Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

sugestie KIT XENON

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • sugestie KIT XENON

    Salut !

    Vreau sa cumpar un kit de xenon pt faza scurta, pt montat aftermarket pe un Avensis din 2005...

    As vrea o parerea cat se poate de profesionista sau eventual parerea in urma unui "test pe piele proprie"...

    Ma intereseaza urmatoarele: ce temperatura de culoare este optima? 5000k sau 6000k? Am inteles ca restul in afara acestui interval nu`s prea ok.

    Care este puterea maxima legal admisa a unui bec pentru far? 35 sau 55w? Intreb asta deoarece multe kituri xenon sunt pe 35w, insa am gasit destule si pe 55w...si, din cate stiu eu, maxim pt faza scurta e 55w.

    Imi sugerati o anumita marca? (eventual chiar un anumit model).
    Va multumesc.

    Alex.

    LE: imi cer scuze daca cumva s-a mai discutat aceasta problema, dar din cauza faptului ca stau cam prost cu timpul liber rog pe cineva sa imi dea eventual postul unde s-a discutat, in cazul in care isi mai aduce aminte ca s-a mai dezbatut in legatura cu asa ceva. Mersi pentru intelegere.
    Last edited by sstrutan; 11-06-2009, 18:29 PM. Reason: am omis ceva..

  • #2
    In primul rand temperatura optima ar fi 4500k,tot ce este peste aceasta temperatura a culorii,iti micsoreaza vizibilitatea pe timp de ploaie sau ninsoare.Daca vrei sa ai si aspect, poti folosi 6000k,acestea sunt cele mai uzuale,tot aceasta culoare folosesc si eu.La partea de putere este deajuns de 35w,se stie ca aceasta este puterea consumata,acesta luminand mult mai puternic decat un halogen de 55w.Cat despre partea cu marca,tot ce gasesti pe piata sunt chinezesti,mai mult sau mai putin calitative.Eu folosesc niste kituri slim,am pe scurta, pe lunga si pe proiectoare .

    Comment


    • #3
      Xenon

      eU ITI RECOMD KITUL DE 55 KW CARE ESTE CU 70% MAI PUTERNIC FATA DE CEL DE 35 KW SI BECURI DE 3100K SAU 4300K. EU PERSONAL AM BECURI DE 3100 SI 55KW SI POT SATI ZIC CA nu deranjeaza alti conducatori iar vizibilitatea este incredibila ( ca ziua). inainte am avut instalatie de 35 kw si becuri de 8000 si sincer iti spun ca pe ploaie nu vedeam nimik. Acuma indiferent de conditiile meteo nu am probleme.

      Comment


      • #4
        Eu am kit xenon cu o temperatura de 6500k si, sincer, regret ca le-am luat asa. Ideal ar fi fost ceva cu o temperatura de culoare sub 5000k. La 6k+, cel putin pentru mine, sunt usor deranjante la ochi.
        Avensis 1,8 VVTi

        Comment


        • #5
          Ideea e urmatoarea..nu ma intereseaza atat de mult aspectul, pentru ca Xenoanele de 8000k (parca) arata bine, dar degeaba...nu vreau sa fie estetic si pe ploaie sa nu vad la 10 m in fata..Asa ca probabil voi alege 5000K sau 6000K, dar pe primul loc e 5000K.

          @dan.gutu: Ok, sunt chinezesti, dar pot sa fie si chinezesti care sa fie mai de doamne ajuta..nu fac chinezii numai rahaturi, cred ...Am gasit pe ceva site instalatii Philips (sub licenta) si Siemens..care probabil sunt tot sub licenta, ca eu nu stiu sa faca Siemens asa ceva...
          Intra te rog pe link-ul urmator si arunca o privire:
          http://www.instalatiixenon.ro/produs...dCategory.html
          E ok vreunul din alea?

          Am mai vorbit cu un tip pe un alt forum si acesta mi-a spus ca nu prea e ok sa iti montezi aftermarket. Printre motive mi-a zis ca becul va avea joc in far si pe langa ca voi deranja alti participanti la trafic, nici nu voi avea vizibilitate prea buna. Nu inteleg de ce sa aiba joc, dar ma rog..exista adaptoare, dar in general eu stiu ca se potrivesc. A mai zis el de faptul ca imi imprastie lumina aiurea corpul farului, dar i`am zis ca e cu lupa, asa ca va fi focalizata bine..Am dreptate?

          Alta chestie este sistemul acela adaptiv. Ce rol are? La aprinderea farurilor se calibreaza sau ceva de genul..se "aranjeaza"...Nu ma refer la sistemul acela de faruri care se misca atunci cand iei curba..

          Comment


          • #6
            Sunt povesti cu lucratul sub licenta,Philips sau Siemens fac numai produse care se monteaza direct din fabrica si sunt fff scumpe.Becurile cu xenon se potrivesc 100% in locul celor de la far,eu am montat cateva 10 de kituri,la diverse masini si nu am patit sa nu se potriveasca,sau sa intre apa pe langa bec.Sistemul adaptiv este montat din fabrica pe masinile ce au far cu lupa,la denivelari,farul este tinut in aceesi pozitie,un fel de dispozitiv giroscopic,dar nu toate masinile care au far cu lupa au asa ceva.Iti pun o poza cu un kit slim sa stii ce sa cauti.Ce tip de bec are masina ta ?
            Attached Files

            Comment


            • #7
              Eram ferm convins ca nu`s Siemens`uri sau Philips`uri de la mama lor, insa kitul acela siemens CAN-BUS de pe site are 3 ani garantie, lucru care mi se parea tentant...
              H7 e tipul becului. Conteaza daca e kit-ul slim sau nu ?

              Comment


              • #8
                Nu conteaza daca este slim sau nu,dar cele slim sunt de generatie mai nou si sunt mai putine probleme.In legatura cu garantia,daca le ei direct de la magazin este bine,dar daca sunt trimise prin curier,tot prin curier se face si garantia ,dar trebuie sa platesti tu curierul.

                Comment


                • #9
                  totusi..are careva xenon aftermarket pe Avensis ?

                  Comment


                  • #10
                    Da, am eu si se vede mult mai bine ca inainte. Dar daca as pune acum xenon as pune de 50w si 4300k .
                    Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                    Comment


                    • #11
                      acuma de cat ai ? (temperatura culoare)..si cele de 35w pe care le ai nu`s ok, sau de ce ai alege 50? Cu ITP`u cum ai trecut?

                      Comment


                      • #12
                        nu au treaba itpul cu ele. si eu am de 50 kw si 4100 se vede ca ziua in orice conditii meteo

                        Comment


                        • #13
                          Cine a zis ca nu are treaba ITP-ul cu xenoanele aftermarket ? Se poate masura inclusiv,fluxul luminos,daca vor se te sacaie se poate. Daca te duci la ITP cu xenon in far cu oglinda,ai picat din start.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by sstrutan View Post
                            acuma de cat ai ? (temperatura culoare)..si cele de 35w pe care le ai nu`s ok, sau de ce ai alege 50? Cu ITP`u cum ai trecut?
                            Am 4700k, si 35 w, sunt ok, se vad mai bine decat cele stock, (am si ridicat un pic farurile) dar daca as monta acum, as mai pune ceva gologani si as monta de 50-55 w.
                            ITP-ul l-am trecut fara probleme, nu m-au intrebat de sanatate.
                            Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by mallasorte View Post
                              nu au treaba itpul cu ele. si eu am de 50 kw si 4100 se vede ca ziua in orice conditii meteo
                              La 50kW normal ca se vede ca ziua, face lumina mai ceva ca un aparat de sudura.... dar ai nevoie de un alternator cam mare !!!
                              Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google