Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Toyota Avensis 1.8 benzina model 2008

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Asa cum masina asta depaseste viteza maxima data de producator asa scoate si consum mai mic decat cel dat de producator.
    Nu e nici un secret, pur si simplu "mangai" pedala de acceleratie, nu urc sus in ture (schimb in general intre 2500-2800rpm) si incerc sa "ghicesc" traficul, nu accelerez acum pentru a frana peste 100 metri.
    Apropo de ce ziceai tu legat de consumul din carte, sa stii ca si la drum intins poate scoate consum mai mic decat cel dat de producator.

    Comment


    • #17
      -cu ave clasic 1.8 scoti lejer vara consum de 8.5 in oras daca conduci normal si anticipezi putin circulatia pe rutele care mergi
      -acum ca a venit frigul si traficul este mult mai aglomerat creste si consumul, eu am de exemplu 9.2 si probabil ca se va duce in 10 daca se lasa si gerul in perioada urmatoare
      -consumul dat de toyota in carte este o medie
      Ave 1.8 Luna '08

      Comment


      • #18
        Salut,

        As vrea sa vad masina asta

        Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.


        Ce ziceti?
        Totusi sta de vreo luna pe autovit si tot aici.

        Imi place ca are putini km ....dar nu stiu ce sa zic.
        Trebuie verificata,

        Andrei

        Comment


        • #19
          Originally posted by clrandrei View Post
          Salut,

          As vrea sa vad masina asta

          Autovit.ro este cel mai mare site de anunturi auto din Romania. Aici poti gasi mii de anunturi cu masini noi si second hand de vanzare.


          Ce ziceti?
          Totusi sta de vreo luna pe autovit si tot aici.

          Imi place ca are putini km ....dar nu stiu ce sa zic.
          Trebuie verificata,

          Andrei

          Pai e simplu - suni la 0722584001 si ceri codul VIN sau , acelasi lucru , seria caroseriei . Cu aceasta mergi la reprezentanta Toyota si ceri istoricul masinii ... parerea mea - are suspect de putini kilometri .
          Daca se confirma km , mergi cu proprietarul la reprezentanta pentru o verificare amanuntita a masinii , costa maxim 150-200 lei dar stii pe ce dai banii ! Bafta , sper sa fie bine !

          Comment


          • #20
            -eu am un vecin in bloc care si-a luat ave clasic dupa ce mi-am luat eu in 2008 si nu are nici 10 mii, merge cu ea doar in weekend si vacanta pt ca mai are o masinuta cu care se da prin oras
            -nu trebuie sa concluzionezi ca are o problema doar pentru faptul ca are putini km
            Ave 1.8 Luna '08

            Comment


            • #21
              Originally posted by vali44 View Post
              Pai e simplu - suni la 0722584001 si ceri codul VIN sau , acelasi lucru , seria caroseriei . Cu aceasta mergi la reprezentanta Toyota si ceri istoricul masinii ... parerea mea - are suspect de putini kilometri .
              Daca se confirma km , mergi cu proprietarul la reprezentanta pentru o verificare amanuntita a masinii , costa maxim 150-200 lei dar stii pe ce dai banii ! Bafta , sper sa fie bine !

              Eu am dat 100 lei la Toyota, pentru verificare in vederea cumpararii. Este suma pe care mi-au comunicat-o in scris la programare. Apoi s-au rasgandit si au cerut 300. Este adevarat ca informatiile furnizate nu meritau mai mult. Dar m-au asigurat ca totul este OK. Asta este important.

              Comment


              • #22
                Originally posted by Tudor Catalin View Post
                -eu am un vecin in bloc care si-a luat ave clasic dupa ce mi-am luat eu in 2008 si nu are nici 10 mii, merge cu ea doar in weekend si vacanta pt ca mai are o masinuta cu care se da prin oras
                -nu trebuie sa concluzionezi ca are o problema doar pentru faptul ca are putini km
                Sunt de acord cu ce zici tu. Avensisul tatalui meu are parcursi ~17.000km din 2009 pana in momentul de fata dintre care vreo 3-4000km sunt facuti de mine sau de fratele meu. Daca l-ar fi utilizat doar el nu trecea de 13.000km in 3 ani jumate.
                In plus, masina aia este fabricata in Oct 2004 (deci a sarit de 8 ani) si are ~67.000km rulati.

                Mai am putin si-l prind din urma eu cu masina cu 4 ani mai tanara.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by iuliano56 View Post
                  Eu am dat 100 lei la Toyota, pentru verificare in vederea cumpararii. Este suma pe care mi-au comunicat-o in scris la programare. Apoi s-au rasgandit si au cerut 300. Este adevarat ca informatiile furnizate nu meritau mai mult. Dar m-au asigurat ca totul este OK. Asta este important.
                  Cer scuze pentru ce am sa va spun - am o persoana apropiata care a vrut neaparat sa mearga in germania sa-si cumpere masina ... alea din romania * sigur aveau ceva * ... Si a venit cu o KIA PICANTO la 2100 E din parcul auto al unei firme care accepta by-back ... La venirea acasa a avut surpriza sa vada ca avea ulei pe toata partea inferioara a masinii ... Are semeringul de palier dus ... Va intreb pe cei ce sunteti sceptici - e bine sa mergi cu masina in reprezentanta sa o verifici sau sa platesti apoi ce ai crezut ca economisesti ???

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google