toate intrebarile.
                    Apreciez.

                    As dorii totusi sa te mai intreb ceva:cureaua si rola sau rolele intinzatoare ce marca este recomandat sa fie ?O sa trebuiasca sa le schimb si pe acestea iar preturile din reprezentanta sunt piperate.
                    Din ce este format kitul: o curea si 3 role ?

                    Cu respect,
                    Despre cureaua de accesorii nu stiu multe sa-ti spun deoarece nu am ajuns inca sa o schimb . Cauta pe forum ca s-a discutat despre asta si te lamuresti . Din cate stiu este vorba despre curea si o rola intinzatoare si parca sunt date si marcile cu preturi in niste postari . Bafta !

                    Comment


                    • o fi denso mai bun,normal ca e pe original,dar nici cu celalalte nu imi este rusine.ca folosesc eu jako sau altii mann sau mahle ramane la aprecierea fiecaruia cat de bun este un fitru sau nu.oricum cei din reprezentanta iti vor recomanda numai piese oe.de exemplu am schimbat distributia la 2.0 d4d al meu si am pus curea conti si role ruville.surpriza la desfacerea cutiilor de la ruville in care au venit rolele-am gasit alte cutii pe care scria nsk(adica exact originalul de pe masina cu ce era ea echipata) scria numai in japoneza de cutii.o mica concluzie pe care am tras-o din aceasta experienta este ca daca cei de la ruville nu au produs rolele ci le-au importat.

                      Comment


                      • Eu am pus curea Gates, rola si intinzator INA. Cureaua o mai schimbasem la 45.000 si nu am reusit sa citesc ce scria pe cea venita din fabrica. In schimb pe rola si intinzator era pansonat INA.
                        http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

                        Comment


                        • Originally posted by Legionaru' View Post
                          Se desface manerul schimbatorului de viteze prin desurubare, apoi apuci de latura dreptunghiului din spatele schimbatorului si tragi in sus.Scoti mufa ce alimenteaza bricheta si apoi tragi in sus toata plansa aceea si o intorci invers si acolo ai becul.

                          Cum scot becul din soclu?

                          Comment


                          • Originally posted by Legionaru' View Post
                            Eu am pus curea Gates, rola si intinzator INA. Cureaua o mai schimbasem la 45.000 si nu am reusit sa citesc ce scria pe cea venita din fabrica. In schimb pe rola si intinzator era pansonat INA.
                            Salut Legionaru,

                            Daca nu ma insel tu esti pe benzina ? Oare este vreo diferenta intre cureaua si rolele de la un diesel in comparatie cu benzina ?

                            Cu respect,

                            Comment


                            • Originally posted by jus View Post
                              o fi denso mai bun,normal ca e pe original,dar nici cu celalalte nu imi este rusine.ca folosesc eu jako sau altii mann sau mahle ramane la aprecierea fiecaruia cat de bun este un fitru sau nu.oricum cei din reprezentanta iti vor recomanda numai piese oe.de exemplu am schimbat distributia la 2.0 d4d al meu si am pus curea conti si role ruville.surpriza la desfacerea cutiilor de la ruville in care au venit rolele-am gasit alte cutii pe care scria nsk(adica exact originalul de pe masina cu ce era ea echipata) scria numai in japoneza de cutii.o mica concluzie pe care am tras-o din aceasta experienta este ca daca cei de la ruville nu au produs rolele ci le-au importat.
                              E bine de stiut Jus.
                              Si eu cand am schimbat placutele de frana care erau cumparate de la reprezentanta era imprimat pe ele Bosch dar pe cele din fata erta stantat Pagid iar pe cele din spate Textar.

                              Tind sa cred ca piesele originale Toyota din reprezentanta nu sunt chiar atat de originale.

                              Comment


                              • la noi in romania inca exista service-uri care pun ca original alte piese.tocmai de asta nu esti lasat sa stai in service langa masina.eu cred ca asa este corect din punct de vedere sigurantei clientului,ca de se poate intampla ceva cat esti in hala,dar ce din romania merg numai pe profit.referitor la placute sunt bune pagid.chiar au fost recomandate de un inginer de la toyota focsani si in baietii de acolo chiar am incredere.nu mai stiu cum mai e acolo dar eu am sa incerc la urmatoarea distributie sa merg pe la iasi la depozite sa vad daca in cutiile de la ruville sunt tot nsk sau s-a schimbat ceva.atunci chiar neasteptat am avut noroc sa fie role originale.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google