Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

consum de ulei !!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    vali44 in principiu ai dreptate
    Totusi msgen specifica faptul ca foloseste masina in regim normal de turatii, iar la 30-40k o masina nu ar trebui sa pape atat ulei
    Toyota nu proiecteaza masinile doar pentru cunoscatori intr-ale mecanicii
    Sunt oameni care conduc o masina si habar nu au ce se intampla sub capota, asta nu inseamna ca la 30k trebuie sa umbli cu bidonasul de ulei dupa tine cum era la dacie
    Parerea mea este ca motorul lui are o problema in acest sens, iar toyota a "confirmat" in acest segment cu mai multe cazuri, chiar daca recunoaste sau nu
    Ave 1.8 Luna '08

    Comment


    • #17
      Originally posted by Tudor Catalin View Post
      vali44 in principiu ai dreptate
      Totusi msgen specifica faptul ca foloseste masina in regim normal de turatii, iar la 30-40k o masina nu ar trebui sa pape atat ulei
      Toyota nu proiecteaza masinile doar pentru cunoscatori intr-ale mecanicii
      Sunt oameni care conduc o masina si habar nu au ce se intampla sub capota, ...
      Foarte interesant ce spui dar te intreb pe tine - CINE II IMIPEDICA SA CITEASCA MANUALUL UTILIZATORULUI ??? Ceea ce eu am scris se poate citi in acest manual . Nu mi-as fi permis sa-i dau aceste sfaturi daca el nu afirma in postare ca * uneori merge cu 4000 rpm si mai mult * ... daca stia ca va merge asa trebuia sa-si cumpere motor benzina . Cat priveste impresiile despre marca Toyota , fiecare este indreptatit sa spuna ce vrea dar sa se bazaze pe ceva palpabil cand da cu noroi . Imi pare rau ca trebuie sa adopt aceasta atitudine fata de tine drept pentru care imi cer scuze dar trebuie sa intelegem ca atunci cand cerem ceva de la o masina trebuie sa-i dam ceea ce-i trebuie !

      Comment


      • #18
        vali44 daca mergi ocazional cu 4000 ture nu e mult daca o faci la viteza care trebuie si daca alea 4000 nu sunt deja pe rosu(nu stiu care e turatia maxima la masina lui)
        In ce priveste datu' cu noroi, daca te referi la ultima mea propozitie din postul de sus, departe de mine gandul, eu sunt fun toyota si nu asta intentionam, dar din pacate sunt cazuri destule in care motoarele toyota mananca destul de mult ulei, unele chiar la mult mai putini km decat in cazul de fata si care nu se pot fi justificate de o incorecta utilizare a turatiilor motorului
        Sunt doar pareri personale
        Ave 1.8 Luna '08

        Comment


        • #19
          Ca sa mergi cu 4000 de ture constant, la motorul 2.0 d-4d ar presupune sa mergi cu peste 200 km/h.
          Sunt sigur ca msgen se referea la ceva de genul: ajunge cateodata chiar si la 4000 de ture.
          In depasiri (in caz de situatii limita) si avensisul meu cred ca a ajuns la 3600-4000... Rosu e oricum de la 5000 in sus...
          La 3600 e maximul de putere dupa care motorul incepe sa nu mai traga si e musai de schimbat viteza.

          Bafta!

          Comment


          • #20
            Originally posted by Bodhi View Post
            Ca sa mergi cu 4000 de ture constant, la motorul 2.0 d-4d ar presupune sa mergi cu peste 200 km/h.
            Sunt sigur ca msgen se referea la ceva de genul: ajunge cateodata chiar si la 4000 de ture.
            In depasiri (in caz de situatii limita) si avensisul meu cred ca a ajuns la 3600-4000... Rosu e oricum de la 5000 in sus...
            La 3600 e maximul de putere dupa care motorul incepe sa nu mai traga si e musai de schimbat viteza.

            Bafta!
            asta este si parerea mea, motiv pt care am si spus mai sus ca este o problema de masina nu de sofer
            Ave 1.8 Luna '08

            Comment


            • #21
              bine ai zis USI..cei de la toyota romania spun ca mobil 1 5w30 este indicat cel mai bun(probabil au vreun acord semnat cu firma mobil1)...fals..de cand pun castrol edge 5w30 nu mai tre sa completez pana la urmatoare revizie

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
              Politica de Securitate Google