Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noua Avensis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by vali44 View Post
    Salut !
    Toate motoarele actuale Toyota au distributia pe lant .


    Multumesc frumos de raspuns.

    Merita diferenta de bani intre un D-4D de 150 CP si mai rafinatul D-CAT ? In termeni de consum, pare mai gurmand cel din urma. Injectoarele piezo, sunt prezente si pe D-4D de 150 CP ? Uitandu-ma in brosura de prezentare, la motoare, D-CAT este dat si in varianta de 150 CP, dar cu cutia automata. Deci sa inteleg ca D-CAT, se refera exclusiv la antipoluarea cu care se lauda ?

    Sincer, la modul meu de condus, linistit, cred ca un 150 CP la masa masinii e cam suficient. Acum pana nu pun si eu piciorul pe pedale, nu am de unde sa stiu exact. De asta intreb, merita 27 CP in plus, daca la un mers linistit poti avea un consum mai mare ?

    Comment


    • #47
      Cam liniste pe forumul asta, totusi, noutati ! Astazi am trecut pe la reprezentanta . Modelul break, expus in showroom, deja s-a vandut, doar berlina elegance, de culoare mov inchis, se mai putea "atinge" . Discutand cu reprezentantul de vanzari, m-am lamurit cum e cu "oferta speciala", stiti, listuta in PDF, cu cateva motoare si echipari aferente, unde se dau reduceri. Deci daca doresti sa zicem un 2.2 D-4D in echipare elegance, cu interior "grej" si o anumita culoare, nu ! Doar masinile din stoc, putine din fiecare si alea gri. Deci tot la pretul de lista, cam agresiv, dar de inteles, modelul e nou, poate exista si loc de mai bine. Am intrebat de ce pentru benzinarul de 2 litri, nu e posibila si alta echipare decat luxury, nu mai insist sa descriu privirea "reprezentantului", de parca am aterizat atunci pe pamant, sau cum imi permit asa intrebare, punctandu-mi in mod repetat, ca modelul 2 litri valvematic ESTE in echipare luxury . Ma rog, inca mai cred unii ca trebuie sa intram undeva, sa cerem ceva si indoiti de spate sa zicem "nu va suparati" ca vreau sa va fac profit cumparand...

      Una peste alta, am mai aflat (din nou ), ca toate motoarele actuale sunt pe lant si mai ales, ca toate diesel-urile toyota, au injectoare piezo. Intreband de unde puterea mai mare la D-CAT, raspunsul a fost, din evacuare, turbina si o presiune marita in rampa comuna. Bun asa, pai daca unii zic ca injectoarele piezo, au nus' ce probleme cu motorina mioritica, inseamna ca toate diesele toyota actuale au probleme si nu cred ca e cazul.

      Toate pana la urma, vor duce la momentul cand va trebuii sa platesc acesta masina, pretul nu e unul mic, oricat as incerca sa o mai "dezbrac", nu poti renunta asa usor la ce-ti ofera unele echipari. Dar vorba unui amic, oricat de indragostit ai fi de model, ca sa dai banu' trebuie sa fi convins 100% si nu e rau sa cantaresti bine privind si in curtile altora. Si oferte, sunt destule, dar toate indeplinesc criteriul fiabilitate si un motor bun ? Mazda, Ford, Honda, Citroen, Peugeot, Hyundai si care coreene mai sunt, WV, de la Renault nu mai vreau...

      Comment


      • #48
        Originally posted by digioptic View Post
        Cam liniste pe forumul asta, totusi, noutati ! Astazi am trecut pe la reprezentanta . Modelul break, expus in showroom, deja s-a vandut, doar berlina elegance, de culoare mov inchis, se mai putea "atinge" . Discutand cu reprezentantul de vanzari, m-am lamurit cum e cu "oferta speciala", stiti, listuta in PDF, cu cateva motoare si echipari aferente, unde se dau reduceri. Deci daca doresti sa zicem un 2.2 D-4D in echipare elegance, cu interior "grej" si o anumita culoare, nu ! Doar masinile din stoc, putine din fiecare si alea gri. Deci tot la pretul de lista, cam agresiv, dar de inteles, modelul e nou, poate exista si loc de mai bine. Am intrebat de ce pentru benzinarul de 2 litri, nu e posibila si alta echipare decat luxury, nu mai insist sa descriu privirea "reprezentantului", de parca am aterizat atunci pe pamant, sau cum imi permit asa intrebare, punctandu-mi in mod repetat, ca modelul 2 litri valvematic ESTE in echipare luxury . Ma rog, inca mai cred unii ca trebuie sa intram undeva, sa cerem ceva si indoiti de spate sa zicem "nu va suparati" ca vreau sa va fac profit cumparand...

        Una peste alta, am mai aflat (din nou ), ca toate motoarele actuale sunt pe lant si mai ales, ca toate diesel-urile toyota, au injectoare piezo. Intreband de unde puterea mai mare la D-CAT, raspunsul a fost, din evacuare, turbina si o presiune marita in rampa comuna. Bun asa, pai daca unii zic ca injectoarele piezo, au nus' ce probleme cu motorina mioritica, inseamna ca toate diesele toyota actuale au probleme si nu cred ca e cazul.

        Toate pana la urma, vor duce la momentul cand va trebuii sa platesc acesta masina, pretul nu e unul mic, oricat as incerca sa o mai "dezbrac", nu poti renunta asa usor la ce-ti ofera unele echipari. Dar vorba unui amic, oricat de indragostit ai fi de model, ca sa dai banu' trebuie sa fi convins 100% si nu e rau sa cantaresti bine privind si in curtile altora. Si oferte, sunt destule, dar toate indeplinesc criteriul fiabilitate si un motor bun ? Mazda, Ford, Honda, Citroen, Peugeot, Hyundai si care coreene mai sunt, WV, de la Renault nu mai vreau...
        De ce nu incerci un SH al unei Toyota Avensis 2007-2008 ... cred ca se gasesc destule masini in curtea firmelor de lesing sau la proprietari ... si am sa-ti spun ca motorizarea de 2.0 D-4D nu este una de *ras* ... chiar isi face treaba si este mult mai accesibila la taxe si impozite ... mai gandeste-te ... oricum o masina noua se va devaloriza dupa 2 ani la 60% din valoarea ei ... eu sunt patit dar nu regret deoarece mi-am luat masina pentru cel putin 10 ani ...

        Comment


        • #49
          Aaaaaaa.......... despre Hyundai am citit candva un contract de garantie ... OFERA GARANTIE 7 ANI DOAR PENTRU GARNITURA DE CHIULASA .... cine are argumente sa ma contrazica ...cat priveste marcile franceze sunt curios care este pretul de service declarat , cel real iti taie rasuflarea ...in rest , vom vedea ... nu fac reclama marcii Toyota dar se pare ca , deocamdata , este cea mai buna ca si calitate-pret .... daca sunt partinitor imi cer scuze anticipat !

          Comment


          • #50
            Originally posted by vali44 View Post
            De ce nu incerci un SH al unei Toyota Avensis 2007-2008 ... cred ca se gasesc destule masini in curtea firmelor de lesing sau la proprietari ... si am sa-ti spun ca motorizarea de 2.0 D-4D nu este una de *ras* ... chiar isi face treaba si este mult mai accesibila la taxe si impozite ... mai gandeste-te ... oricum o masina noua se va devaloriza dupa 2 ani la 60% din valoarea ei ... eu sunt patit dar nu regret deoarece mi-am luat masina pentru cel putin 10 ani ...
            Masina la SH, nu. Si eu, ca si tine, tot pe o perioada mai lunga vreau sa o iau. E pagubos sa faci asa, dar sti cum este, ai alte proiecte in viata si nu mai vrei sa ai grija masinii. Dar sa fim seriosi, nu cred ca exista masina perfecta care nu se strica 10 ani.
            De ce zic ca e bine sa privesti si in curtile vecine. Nu privii alte marci ca fiind din start proaste, vreau sa vad efectul venirii coreenilor fara taxe, de care sunt convins ca dau fiori reci de pe-acum firmelor concurente, inclusiv Toyota. Crezi ca povestea asta cu raportul pret-calitate sau fiabilitatea japoneza si germana, mai tine mult ? Sunt convins ca romanii, chiar si cei pentru care nu e un efort sa cheltuie minim 25 K euro pe o masina, nu vor incepe sa gandesca de doua ori ? Raman la convingerea mea, pretul e unul agresiv, prezent la oricare brand, cu oricare masina noua venita, "ca asa-i in tenis...", dar daca vrei sa fi lider de piata, consideri in calcule si puterea de cumparare a unui popor abia trezit la economia de piata. De ce un luxury din modelul vechi, a fost dat cu asa pret, vezi "super oferta" la clasic si unul nou trebuie sa dai atat ? Cate masini se vand acum pe luna ? Dar avem nasul sus, nu... A costat fabricatia celei vechi mai putin ? Sunt mai putine materiale in asta clasica ? Ba ascultand pe cei cu clasica, calitatea nu mai e tot aia la cea noua, deci ?

            Parerea mea. E pagubos nu sa-ti conduci masina 10 ani, ci sa gandesti ca e marca fiabila, ca nus' ce raport pret-calitate, masina este un produs consumabil si in termenii astia trebuie gandita achizitia. Si sunt foarte convins, ca in aceiasi termeni gandesc si conducatorii orcarui brand.

            Randurile de mai sus, nu sunt o critica sau un afront adus marcii toyota, sunt considerente de ordin economic pe margine agresivitatii preturilor practicate de firmele de pe la noi...

            Comment


            • #51
              Ati vazut noile reduceri? http://www.toyota.ro/Images/Noul%20A...420-914677.pdf
              Daca n-ar fi criza asta ...
              ... n-ar fi fost si reducerile astea ...

              Comment


              • #52
                Originally posted by moritz View Post
                Ati vazut noile reduceri? http://www.toyota.ro/Images/Noul%20A...420-914677.pdf
                Daca n-ar fi criza asta ...
                ... n-ar fi fost si reducerile astea ...
                SI TOTUSI E CRIZAAAAA !!!! Mi-e frica de ce ne asteapta !

                Comment


                • #53
                  Uite ce face criza ... http://www.toyotasecondhand.ro/Toyota/Avensis/162.html
                  Cine o fi nefericitul?
                  De care motor are de fapt? 1,8 benzina sau 2,0 diesel? ... de curiozitate ...
                  Judecand dupa ultima imagine, in care nu scrie D-4D langa model, ar fi benzina.

                  Comment


                  • #54
                    pai nu scrie in anuntz? 1,8 benzina , mashina din imagine este cea de la drive test,poate nu avea omu poze si postat asa.

                    Comment


                    • #55
                      Model:AvensisCarburant:BenzinaAn fabricatie:2008Judet:Arges Capacitate cilindrica:1798 cmc cmcKilometri parcursi:1.500 km
                      Descriere:


                      Motor : Capacitate cilindrica: 1998 cmc
                      Carburant: Diesel
                      Putere: 147 CP
                      Consum mixt: 6.5 L/100km
                      Culoare : Argintiu Metalizat
                      An fabricatie : 2008
                      Rulaj : Km. 1.500

                      Comment


                      • #56
                        Ma uitam de curiozitate la preturile reviziilor la noile modele si am vazut ceva ce m-a surprins: la noul Avensis la toate motorizarile pe banzina sunt aceleasi preturi. La diesel, stau altfel lucrurile: cel mai mare pret - la motorizarea cea mai mica! Sa intre mai mult ulei la motor? Altminteri, de unde diferenta - ma gandesc ca la celelalte consumabile (filtre) au aceleasi preturi.

                        Comment


                        • #57
                          Intentionez sa achizitionez o Corolla 1,6 Luna cu noul motor de 132 CP.
                          Imi cer scuze, dar nu am avut timp sa citesc ce-ati scris pe aici. Deci intreb: Mai are cineva acest motor? Concluzii legate de consum?
                          Daca puteti sa-mi spuneti si altceva ... sfaturi .....
                          Va multumesc.

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by moritz View Post
                            Intentionez sa achizitionez o Corolla 1,6 Luna cu noul motor de 132 CP.
                            Imi cer scuze, dar nu am avut timp sa citesc ce-ati scris pe aici..
                            Nu s-a scris nimic despre noile motoare valvematic Sau n-am vazut eu...

                            Comment


                            • #59
                              Salutare,

                              Si fiindca e liniste pe forum, si la mine la lucru la fel deoarece toata lumea e in concediu, m-am gandit sa scriu cateva randuri. Si fiindca tot e thread de avenis: la inceputul lui ianuarie trebuie sa-mi vina masina: Avensis nou, motor 2.2 d-cat manual. Inainte sa o aleg am tot trecut pe la reprezentanta de vreo 5-6 ori deoarece nu eram hotarat la motorizare si culoare. Culoarea s-a hotarat repede dupa ce am aflat de la dealer (Cluj) ca oferta este pt. masinile de pe stoc si pe stoc au f. putine culori. La motorizare eram hotarat pe benzina si am ales pana la urma motorina. Am o masina pe benzina si acum 2 sapt. am facut un drum de 2000 km cu un passat diesel 2.0 140 cp si mi-am schimbat parerea. Plus ca la diesel aveau o dotare superioara cam la aceeasi bani. Partea exterioara e subiectiva, mie imi place. La interior eu zic ca sunt materiale de calitate suficient de buna dar nu-mi place culoarea de pe consola centrala care seamana cu lemnul un pic si nici nu e optionala sa o poti schimba. Oricum dupa ce vine masina sper sa ma conving ca-mi place. O sa pun ceva poze si primele impresii dupa ce ajunge.

                              An Nou Fericit!

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by cristi98 View Post
                                Nu s-a scris nimic despre noile motoare valvematic Sau n-am vazut eu...
                                Eu am fost la test drive cu 1.8 valvematic si dupa primi 500 m mi s-a parut ca nu prea trage masina. Dupa aia m-am uitat la kilometraj si aveam ceva viteza. Nu prea simti cum ajunge acolo dar ajunge. Dupa aceea reprezentantul mi-a spus sa o duc pana inspre 6000 ture si putin dupa, si mi-am dat seama ca trage f. bine masina la turatii peste 4000. Cred ca am ajuns inspre 100 km/h si eram tot in a doua. Afisajul care indica schimbarea vitezelor mi s-a parut destul de inutil, e drept ca am condus doar 15-20 min. Parerea mea este ca sunt motoare destul de puternice si daca nu si-au pierdut din fiabilitate cu toate update-urile recente, un plus pt. toyota.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google