Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Viteza maxima avensis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    200 km/h,
    pe E85, cat a fost necesar sa las in urma un grup de masini ambitioase (Alfa Romeo, BMX, LandRover, s.a.).
    Putea mai mult.
    Am sa fac o poza cand o sa incerc un maxim al masinii si am s-o postez. Multa stima pentru toti 2.2.
    トヨタ アベンシス セダン 2.2 D-4D --- 2005 --- 145.000 km

    Comment


    • #17
      Cu D-4D 116cp am atins 205km/h, viteza de pe bordul masinii. 190-195 atinge relativ usor.

      Comment


      • #18
        am 11mii km. Consumul a inceput sa scada de nu-mi vine a crede. La 100km/h am un consum 5,7% mai putin decat scrie in carte. E adevarat ca prind suta lejer fara sprinturi. La 130km/h am un consum de 6,5%. Sunt mai mult decat multumit de consum.
        AVENSIS 1.6 VVT-i

        Comment


        • #19
          La mine cand masina avea 600 km la bord iam dat pe drumul spre giurgiu max 190 ca tipa tata in dreapta ca nu are rodajul facut, deehhh a ramas cu sechele de la vechea 1310 unde iau zis aia sa nu sara de 100 .Mie unu mi se pare un pic mai puturoasa decat citroenul la aceleratie pana la 100, poate m-am si obisnuit eu cu el si de aceea.

          Comment


          • #20
            Avensisi d4d 2.0 2004 ... 190km ... cand a ajuns ac la 190 sa oprit brusc

            Comment


            • #21
              Pe A2 am ajuns la 215 kmh , sigur putea mai mult dar cei din fata se miscau destul de greu spre banda 1 ... am si o inregistrare video , cand am sa invat , am sa o postez . La analiza am observat ca turajul era la 3600 ceea ce imi confirma faptul ca putea mai mult. Ovidiu are dreptate cand spune ca masina e limitata ca turaj , nu ca viteza . Depinde cum ajungi la turajul de limitator , daca ajungi lin , viteza va fi mare si invers .

              Comment


              • #22
                Ce faci VALI, vrei sa decolezi??
                Precis erai singur in masina, ca altfel luai ceva dirigentie de la doamna !!
                Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                Comment


                • #23
                  Atunci eram singur in masina ... culmea este ca s-a *spurcat* si doamna la viteza !!! De la Craiova la Caracal ma *sicana* un copil cu un Hundai Cupe ... doamna a rabufnit -fa-l sa stea la locul lui ... si nu i-a fost frica !!! S-a transmis si ei ceva din nebunia mea ... oricum , trebuie sa pun de pe camera inregistrarea si apoi am sa o atasez , pentru a nu fi categorisit drept *fanfaron* ...

                  Comment


                  • #24
                    pune pe youtube si dane adresa VALY

                    Comment


                    • #25
                      Incerc sa atasez filmuletele aici ... nu stiu cat voi reusi , dar incerc ... pe youtube nu vreau sa-l pun , nu sunt pustan teribilist !

                      Comment


                      • #26
                        Se pare ca nu am reusit ... astept un tanar care stie , ma va ajuta el .

                        Comment


                        • #27

                          Comment


                          • #28
                            La viteza asta aveai flapsurile scoase ??
                            Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                            Comment


                            • #29
                              Normal ... flaps 25 , AP-ul cuplat , fortajul cuplat ... eram la viteza de ridicare a rotii de *bot* , dar am intrerupt *decolarea* din motive de lungime a pistei ...

                              Comment


                              • #30
                                A mai verificat cineva eroarea tahometrului? Mi se pare destul de ridicata, intre 10 si 13 km. Am verificat eu cu un GPS destul de bunicel. Astfel: pe indicatorul de bord 100 km/h, pe GPS 90 km/h, pe indicator 140 km/h, - GPS 130 km/h, indicator 150 km/h- GPS 137 km/h, 180-170, mai mult nu i-am dat ca mai aveam pasageri.

                                am mai observat ca Avensisul 2.0 D se misca bine de la 2400 de rotatii in sus, nu stiu de ce in datele tehnice cuplul maxim incepe de la 2000. Am avut o senzatie ca s-a dus turbina, eram la 2000 rotatii si acceleram si nu se intampla nimic, parca masina nu vroia sa ia viteza. Pana la urma cred ca era o urcare, altfel nu-mi explic.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google