Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

stergatoare parbriz toyota avensis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • stergatoare parbriz toyota avensis

    am deschis acest topic deoarece trebuie sa imi scimb stergatoarele de la avensisul meu si as dori recomandari din partea dumneavoastra. ce marca folositi, de unde le cumparati, la ce preturi? am gasit pe ok*zii modelul aero tech la pretul de 75 de ron. aveti careva asa ceva? multumesc!

  • #2
    se pare ca nimeni nu foloseste stergatoare sau nu se strica nici stergatoarele la toyota...
    off topic: administratorul nu vede posturile-reclama trimise de ceva virus? remediati problema cumva..

    Comment


    • #3
      Cele mai bune mi s-au parut cele stock de la Denso. Putin mai scumpe, dar isi merita banii.
      BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
      Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
      Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

      Comment


      • #4
        Recomand Bosch Aerotwin - putin peste 100 RON - se gasesc la www.lumea-auto.ro.

        Comment


        • #5
          Am mai scris pe undeva, stergatoarele OEM de la Toyota sunt, pe langa componentele interne ale motorului, singurele piese OEM care le as cumparapentru masina mea.
          http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

          Comment


          • #6
            Si eu sustin stergatoarele OEM. Cele care au fost pe masina din fabrica le-am schimbat dupa 3 ani si asta din cauza ca cel din stanga nu mai stergea foarte bine deasupra senzorului de ploaie(ramanea o pelicula subtire de apa) si o lua asta razna. In rest stergeau impecabil (drept dovada ca mi-a luat cateva luni sa ma prind ce dracu se intampla). "Noul" set are 1 an si 3 luni, asta este doua iarna prin care trec si sterg ca in ziua in care le-am montat, adica impecabil.
            In plus, in opinia personala, nici nu au fost asa scumpe, undeva la ~120 lei setul daca mai tin bine minte.

            Comment


            • #7
              merg si alea de 7 ron din kaufland f bine la 6 luni le schimb

              Comment


              • #8
                de acord total cu JUS !! soarele verii oricum le usuca si le distruge proprietetea de elasticitate!Parerea mea!iefin si des!

                Comment


                • #9
                  Un set de stergatoare Denso tin in jur de 4 ani si ies la acelasi pret cu stergatoarele no-name ce trebuie schimbate la 3-4 luni.

                  Nu mai punem la socoteala faptul ca sterg infinit mai bine chiar si ajunse la "batranete". Am testat stergatoare Alca, Carrefour, Auchan (ultimele doua facute de Valeo conform ambalajului) si toate au sters mai prost in prima zi decat stergatoarele OEM/Denso vechi de 4 ani (lasau urme si dare). De asemenea sa va fereasca norocul sa va prinda o ploaie torentiala cu niste stergatoare no-name ca atunci o sa vedeti diferenta fata de unele de calitate (eu am avut bafta asta, iar cele Carrefour pur si simplu dansau pe parbriz).

                  Din punctul meu de vedere sunt o chestiune de confort ce nu merita sacrificata pentru cativa zeci de lei economisiti doar pe moment.
                  Last edited by OvidiuH; 01-29-2013, 18:20 PM.
                  BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                  Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                  Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                  Comment


                  • #10
                    vrei sa spui ca daca iarna scap stergatorul denso OEM peste niste gheata la parbriz vrei sa spui ca nu are nimic?ale mele originale in asemenea conditii s-au ciupit si lasau urma pe parbriz.normal ca din greseala mea.daca le intretii poate ca or tine.ale mele din kaufland e a doua iarna si doar cel de la pasager l-am ciupit.in rest va doresc numai bine

                    Comment


                    • #11
                      si apropo pereche perfecta intre stergatoare NO NAME si parbriz,pt.ploile torentiale,le face lichidul de parbriz cu teflon.

                      Comment


                      • #12
                        Am mai prins si portiuni cu gheata pe parbriz, chiar si iarna asta, si nu au patit nimic. Diferenta intre stergatoarele noname si unele OEM este aceeasi ca intre niste anvelope Nankang si unele Nokian. Aparent fac acelasi lucru, insa in practica treaba sta cu totul altfel. Pana la urma ramane la alegera fiecaruia.

                        Referitor la lichidul de parbriz cu teflon, este o simpla scamatorie de marketing, frectie la picior de lemn (teflonul nu adera pe nicio suprafata prin simpla pulverizare). Fii cu bagare de seama ca pe langa teflon si alte minunatii ce dau bine pe eticheta sa NU contina metanol (cum contin majoritatea lichidelor din magazine, gen Jetxpert). Metanolul pateaza si ataca lacul si vopseaua masinii.
                        Last edited by OvidiuH; 01-30-2013, 17:22 PM.
                        BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                        Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                        Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                        Comment


                        • #13
                          interesanta povestea cu metanolul , e un aspect la care nu am fost atent in ultimii 10 ani.probabil de asta am avut 3 masini patate in crestetul parbrizului...multumesc pentru sharing.
                          Originally posted by OvidiuH View Post
                          Am mai prins si portiuni cu gheata pe parbriz, chiar si iarna asta, si nu au patit nimic. Diferenta intre stergatoarele noname si unele OEM este aceeasi ca intre niste anvelope Nankang si unele Nokian. Aparent fac acelasi lucru, insa in practica treaba sta cu totul altfel. Pana la urma ramane la alegera fiecaruia.

                          Referitor la lichidul de parbriz cu teflon, este o simpla scamatorie de marketing, frectie la picior de lemn (teflonul nu adera pe nicio suprafata prin simpla pulverizare). Fii cu bagare de seama ca pe langa teflon si alte minunatii ce dau bine pe eticheta sa NU contina metanol (cum contin majoritatea lichidelor din magazine, gen Jetxpert). Metanolul pateaza si ataca lacul si vopseaua masinii.
                          177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by jus View Post
                            vrei sa spui ca daca iarna scap stergatorul denso OEM peste niste gheata la parbriz vrei sa spui ca nu are nimic?ale mele originale in asemenea conditii s-au ciupit si lasau urma pe parbriz.normal ca din greseala mea.daca le intretii poate ca or tine.ale mele din kaufland e a doua iarna si doar cel de la pasager l-am ciupit.in rest va doresc numai bine
                            Si eu am dat peste gheata(credeam ca s-a inmuiat si o poate lua stergatorul), chiar si acum cateva zile si nu au avut nici o treaba. Bine, daca iti faci un obicei din asta...pana la urma cel mai istet cedeaza..
                            Confirm spusele lui OvidiuH, dintre toate stergatoarele pe care le-am incercat pana acum astea OEM de la Toyota sunt cele mai bune.
                            Cele pe care le-am schimbat dupa 3 ani nici macar nu scartaiau(asta apropo de afirmatia ca oricum vara sa strica si astea) si stergeau foarte bine, daca nu as fi avut functia Auto la stergatoare nici nu ar fi fost nevoie sa le schimb.


                            Originally posted by OvidiuH View Post
                            Referitor la lichidul de parbriz cu teflon, este o simpla scamatorie de marketing, frectie la picior de lemn (teflonul nu adera pe nicio suprafata prin simpla pulverizare). Fii cu bagare de seama ca pe langa teflon si alte minunatii ce dau bine pe eticheta sa NU contina metanol (cum contin majoritatea lichidelor din magazine, gen Jetxpert). Metanolul pateaza si ataca lacul si vopseaua masinii.
                            Ups!!! Chiar nu stiam chestia asta...si folosesc JetExpert....La naiba!
                            Ma miram eu de ce am cate 2 dare pe vopsea (care se mai estompeaza cand dau cu ceara masina) in dreptul stropitoarelor care sunt montate pe capota. Si la masina anterioara aveam plafonul patat...
                            Ce lichid de parbriz ar fi indicat de folosit, in acest caz? Ai ceva recomandari?
                            Last edited by closchkutza; 01-31-2013, 16:43 PM.

                            Comment


                            • #15
                              Dintre lichidele de parbriz ce se gasesc prin hipermarketuri, doar cateva sunt fara metanol: Anrechim de la Kaufland si Chimopar de la Real. Ar mai fi Sonax, Prisma, Cartechnic si Mastercare care se mai gasesc la unele magazine auto si distribuitori.

                              Restul (Jetxpert, Vady Klar, MaxCar, Moldochim samd.), mai ales minunatiile alea la 8 lei bidonul de 5 litri au concentratie de minim 30-40% metanol, sunt toxice si foarte agresive cu vopseaua masinii. Petele si urmele ramase pot fi scoase doar cu un polish foarte abraziv, iar in cazuri mai serioase e nevoie si de smirghel de 2500-3000.
                              Last edited by OvidiuH; 01-31-2013, 16:54 PM.
                              BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                              Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                              Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google