Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Viteza maxima avensis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    2.0 d4d la mine la 200 se opreste nu merge mai mult

    Comment


    • #47
      Originally posted by jus View Post
      2.0 d4d la mine la 200 se opreste nu merge mai mult
      D-cat-ul de 2.2 mai merge de la 200 in +
      177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

      Comment


      • #48
        Originally posted by brewed View Post
        D-cat-ul de 2.2 mai merge de la 200 in +
        Si 2.0 d 4-d merge la 200+ vezi foto din primele pagini . Nu aveam decat 3600-3700 rpm , deci mai aveam energie dar nu am avut locul pentru a o transforma in viteza ... Cand voi avea unde , am sa postez tot ce pot stoarce din acest motor .

        Comment


        • #49
          Daca vrei senzații tari, urcate sg in Mashina si dai blana:d. Nu are cum sa nu meargă mai mult de 200.la 200 ai vreo 3900 de ture, deci mai ai pana la 5000:d, sati iasă pistoalele prin capota)

          Comment


          • #50
            Nu cred ca ajunge la 5000 in sarcina,turatia de regulator maxima, in gol, abia ajunge la 4600-4800.

            Comment


            • #51
              Originally posted by dan.gutu View Post
              Nu cred ca ajunge la 5000 in sarcina,turatia de regulator maxima, in gol, abia ajunge la 4600-4800.
              Am obtinut viteza maxima cu 2.0 d 4-d si am ajuns pe aparat la 220 kmh. Turajul a ajuns la 4000 rpm si mai sus nu a vrut sa urce . Concluzia a fost ca masina este limitata la 220 kmh si aceasta limitare functioneaza impreuna cu turajul . Si acesta este limitat la 4000 rpm NUMAI IN TREAPTA 6 A CUTIEI DE VITEZE ! Am ajuns la aceasta concluzie dupa ce in treapta 3 , 4 si 5 am ajuns cu turajul si la 4500 rpm . Ar fi interesant daca s-ar putea scoate aceasta limitare de turaj si pentru treapta a 6-a . In ceea ce priveste noul soft care se termina cu cifrele 555 va informez ca nu e bine sa-l instalati deoarece dupa instalarea acestuia nu se mai poate reveni la cel actual . Scopul acestui soft 555 este de a limita turatia motorului sub 4000 rpm in treapta a 6-a deoarece au fost cazuri de tampiti ca mine care au mers prea mult timp la maxim si au provocat ruperea varfurilor paletelor turbinei . Spun asta deoarece am vazut undeva pe forum scris ca acest ultim soft este mai economicos decat cel de pe masina - asa este dar masina va merge ca o baba !!!

              Comment


              • #52
                Originally posted by vali44 View Post
                ... dar masina va merge ca o baba !!!
                ... la 2.2 nu am constatat diferențe de acest gen între softul vechi și cel nou!!!! ... am și martori - polițiștii rutieristi turci

                Comment


                • #53
                  Originally posted by vali44 View Post
                  Am obtinut viteza maxima cu 2.0 d 4-d si am ajuns pe aparat la 220 kmh. Turajul a ajuns la 4000 rpm si mai sus nu a vrut sa urce . Concluzia a fost ca masina este limitata la 220 kmh si aceasta limitare functioneaza impreuna cu turajul . Si acesta este limitat la 4000 rpm NUMAI IN TREAPTA 6 A CUTIEI DE VITEZE ! Am ajuns la aceasta concluzie dupa ce in treapta 3 , 4 si 5 am ajuns cu turajul si la 4500 rpm . Ar fi interesant daca s-ar putea scoate aceasta limitare de turaj si pentru treapta a 6-a . In ceea ce priveste noul soft care se termina cu cifrele 555 va informez ca nu e bine sa-l instalati deoarece dupa instalarea acestuia nu se mai poate reveni la cel actual . Scopul acestui soft 555 este de a limita turatia motorului sub 4000 rpm in treapta a 6-a deoarece au fost cazuri de tampiti ca mine care au mers prea mult timp la maxim si au provocat ruperea varfurilor paletelor turbinei . Spun asta deoarece am vazut undeva pe forum scris ca acest ultim soft este mai economicos decat cel de pe masina - asa este dar masina va merge ca o baba !!!
                  Eu cred ca nu e nici o limitare, alta decat cea naturala: motorul nu poate trage mai sus de acea turatie. Nu cumva puterea maxima este obtinuta la 4000rpm?

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by closchkutza View Post
                    Eu cred ca nu e nici o limitare, alta decat cea naturala: motorul nu poate trage mai sus de acea turatie.
                    Incearca tu in treapta 3 si vei ajunge la 4500 rpm fara sa-ti dai seama ! Vorbim dupa ce incerci ...

                    Comment


                    • #55
                      Pai a mea si in ultima treapta ajunge la turatia aia, ca e pe benzina. Insa nu asta e ideea.
                      Nu ai inteles ce am spus eu. In treapta 6, mai lunga decat a 5-a, motorul, la 220km/h(pe ceas) si 4000 rpm, nu mai poate produce suficienta putere incat sa invinga fortele ce i se opun. De asta nu mai accelereaza, de asta am zis ca limitarea e "naturala", ca nu mai poate.
                      In treapta 3 e diferita treaba, chiar daca motorul produce din ce in ce mai putina putere dupa 4000rpm, aceasta este suficienta incat sa invinga fortele ce i se opun la viteza de respectiva(considerabil mai mica).
                      Considera-te norocos pentru faptul ca isi atinge in ultima treapta de viteza turatia de putere maxima. Asta inseamna ca masina este normala si ok.

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by closchkutza View Post
                        Pai a mea si in ultima treapta ajunge la turatia aia, ca e pe benzina....
                        Am inteles ... vorbim doar ca sa tinem pagina ocupata !

                        Comment


                        • #57
                          Daca fix atat ai retinut din tot postul ala, chiar ca este risipa de biti.

                          Comment


                          • #58
                            Spre surprinderea mea diferenta intre viteza din bord si cea afisata de GPS este cam mare, cca 9km/h si creste direct proportional cu viteza. 120 bord-111 gps; 140 bord - 130 gps s.a.m.d.
                            Toyota Avensis 2.2 D-CAT 177CP EXECUTIVE

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google