Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cum ne intretinem masina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Dacă a mai rămas soluţie în recipiente, ar trebui folosită în 24 de ore de la deschiderea recipientului.

    O chestie ce am remarcat-o la a mea după aplicarea soluţiei pe lunetă: ştergătorul nu mai are cursa lină pe geam, ci trepidează de parcă ar fi cauciucul întărit.

    Eu sunt mulţumit de cum arată maşina după fiecare spălare.
    Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

    Comment


    • #77
      Kitul ajunge pentru minim 2 masini de dimensiunea unui Land Cruiser.

      Aplicarea eu o recomand calduros sa si-o faca fiecare sau la cineva avizat. Eu unul nu mi-as lasa masina pe mana dealerului pentru absolut niciun fel de cosmetizare, inclusiv spalare. Daca degresarea si aplicarea nu sunt facute cum trebuie sunt doar bani aruncati aiurea.
      Last edited by OvidiuH; 06-10-2013, 09:15 AM.
      BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
      Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
      Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

      Comment


      • #78
        Model: Toyota Avensis D-CAT
        An: 2009
        Culoare: negru metalizat, piele greige
        Timp de lucru: 28 de ore

        Masina a ajuns la mine dupa o trecere pe la spalatorie, deci teoretic destul de curata. Iata cum arata initial...















        Urme severe de matuire, zgarieturi adanci pe aproape toate suprafetele, oxidare, pete patrunse in lac, urme de gazare, ce mai, un adevarat dex al defectelor.

        Pentru exterior am folosit urmatoarele produse:

        Prespalare - Autobrite Magifoam, Mafra Supermafrasol
        Spalare - Britemax Cleanmax, manusa microfibra
        Uscare - prosop Huge Fluffy Drying Towel, laveta waffle Race Glaze One Pass
        Decontaminare - Einszett Acrysol, Einszett Colourtec, CarPro IronX Paste, argila Bilt Hamber Regular
        Corectie:
        - Flex PE 14-2 150
        - Menzerna FG400, Einszett Pasta Intensive, Einszett Hochglanz, Meguiar's PlastX
        - pad galben Lake Country CCS, pad portocaliul Lake Country CCS, pad galben 3M, pad albastru 3M, pad galben Sonus, pad galben Meguiar's, aplicator Sonus
        Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Duragloss #751 Rain Repel
        Protectie – Meguiar's #26 Hi-Tech Yellow Wax, Sonax Brilliant Shine Detailer
        Dressinguri – Finish Kare 108AS Top Kote, Mafra Diamantplast

        Jantele au fost spalate cu Einszett Colourtec...















        Fiind deosebit de contaminate, a mai fost nevoie de o trecere...





        Si pentru ca tot nu am reusit sa-i dau complet de cap, am folosit si CarPro IronX Paste...







        A urmat decontaminarea jantelor cu Bilt Hamber Regular...



        Si putin luciu de final...



        A urmat prespalarea cu Magifoam si 2BM cu Britemax Cleanmax si o manusa de microfibra...



        Am facut o trecere cu Acrysol pe toate suprafetele, iar apoi am decontaminat tot cu Bilt Hamber Regular...



        Initial...



        Dupa...







        Trecand la partea de corectie, iata alte defecte ce mi-au dat de furca...









        Zonele expuse au fost protejate cu banda 3M...



        Combinatia folosita pe majoritatea panourilor...



        Un mic 50/50 de inceput...



        Inainte...



        50/50...













        De la gri la negru...





        Alte 50/50...







        De la mat la clar...





        Inainte...





        50/50...





        Dupa...





        Inainte...





        Dupa...





        Inainte...





        50/50...



        Dupa...















        Inainte...









        50/50...















        Dupa...

        BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
        Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
        Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

        Comment


        • #79
          Pentru interior am folosit urmatoarele produse:

          Aspirator cu injectie-extractie Zelmer 919 ST
          Gliptone Leather Cleaner / Gliptone Leather Conditioner pentru suprafetele de piele
          Mafra Pulimax pentru plafon si mocheta
          Einszett Cockpit Premium pentru plastice, vinil si suprafetele neporoase
          Prima Nero pe post de dressing pentru plastice si chedere
          Meguiar’s Glass Cleaner pentru geamuri
          Einszett Acrysol pentru balamale si portiere
          Perii, periute, pensule si un teanc de lavete de microfibra

          Initial interiorul arata in felul urmator...













          Pielea a fost tratata cu setul Gliptone...



          Pielea a fost initial curatata cu o laveta umeda, am aplicat Leather Cleanerul si am frecat usor cu o perie moale, am lasat solutia sa actioneze aproximativ 15 minute pe fiecare suprafata, am sters cu o alta laveta umeda, iar dupa ce suprafata s-a uscat, au fost aplicate doua straturi de Leather Conditioner.

          Cateva cadre 50/50 de pe parcursul tratamentului...









          Final...







          Inainte...



          Pe parcursul aplicarii...



          Dupa...



          Cateva cadre cu interiorul la final...

















          Iar la finalul celor doua zile de munca, iata si cateva cadre de final...





























          BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
          Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
          Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

          Comment


          • #80
            Model: Mazda 6
            An: 2008
            Culoare: negru metalizat, interior textil negru
            Timp de lucru: 24 de ore

            Iata cum arata masina initial...





























            Proaspat sosita de la intalnirea nationala Club Mazda din Eforie...



            Ceva defecte de vopsire, praf in stratul superior al lacului, urme de matuire, panza de paianjen, destule zgarieturi severe si multe holograme, insa cum proprietarul venise tocmai de la Galati, masina trebuia pregatita cum trebuie.

            Pentru lucrare am folosit urmatoarele produse:

            Exterior:

            Prespalare - Autobrite Magifoam, Mafra Supermafrasol
            Spalare - Britemax Cleanmax, manusa microfibra
            Uscare - prosop Huge Fluffy Drying Towel, laveta waffle Race Glaze One Pass
            Decontaminare - Einszett Acrysol, Einszett Colourtec, argila Bilt Hamber Regular, pulverizator Kwazar Mercury
            Corectie:
            - Flex PE 14-2 150, Kestrel DAS6
            - Meguiar's Sanding Pad, Smirdex 2500, Smirdex 3000
            - Menzerna FG400, Menzerna PF2300 (3.02), Meguiar's #80 Speed Glaze
            - pad galben Lake Country CCS, pad portocaliul Lake Country CCS, pad alb Lake Country CCS, pad galben Sonus, pad negru Meguiar's
            Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass
            Protectie – Finish Kare #2685 Pink Wax, Sonax Brilliant Shine Detailer
            Dressinguri – Finish Kare 108AS Top Kote, Mafra Diamantplast

            Interior:

            Aspirator cu injectie-extractie Zelmer 919 ST
            Gliptone Leather Cleaner
            Mafra Pulimax pentru plafon si mocheta
            Einszett Cockpit Premium pentru plastice, vinil si suprafetele neporoase
            Prima Nero pe post de dressing pentru plastice si chedere
            Meguiar’s Glass Cleaner pentru geamuri
            Einszett Acrysol pentru balamale si portiere
            Perii, periute, pensule si un teanc de lavete de microfibra

            Jantele au fost spalate cu Einszett Colourtec...








            A urmat prespalarea cu Magifoam si 2BM cu Britemax Cleanmax si o manusa de blana Meguiar's, iar apoi decontaminarea cu argila Bilt Hamber Regular.



            Dupa decontaminare am observat o multime de puncte de praf fixate in partea superioara a lacului de la o vopsire neglijenta...









            Trecand la partea de corectie, aceasta a fost facuta cu rotativa Flex PE 14-2 150 si padurile Lake Country galben si portocaliu. Finisarea a fost facuta cu orbitala DAS6 si padul Lake Country alb.

            Inainte...





            50/50...







            Dupa...



            Pe partea dreapta a masini, pe ambele portiere, erau niste urme de cheie foarte adanci, pe anumite portiuni pana la tabla. Proprietarul a umplut pe alocuri aceste zgarieturi cu vopsea corectoare, iar eu am incercat sa le cosmetizez cat mai bine. Am folosit smirghel de 2500 si 3000, iar urmele de matuire le-am scos cu padul Sonus si Menzerna FG400. Smirghelul folosit a fost lasat in apa cu sampon timp de 12 ore inainte de a fi utilizat.

            Inainte...







            O parte din combinatia folosita...



            Suprafata matuita...



            Dupa...





            Inainte...





            50/50....











            Inainte...





            Dupa...



            Inainte...



            Dupa...

            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

            Comment


            • #81
              Inainte...



              50/50...









              Dupa...



              Inainte...



              Dupa...



              Inainte...



              Dupa...



              Inainte...



              Dupa...



              O reflexie de pe parcursul lucrarii...




              Inainte...









              Dupa...







              Inainte...







              50/50...



















              Inainte...



              Dupa...



              50/50...





              Inainte...





              50/50...













              Dupa...




              Farurile si stopurile au fost polishate cu padul portocaliu LC si FG400.





              Finisajul a fost facuta cu orbitala DAS6 si Meguiar's #80 Speed Glaze.





              Anvelopele au primit un strat de Finish Kare 108AS...





              Carenajele au fost tratate cu Mafra Diamantplast pentru a usura spalarile ulterioare...





              Tot Finish Kare 108AS a fost folosit si pentru a revitaliza putin plasticele exterioare...





              Stoner Invisible Glass with Rain Repellant a fost folosit pe toate geamurile...



              Iar pe caroserie au fost aplicate 2 straturi de Finish Kare #2685 Pink Wax si unul de Sonax Brilliant Shine Detailer...



              La finalul celor 2 zile de munca, iata rezultatul final...

































              BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
              Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
              Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

              Comment


              • #82
                Model: Volkswagen Golf 6
                Culoare: negru nemetalizat
                Timp de lucru: 15 ore

                Aspectul initial al masinii...









                Urme de gazare de la o vopsire facuta neatent, holograme, panza de paianjen si RDS-uri. Masina are un lac mediu, insa, fiind nemetalizata, a fost foarte pretentioasa la partea de finisare, fiind foarte susceptibila la zgarieturi de la lavete si holograme de stergere. Per total am pierdut mai mult timp pentru a finisa decat pentru corectia efectiva.

                Trecand la etapele de lucru, pentru exterior am folosit urmatoarele produse:

                Prespalare - Autobrite Magifoam, Mafra Supermafrasol
                Spalare - Britemax Cleanmax, Mafra Flux Lavasciuga, manusa blana Sonus
                Uscare - prosop Huge Fluffy Drying Towel, laveta waffle Race Glaze One Pass
                Decontaminare - Einszett Acrysol, Einszett Colourtec, argila Bilt Hamber Regular, pulverizator Kwazar Mercury
                Corectie:
                - Flex PE 14-2 150, Kestrel DAS6
                - Menzerna PF2300 (3.02) si Meguiar's #80 Speed Glaze, Menzerna FG400 pe alocuri
                - pad portocaliul Lake Country CCS, pad portocaliu Menzerna, pad alb Lake Country CCS, pad galben Menzerna
                Dressinguri – Finish Kare 108AS Top Kote, Mafra Diamantplast

                Jantele au fost spalate cu Einszett Colourtec...









                A urmat prespalarea cu un mix de Magifoam si Supermafrasol, iar apoi 2BM cu Britemax Cleanmax, Flux Lavasciuga si o manusa de blana Meguiar's. Decontaminarea a fost facuta cu argila Bilt Hamber Regular.







                Corectia a fost facuta cu rotativa Flex PE 14-2 150 si padurile portocalii Lake Country CCS si Menzerna. Finisarea a fost facuta cu orbitala DAS6, padul Lake Country CCS alb si cel galben Menzerna. Pastele folosite au fost Menzerna PF2300 (3.02) pentru taiere, pe alocuri si Menzerna FG400, iar finisarea a fost facuta cu Meguiar's #80 Speed Glaze.

                Inainte...







                50/50...













                Inainte...











                50/50...

















                Dupa...



                Combinatia folosita pentru a aborda majoritatea panourilor...



                Inainte...



                50/50...





                Dupa...



                Inainte...





                50/50...



                Dupa...





                Ramele portierelor inainte...



                50/50...



                Dupa...



                Tot niste cadre 50/50...







                Si dupa...



                50/50 pe o portiera cu o zgarietura foarte adanca...















                Si dupa...



                Inainte...



                50/50...









                Dupa...

                BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                Comment


                • #83
                  Starea vopselei la final...







                  Iar la finalul lucrarii, masina se prezenta in felul urmator...



















                  Masina la inceput...



                  Si la final...

                  BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                  Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                  Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                  Comment


                  • #84
                    Model: Mazda 6
                    An: 2013
                    Culoare: blue reflex, metalizat
                    Timp de lucru: 10 ore

                    Dupa pregatirea din martie, masina a ajuns la mine din cauza unor zgarieturi pe cele doua suprafete laterale si pe capota. Initial arata dupa cum urmeaza...













                    Pentru lucrare am folosit urmatoarele produse:

                    Prespalare - Bilt Hamber Auto-Foam, Valet Pro APC
                    Spalare - Meguiar's Gold Class Shampoo and Conditioner, manusa blana Meguiar's
                    Uscare - prosop Cobra Super-Plush Deluxe, laveta waffle Race Glaze One Pass
                    Decontaminare - Einszett Acrysol, Sonax Full Effect, argila Bilt Hamber Soft, pulverizator Kwazar Mercury
                    Corectie:
                    - Kestrel DAS6
                    - Meguiar's D151 Paint Reconditioning Cream
                    - pad portocaliul Lake Country CCS, pad negru Meguiar's, pad negru Scholl Concepts
                    Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass with Rain Repellant
                    Protectie – Finish Kare #1000P, Natty's Blue Paste Wax
                    Dressinguri – Finish Kare 108AS Top Kote, Mafra Diamantplast

                    Ca de obicei am inceput prin a spala jantele, de aceasta data cu Sonax Full Effect...





                    A urmat prespalarea cu Bilt Hamber Autofoam, iar pe bara fata a fost pulverizat din abundenta Valet Pro APC pentru a usura curatarea urmelor de la insecte. Spalarea a fost facuta cu Meguiar's Gold Class si o manusa de blana Meguiar's, iar decontaminarea cu argila Bilt Hamber Soft.







                    Corectia defectelor izolate a fost facuta cu orbitala DAS6 si Meguiar's D151 Paint Reconditioning Cream.



                    Inainte...



                    Dupa...



                    Inainte...



                    Dupa...



                    Inainte...



                    Dupa...



                    Inainte...



                    Dupa...



                    Inainte...



                    Dupa...



                    Inainte...



                    Dupa...



                    Inainte...



                    Dupa...



                    Inainte...



                    Dupa...



                    Pentru protectie am folosit ca baza Finish Kare 1000P, aplicat cu orbitala...





                    ... iar pentru mai multa profunzime am aplicat un strat de ceara pe baza de carnauba Natty's Blue Paste Wax, tot cu orbitala.





                    Mafra Diamantplast a fost aplicat in zona contraaripilor, iar pe anvelope 2 straturi de Finish Kare 108AS Top Kote...





                    Iata si rezultatul final, imagini needitate, direct din aparat...





























                    Masina la inceput...



                    ... si la final.

                    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                    Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                    Comment


                    • #85
                      Model: Kia Ceed
                      An: 2008
                      Culoare: rosu nemetalizat (So Red), interior textil negru/gri
                      Timp de lucru: 23 de ore



                      Pentru lucrare am folosit urmatoarele produse:

                      Exterior:

                      Prespalare - Autobrite Magifoam
                      Spalare - Britemax Cleanmax, manusa microfibra
                      Uscare - prosop Huge Fluffy Drying Towel, laveta waffle Race Glaze One Pass
                      Decontaminare - Einszett Acrysol, Einszett Colourtec, argila Bilt Hamber Regular, pulverizator Kwazar Mercury
                      Corectie:
                      - Flex PE 14-2 150, Kestrel DAS6
                      - Menzerna FG400, Menzerna PF2500 (203S), Meguiar's #80 Speed Glaze
                      - pad galben Lake Country CCS, pad portocaliul Lake Country CCS, pad alb Lake Country CCS, pad portocaliu Lake Country Cool Wave
                      Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass with Rain Repellant
                      Protectie – Optimum Opti Seal
                      Dressinguri – Finish Kare 108AS Top Kote, Einszett Kunststoff Intensive Pflege, Mafra Diamantplast

                      Interior:

                      Aspirator cu injectie-extractie Zelmer 919 ST
                      Gliptone Leather Cleaner
                      Valet Pro All Purpose Cleaner
                      Einszett Cockpit Premium pentru plastice, vinil si suprafetele neporoase
                      Prima Nero pe post de dressing pentru plastice si chedere
                      Meguiar’s Glass Cleaner pentru geamuri
                      Einszett Acrysol pentru balamale si portiere
                      Perii, periute, pensule si un teanc de lavete de microfibra

                      Jantele au fost spalate cu Einszett Colourtec...





                      A urmat prespalarea cu Magifoam si 2BM cu Britemax Cleanmax si o manusa de microfibra, iar apoi decontaminarea cu argila Bilt Hamber Regular. Astfel au iesit la iveala si o parte din defecte.













                      Zonele sensibile au fost acoperite cu banda de mascare 3M...



                      Iar sub reflector situatia se prezenta cam asa...





                      Cateva cadre 50/50 din diferite zone...



















                      Combinatia folosita pe majoritatea panourilor cu cateva exceptii unde a trebuit sa apelez la FG400 si padul galben LC...





                      Si dupa...



                      Alte cateva cadre comparative de pe parcursul lucrarii...















                      50/50...





                      Dupa...



                      Inainte...



                      Dupa...



                      Inainte...



                      Dupa...



                      Pasul de finish a fost facut cu orbitala DAS6 si Meguiar's #80 Speed Glaze...

                      BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                      Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                      Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                      Comment


                      • #86
                        Zonele de plastic degradate de la solutiile de spalare si soare au fost reconditionate cu mai multe straturi de Einszett Kunststoff Intensive Pflege...











                        Inainte...



                        Dupa...



                        Interiorul s-a prezentat intr-o stare mult mai buna decat exteriorul, fiind protejat aproape in permanenta cu huse, asa ca nu am facut poze de pe parcursul cosmetizarii.

                        Iar la finalul celor 2 zile de munca, iata cum se prezenta masina...









































                        BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                        Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                        Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                        Comment


                        • #87
                          Model: Mazda 3
                          An: 2013
                          Culoare: negru metalizat
                          Timp de lucru: 8-9 ore

                          Masina a ajuns mai de voie de nevoie la mine, avand doar 2 luni vechime de cand a fost luata de la dealer. Proprietarul a avut ghinionul sa se pricopseasca pe toata partea stanga cu o cheie dusa pana la tabla, astfel ca 2 panouri au trebuit vopsite aproape complet. Pana aici nimic neobisnuit, iata insa acum poate sa arate o masina proaspat vopsita la un dealer oficial al marcii...

























                          Pentru lucrare am folosit urmatoarele produse:

                          Spalare - Prima Mystique, manusa blana Meguiar's
                          Uscare - prosop Cobra Super-Plush Deluxe, laveta waffle Race Glaze One Pass
                          Decontaminare - Einszett Acrysol, Sonax Full Effect, argila Bilt Hamber Soft, pulverizator Kwazar Mercury
                          Corectie:
                          - Kestrel DAS6
                          - Meguiar's Ultimate Compound, Menzerna SF4000 (106FA)
                          - pad galben Lake Country CCS, pad alb Lake Country CCS, pad portocaliu Sonus SFX3, pad negru Sonus SFX4
                          Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass with Rain Repellant
                          Protectie – Chemical Guys EZ Cream Glaze, Meguiar's #26 Hi-Tech Yellow Wax
                          Dressinguri – Finish Kare 108AS Top Kote, Mafra Diamantplast

                          Masina a ajuns la mine destul de curata, asa ca am trecut direct la spalarea cu cele doua galeti si Prima Mystique, iar decontaminarea a fost facuta pe alocuri cu argila Bilt Hamber Soft.

                          Corectia generala a fost facuta cu Meguiar's Ultimate compound si Menzerna Super Finish 4000 (106FA), impreuna cu padurile Lake Country CCS si orbitala DAS6.



                          Inainte...



                          Dupa...





                          Inainte...



                          Dupa...





                          Cateva cadre 50/50 de pe parcursul corectiei...













                          50/50...















                          Dupa...







                          Inainte...



                          Dupa...



                          Cateva zgarieturi de pe capota rezolvate prin aceeasi metoda si cu ajutorul kitului de vopsea corectoare Mazda.

                          Inainte...





                          Dupa...



                          Protectia finala a fost asigurata de Chemical Guys EZ Cream Glaze si Meguiar's #26 Hi-Tech Yellow Wax, ambele aplicate cu orbitala si doua paduri Sonus.

                          BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                          Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                          Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                          Comment


                          • #88
                            Si masina la finalul lucrarii...



























                            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                            Comment


                            • #89
                              Model: Mazda CX5
                              An: 2012
                              Culoare: argintiu metalizat
                              Timp de lucru: 8-9 ore

                              In ultima vreme am tot fost prins cu felurite probleme personale, asa ca nu am mai prea avut mult timp alocat pentru detailing. Usor, usor insa a trebuit sa reiau laveta, aplicatorul si celelalte jucarii, fiind chemat "la datorie". Cum omul harnic isi face vara sanie si iarna car, proprietarul masinii din titlu a profitat de zilele frumoase ale acestui inceput de toamna pentru a face pregatirea de iarna a masinii. Aceasta are aproximativ 20.000 km la bord si ceva mai mult de un an vechime.

                              Cand a ajuns la mine, arata cam asa...











                              Pentru lucrare am folosit urmatoarele produse:

                              Prespalare - Bilt Hamber Auto Foam
                              Spalare - Chemical Guys Citrus Wash & Gloss, manusa blana Meguiar's
                              Uscare - prosop Cobra Super-Plush Deluxe, laveta waffle Race Glaze One Pass
                              Decontaminare - Einszett Acrysol, Sonax Full Effect, argila Bilt Hamber Soft, pulverizator Kwazar Mercury
                              Geamuri – Meguiar’s Glass Cleaner, Stoner Invisible Glass with Rain Repellant
                              Protectie – Autoglym Radiant Wax Polish, Finish Kare 1000P Hi-Temp Sealant, Optimum Opti-Seal
                              Dressinguri – Finish Kare 108AS Top Kote, Mafra Diamantplast
                              Altele - Kestrel DAS6, pad negru Sonus, pad portocaliu Sonus, Karcher K5.20M, lavete Meguiar's

                              Jantele au fost spalate cu Sonax Full Effect si cateva perii...









                              Prespalarea a fost facuta cu Bilt Hamber Auto Foam...







                              Inainte...



                              Dupa...



                              Un mic 50/50...



                              Spalarea a fost facuta cu samponul Chemical Guys Citrus Wash & Gloss si o manusa de blana Meguiar's...



                              ... iar decontaminarea cu argila Bilt Hamber, varianta soft....



                              Autoglym Radiant Wax Polish a fost folosit pe post de paint cleaner, aplicat cu orbitala DAS6 si un pad portocaliu Sonus...



                              Plasticele exterioare capatasera o tenta albicioasa destul de dubioasa, asa ca am aplicat pe fiecare zona 3 straturi de Finish Kare 108AS Top Kote...





                              Initial aspectul a fost unul lucios, insa acesta s-a estompat dupa vreo 2-3 ore...





                              Anvelopele inainte...



                              50/50...



                              Dupa...



                              Inainte...



                              Dupa...



                              Pentru carenaje am folosit Mafra Diamantplast...



                              Pentru geamuri am folosit solutie hidrofoba Stoner Invisible Glass...



                              Iar protectia finala a fost asigurata de Finish Kare 1000P Hi-Temp Sealant pentru caroserie si Optimum Opti-Seal pentru jante, faruri si alte cateva ornamente...



                              Iar la finalul lucrarii, iata cum arata masina...









                              BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                              Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                              Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                              Comment


                              • #90
                                Model: Toyota Prius
                                An: 2007
                                Culoare: gri metalizat, interior material textil
                                Timp de lucru: 8-10 de ore

                                Masina a fost recent cumparata la mana a doua si a ajuns mine pentru o reconditionare a interiorului, in primul rand din cauza unui miros neplacut foarte persistent ce era impregnat in tapiterie.

                                Starea initiala a interiorului...

















                                Am folosit urmatoarele produse:

                                Aspirator cu injectie-extractie Zelmer 919 ST
                                Valet Pro All Purpose Cleaner
                                Valet Pro Heavy Duty Extraction Cleaner
                                Sonax Profiline Plastic Cleaner pentru plastice, vinil si suprafetele neporoase
                                Prima Nero pe post de dressing pentru plastice si chedere
                                Meguiar’s Glass Cleaner pentru geamuri
                                Gliptone Gentle Leather Cleaner pentru suprafetele din piele
                                Einszett Acrysol pentru balamale, portiere si adezivi
                                Quick detailer pe baza de Optimum No Rinse
                                Bilt Hamber Surfex HD
                                Mafra Lubrimax
                                Perii, pensule si lavete de microfibra
                                Metrovac Sidekick Blaster
                                Dodo Juice Sour Power
                                Race Glaze Safe Waffle Wash Sponge
                                Finish Kare #425 Extra Slick Final Body Shine

                                Initial toate suprafetele au fost aspirate, inclusiv scaune, mocheta si portbagaj. Gurile de aerisire au fost curatate cu lavete de microfibra, iar zonele inaccesibile au fost suflate cu Metrovac Sidekick Blaster.

                                A urmat spalarea scaunelor cu aspiratorul cu injectie-extractie Zelmer si Valet Pro Havey Duty Extraction Cleaner. Pe fiecare suprafata s-au facut 3 spalari si 3 clatiri.

                                Inainte...





                                Suprafata impregnata cu solutie Valet Pro si lasata sa actioneze...



                                Procesul de extractie...





                                Dupa...





                                Cateva cadre 50/50...





                                Inainte...



                                Dupa...



                                Si inaltatorul juniorului avea nevoie de putina atentie.

                                Inainte...





                                Dupa...



                                Starea tapiteriei dupa spalare...





                                Si ce a rezultat in urma...





                                Cateva cadre de pe parcursul curatarii pedalierului si zonelor inferioare...





                                Presurile de cauciuc au fost curatate cu Bilt Hamber Surfex HD...



                                Pragurile inainte...



                                Dupa...



                                Bordul fi plasticele din zona superioara au fost curatate cu Sonax Profiline Plastic Cleaner, iar la final, pentru protectie, am aplicat Prima Nero. Suprafetele din piele au tratate cu Gliptone Gentle Leather Cleaner, iar geamurile au fost curatate cu Meguiar's Glass Cleaner.

                                Exteriorul nu se prezenta nici el intr-o stare prea grozava, asa ca desi masina a ajuns la mine doar pentru pregatirea interiorului, am facut o usoara cosmetizare gratuita si la exterior. Aceasta a constat in prespalare, spalare cu samponul Dodo Juice Sour Power si la final 2 straturi de Finish Kare #425 Extra Slick Final Body Shine.





                                Putin beading lasat de Dodo Juice Sour Power...





                                Uscarea facuta cu Metrovac Sidekick Blaster...







                                Exteriorul la final...







                                BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                                Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                                Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google