Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

inselat de Toyota

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nimic nu depaseste nesimtirea si tupeul celor de la reprezentante (in general, nu doar toyota).
    Am fost in martie la o revizie la Toyota Timisoara. In fata mea la rand un tip tocmai platise nu mai stiu cate sute de lei pentru reparatii, moment in care vine mecanicul la receptie si spune ca mai trebuie completat lichidul de racire (precizeaza ca nu cu mult). Tipa de la receptie face repede calculul - 70 lei. Clientul se inroseste si spune ca nu prea mai are bani pentru ca tocmai pleca spre Bucuresti si intreaba daca nu poate merge si asa. Imedeiat incepe circul... vai...dar o faceti pe riscul dvs. noi nu recomandam samd. Enervat de atitudinea celor 2 ii spun clientului sa completeze cu apa. Clientul se uita la mecanic, care spune... Da merge si asa. Tare sau ce?
    Toyota Avensis 2.2 D-CAT 177CP EXECUTIVE

    Comment


    • #17
      Originally posted by AdrianP View Post
      Acum mai poti incerca o cale mai directa (nu stiu cat de eficienta este) si sa le scrii celor de la Toyota Europa cat si Niponilor cu toate actele si pozele de rigoare in speranta ca pana la urma cineva va cerceta aceste probleme in grupul Toyota Romania.
      Si daca nimic din astea nu se rezolva mai poti incerca si o cale mai neortodoxa in care sa incepi sa-i "scuturi" nitel incepand cu cel care ti-a vandut masina pana la cei de la service pana cand se vor ocupa ca si cum ar fi propria lor problema.
      Neplacut dar adevarat am ajuns o tara de tigani in care nesimtirea ,escrocheria si furtul sunt la putere...aproape ca nici nu mai am puterea sa spun ca sunt mandru ca sunt Roman.
      Toyota Romania SRL (cei care mi-au vandut mie masina conf contractului de v-c) sunt de fapt Inchcape *** din Olanda. Probabil ca ei folosesc numele Toyota si ii reprezinta in baza unui contract. Ca urmare ei sunt singurii responsabili.
      Am trimis o scrisoare catre Toyota Japonia; nu le-am cerut nimic pentru ca stiam ca nu prea au ce face in momentul asta. Ei au trimis scrisoarea mea catre Toyota Europe si catre Toyota Romania; mie mi-au trimis o scrisoare in care imi spuneau ca regreta problemele pe care le am si ca Toyota Romania se ocupa de aceasta situatie. Am apreciat raspunsul din urmatoarele motive:
      - stiam ca nu ce sa faca atata timp cat sunt plangeri penale si/sau procese pe rol
      - nu am dat nici o data de contact iar ei s-au chinuit putin sa ma gaseasca si sa-mi trimita raspnsul...

      Mai multe persoane mi-au spus ca in locul meu ar fi redecorat showroom-ul. Personal consider ca acest mod de rezolvare ii reprezinta mult mai bine pe cocalari/interlopi etc. Calea legala este mai greoaie, dureaza 2-3 ani, dar seara pun capul linistit pe perna...

      Comment


      • #18
        Originally posted by catalin563892 View Post
        Nimic nu depaseste nesimtirea si tupeul celor de la reprezentante (in general, nu doar toyota).
        Am fost in martie la o revizie la Toyota Timisoara. In fata mea la rand un tip tocmai platise nu mai stiu cate sute de lei pentru reparatii, moment in care vine mecanicul la receptie si spune ca mai trebuie completat lichidul de racire (precizeaza ca nu cu mult). Tipa de la receptie face repede calculul - 70 lei. Clientul se inroseste si spune ca nu prea mai are bani pentru ca tocmai pleca spre Bucuresti si intreaba daca nu poate merge si asa. Imedeiat incepe circul... vai...dar o faceti pe riscul dvs. noi nu recomandam samd. Enervat de atitudinea celor 2 ii spun clientului sa completeze cu apa. Clientul se uita la mecanic, care spune... Da merge si asa. Tare sau ce?
        Super reactia!
        Eu am facut schimbul de ulei si filtru si am dus eu materialele. Evident, cand am sunat sa programez masina, m-au aburit ca produsele lor is extra si super, iar eu precis o sa iau tapa cumparand produse de o calitate indoielnica etc. Cumpar produsele (direct de la dealerul local), merg la schimburi. Dupa terminarea operatiei, plata etc, cand sa plec, consilierul ce m-a preluat si mi-a dus masina in lucru imi spune : 'stii, uleiul asta ce l-ai pus tu e de o calitate foarte proasta, si ii pacat, ca masina ii f buna'. Dau de 2 ori din cap, imi revin si ii spun ca stiu ca ei pun exact acelasi ulei. Se descumpaneste, trage aer in piept si imi zice ca de catva timp (luni probabil), folosesc alt tip de ulei.
        wtf? Adica folosesti 5-10 ani (zic si eu, nu stiu cat), un tip de ulei, spui tuturor ca numai acela ii recomandat, acela este cel mai bun (aburesti ca ii produs de Toyota), si acum, cum pui alt ulei, fostul devine de o calitate foarte proasta .
        Din pacate la majoritatea reprezentantelor, de la majoritatea marcilor se comit tot felul de minuni, tocmai pentru ca angajatii trebuie sa vanda cat zice sefu si ce zice sefu. Noi trebuie sa fim vigilenti si sa ne atragem atentia unul altuia la ce sa cascam ochii!

        Comment

        Working...
        X
        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
        Politica de Securitate Google