Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

stergatoare parbriz toyota avensis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Merci mult pentru informatii. In seara asta dau comanda de un lichid de parbriz Mastercare sa scap de JetExpert-ul pe care il am cat mai rapid.
    Recunosc ca nu m-a dus niciodata capul sa ma uit pe eticheta...

    Comment


    • #17
      Pana la urma n-am mai luat MasterCare pentru ca nu mai avea rabdare pana venea comanda si am gasit JetExpert varianta fara Metanol.
      Acu sa vad cum fac sa scot 2-3 litri de parbrizol din recipient...

      Comment


      • #18
        la mine nu am gasit in cei 7 ani nicio urma sau diferenta de culoare pe capota sau cupola.poate oi fi scapat si tot am folosit tot felul de lichide pt parbriz.referitor la stergatoare oem so noname e dupa cat vrei sa investetsti in masina.eu sunt multumit si de calitatea celor de 7 ron bucata pentru folosirea lor pe parcuesul unui an cel putin.chiar nu m-am interesat cat costa oem.poate nu am norocul daca imi cumpar sa le si fure ca se desfac usor.apropo ca vb despre teflon,la ploaie puternica si cu o viteza de minim 50 km pe ora apa nici nu mai sta pe parbriz se disperseaza toata.iar daca vrei intradevar caliate pt teflon trateaza parbrizul cu solutie teflonata(sunt niste bidonase in comert de 250 ml) si atunci sa vezi diferenta.tine cam la 3-4 spalari cu spuma activa.week-end placut

        Comment


        • #19
          Exista produse water repellant dedicate ce tin 5-6 luni in functie de lichidul folosit (RainX, Carlack, Duragloss 751) ce imprastie apa la viteze de peste 40-50 km/h, iar la peste 100 km/h nu mai ai nevoie de stergatoare. Dupa cum am mai zis, teflonul adera pe o suprafata doar in urma unei procesari termice. Astfel, nicio solutie "teflonata" nu are cum sa prinda pe geam. Locul teflonului e in tigaie, nu pe parbriz.



          Referitor la pete, foarte probabil le vei descoperi daca te vei uita la masina curata intr-o zi insorita. Uite niste urme lasate de solutia cu teflon Jetxpert.

          Last edited by OvidiuH; 02-01-2013, 15:03 PM.
          BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
          Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
          Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

          Comment


          • #20
            Exact la fel este si la mine si se vede doar daca masina este curata-curata si la lumina naturala.
            Zici ca mai ies doar cu smirghel (sau revopsire)?

            Comment


            • #21
              Incearca mai intai cu un polish abraziv, iar daca nu da rezultate, treci la smirghel de 3000 si apoi polish.
              BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
              Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
              Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

              Comment


              • #22
                Eu singur nu ma bag la asa ceva, sunt destul de strain de domeniul asta (spre deosebire de tine ) si nu vreau mai mult sa stric decat sa fac ceva bun.
                Daca o sa fie facut, va fi facut de cineva care stie ce face.

                Comment


                • #23
                  asa se spune ca e teflon si care ajuta la imprastierea apei de pe parbriz.o fi sau nu oricum e misto treaba,mai ales iarna cand mergi in spatele unei masini mici,parbrizul nu ramane asa murdar

                  Comment


                  • #24
                    Salut,
                    a venit din nou vremea sa-mi schimb stergatoarele - mi-au fost furate azi-noapte. Acum sa fim seriosi, cine dracu fura stergatoarele de pe masini???!!!!!
                    Aveam Bosch Aerotwin Blade. Am fost destul de mulțumit de ele (le aveam din martie 2011), dar parcă as incerca si altceva.
                    Aveti ceva recomandări? Să le schimb sau sa merg tot pe Bosch?
                    Multam'.
                    Viteza ... strică freza !!!!

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by czz View Post
                      Salut,
                      a venit din nou vremea sa-mi schimb stergatoarele - mi-au fost furate azi-noapte. Acum sa fim seriosi, cine dracu fura stergatoarele de pe masini???!!!!!
                      Aveam Bosch Aerotwin Blade. Am fost destul de mulțumit de ele (le aveam din martie 2011), dar parcă as incerca si altceva.
                      Aveti ceva recomandări? Să le schimb sau sa merg tot pe Bosch?
                      Multam'.
                      Mi-am cumparat Stergatoare de parbriz Champion cu eleron cu mii de recomandari si ...... , iarna trecuta efectiv stergatorul mare a crapat de frig in timp ce stergea doi fulgi de pe parbriz , nici n-am inteles ce s-a intamplat , am crezut ca mi-a dat cineva cu ceva in parbriz ........ , am renuntat la lucruri scumpe si multi laudate , am cumparat din METRO ... Valeo facute in China , sunt OK (sa nu spun excelente ) pentru pretul pe care il platesti , in primavara le schimb (tin cam 1 an ) , nu scartie , sterg perfect si repet sunt ieftine.
                      Mai sunt de gasit si in REAL ( daca mai prinzi si oferta cu TVA-ul inapoi sau ceva reducere le iei gratis ) TRY......you've got nothing to lose !

                      Comment


                      • #26
                        cu furatul de stergatoare...?vino in saracia de judet numita vaslui si ai sa vezi cum iti fura si capacele de la roti daca cumva cineva isi pierde capacelul nu isi cumpara altul ci le fura frate.poate la voi e alta lume,la noi e saracie mare.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by ddc View Post
                          Mi-am cumparat Stergatoare de parbriz Champion cu eleron cu mii de recomandari si ...... , iarna trecuta efectiv stergatorul mare a crapat de frig in timp ce stergea doi fulgi de pe parbriz , nici n-am inteles ce s-a intamplat , am crezut ca mi-a dat cineva cu ceva in parbriz ........ , am renuntat la lucruri scumpe si multi laudate , am cumparat din METRO ... Valeo facute in China , sunt OK (sa nu spun excelente ) pentru pretul pe care il platesti , in primavara le schimb (tin cam 1 an ) , nu scartie , sterg perfect si repet sunt ieftine.
                          Mai sunt de gasit si in REAL ( daca mai prinzi si oferta cu TVA-ul inapoi sau ceva reducere le iei gratis ) TRY......you've got nothing to lose !

                          Mi-am luat ceva ieftinituri din Metro - dacă ma tin pana la vara sunt super multumit. Am renuntat la ideea sa-mi iau iarasi Bosch Aerotwin pentru ca riscam sa dau o caruta de bani si apoi sa mi le le fure din nou.
                          Vedem cum se comporta ieftiniturile astea.
                          Viteza ... strică freza !!!!

                          Comment


                          • #28
                            Stergatoarele OEM Toyota sunt fabricate de NWB, cel putin la Yaris. Stergatoarele Denso sunt de fapt NWB rebranduite. Mai ales ca NWB detine 73% actiuni la Denso USA.
                            In Europa NWB sunt importate de Kavoparts, iar distribuitorul Kavoparts in Romania este (stupoare) Romcar -Tiriac Auto. Am dat mail in martie la Kavoparts Olanda, si am fost redirectionat catre Romacar. Cei de la Romcar nu au fost capabili sa imi faca o oferta concreta pe NWB nici dupa 3 luni. Halal importator!
                            Propun sa ii presam pe cei de la Romcar cu mailuri, sau sa ii abordam direct pe Kavoparts, poate asa o sa reusim sa avem o oferta concreta pentru NWB
                            Nu stiu cine importa stergatoare Denso in Romania, pe la distribuitorii de piese gasesc doar stergatoare clasice, cele flat - Designer Style lipsesc din oferte.
                            Pentru cei interesati de preturi pt Denso, una din ofertele primite arata asa:
                            DM-560 - 46,5 ron bucata
                            DM-565 - 68 de ron bucata 2 zile lucratoare
                            DM-035 - 30 de ron bucata 2 zile lucratoare
                            DM-040 - 33 de ron 2 zile lucratoare
                            DU-060R - nu este in oferta
                            DU-065R - nu este in oferta
                            DU-035R - nu este in oferta
                            DU-040R - nu este in oferta
                            DRB-030 - nu este in oferta
                            Yaris 998 1.0 vvti, Peppermint Green

                            Comment


                            • #29
                              Stergatoarele denso de le-ai postat mai sus au "spoiler" pentru cel de la sofer (ma referl la cele clasice, DM)?

                              Comment


                              • #30
                                Eu n-am avut noroc cu cele ieftine. Valeo din Cora le-am aruncat dupa o saptamana. Stergeau bine, dar nu mai suportam zgomotul. Au urmat Alca din Carrefour pentru doua luni. Si astea stergeau bine, dar am nervi foarte slabi care nu rezista la tortura sonora. Azi am pus originale de la reprezentanta 129 lei. Daca adun si cei 40-50 lei pentru cele doua perechi de petarde rezulta ca am cheltuit aproape 180 lei si tot la originale am ajuns. Cele din fabrica m-au tinut mai mult de 4 ani apoi unul s-a taiat pe lungime. Chiar si dupa 4 ani stergeau bine si fara nici un zgomot. You have been warned.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google