Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

As vrea un Avensis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Salutare
    Sunt posesorul unui VW Passat 1.9 TDI ( SH ) si-mi doresc foarte mult sa-l schimb cu un Avensis 2.0 D4D (SH). Daca se poate sa ma ajutati cu ceva sfaturi referitor la ceea ce inseamna Avensis 2.0 D4D (SH), masina pe care vreau sa o achizitionez este rulata numai in Danemarca si de asemenea eu am sa o folosesc tot in Danemarca ( fac aceste precizari deoarece este o deosebire neta fata de Romania din pdv al drumurilor si ceea ce inseamna intretinere in service )

    Multumesc tare mult si astept parerile voastre

    Comment


    • #92
      Originally posted by ZoroCastru View Post
      Am vrut sa fac un mic review al masinii, dar m-am razgandit.
      Insa voi spune povestea mea mai pe scurt.
      Model: avensis 2.0 diesel, 126 cp, varianta echipare executive, luata de noua in dec 2008.
      Inainte sa o cumpar am citit forumurile si foarte multi ridicau in slavi fiabilitatea toyota. Si acum regret alegerea facuta, varianta cealalta fiind skoda octavia.

      probleme de noua sau la cel mult un an de la achizitie:
      1. scartait cheder dintre bord si parbriz
      2. zgomot (asemanator unor pietricele in sticla de plastic) in spatele torpedoului mai ales cand intra turbina la climatronic
      3. zgomot la roti pe care l-am descris in amanunt in acest thread: http://www.forumtoyota.ro/zgomot-la-...66.html?t=1766
      4. si mai nou, destul de des, zgomote cand apas pedala de ambreiaj ce se aud in interior ca si cum prinderea in podul pedalier s-a slabit

      problema 2 s-a rezolvat: au umblat la niste fire pe acolo, le-au reasezat si minune: nu se mai aude
      problema 3 rezolvata partial, 1 nerezolvata, iar cu 4 inca nu am fost la reprezentanta pentru ca deja mi s-a acrit

      In speranta ca v-am fost de ajutor, o seara buna va doresc!
      Salut!
      Singuri afirmi ca ai luat masina cu unele probleme "de noua" !
      In cazul asta, inseamna ca ai fost deacord cu aceasta situatie si nu vad de ce regreti acum acest lucru ?!

      Comment


      • #93
        pai avensisul meu e din 2005,2.0 d4d 116cp si nu pot regreta niciodată alegerea făcută.tot de noua am cumparat-o.uite ca are 10 ani acuși si fara probleme.

        Comment


        • #94
          Salut,stie cineva daca pe un avensis din 2005 se poate instala "follow me home" sau daca masina deja il are si trebuie doar activat din calculatorul masini

          Comment


          • #95
            Salut,
            Daca te interesează eu imi vând masina:
            Toyota Avensis II 2008 Taxa Platita
            Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.

            Comment


            • #96
              Vinde cineva o avensis pe motorina?

              Comment


              • #97
                Pentru a demonstra fiabilitatea Avensisului D4D 116 CP fabricat in 2004 Decembrie: are acum 413000 km, noxele la ultimul ITP de acum cateva luni au fost ca la o masina noua, nu consuma ulei, am schimbat numai un rulment si un capat de bara, distributie facuta la fiecare 100000 km, ambreiaj schimbat la 200000 cu tot cu volanta apoi la 320000 numai kitul, acum am schimbat pompa de ulei pt ca nu etansa semeringul si imi pata terasa. Am mai schimbat amortizoarele, in rest este o masina gen "Sharon Stone" nu-si arata varsta. Fiicamea zice sa nu o mai astept la aeroport cu asa ceva insa eu nu ma indur sa renunt la ea. Cu un plin fac lejer 850 km. Ce sa-mi iau altceva noua? Avensisul nou cica nu e prea reusit, europenele nu ma mai atrag. Are cineva ceva sugestii?

                Comment


                • #98
                  Orice ai lua dupa asta, n-o sa se ridice la nivelul asteptarilor dpdv fiabilitate. Poate doar un Accord benzinar sau un Lexus (insa n-as baga mana in foc).

                  Comment


                  • #99
                    cu parere de rau,closchkutza are dreptate din toate punctele de vedere.

                    Comment


                    • Va salut domnilor.
                      Sunt nou pe acest forum si as avea nevoie si eu de ajutorul vostru.
                      Sunt posesor de Logan 1,6 de 9 ani si vreau o schimbare.

                      Schimbarea s-ar traduce cam asa: Avensis Break, model 2009-2012. Buget ...undeva pana in 8000 E.
                      As dori niste recomandari la motorizare. Nu stiu ce sa aleg. 1.8 VVTI sau 2.0 D4-D.
                      Nu fac mai mult de 1500 km lunar in medie. cam 15.000- 20.000 pe an.
                      Masina o voi conduce zilnic pe un traseu de 3 km spre munca ...si inapoi tot 3 km. Asta in cazul in care nu ma abat pentru alte lucruri.
                      Financiar , ma incadrez in clasa media a unui roman din moldova. Asta ca si ideea asupra eventualelor cheltuieli de intretinere.

                      As aprecia orice raspuns pertinent si eventual recomandari din partea dumneavoastra.
                      Multumesc.

                      Comment


                      • In situatia ta clar as lua 1,8 vvti,costurile de intretinere sunt mai mici decat la diesel.

                        Comment


                        • Buna ziua la toata lumea,

                          Sunt nou pe acest forum si ma intereseaza sa achizitionez o Toyota Avensis. Stiu ca nu se mai fabrica, s-a scos la vanzare din Romania, insa am gasit masini vechi de sub un an de zile, vandute chiar de reprezentanta, care au inca 5 ani garantie.
                          Pe mine ma intereseaza cum se comporta motorul 2.0d 143 CP in viata reala. Am mers cu el putin si mi s-a parut ca vibreaza rau volanul (lucru pe care nu l-am intalnit la motorul 2.0 diesel de la VAG, spre exemplu). De asemenea sistemul start-stop cand s-a activat, m-a speriat (asa de tare a facut zgomot). In rest va rog sa imi spuneti voi:
                          -motorul are vlaga? Se infige la depasiri?
                          -cum vi se pare pentru o utilizare zilnica in oras (cam 10-15km in timpul saptamanii, o iesire din Bucuresti cam o date pe luna). Imi e teama sa nu am probleme cu filtrul de particule, sa nu il infund daca merg preponderent in oras.
                          -motorul este fiabil? Stiu ca e cel cu codul N47 de pe BMW, s-au rezolvat problemele acestuia?
                          Merci de informatii.

                          Comment


                          • eu am vazut la vanzare in Sibiu in reprezentanta
                            pacat ca nu se mai fabrica...
                            cat despre motorul bmw n47...,

                            depinde cum e dispus motorul pe toyota,

                            la vechiul motor de exemplu de toyota distributia e in lateral..pe roata dreapta,
                            era un user nu stiu daca pe forumul asta,

                            cu toyota de asta noua, cu probleme... dar in garantie..

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google