Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Service in general - preturi, servicii, tips

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Revizie 4 ani Toyota Corolla 1.4 D-4D efectuata la GTC

    Ulei motor Toyota 5W-30 4,2L
    Lichid frana Toyota 1L
    Garnitura baie ulei
    Filtru ulei (JPN) - adus de mine
    Filtru combustibil (JPN) - adus de mine
    Completat antigel 300ml

    Total incluzand si piesele aduse de mine: 518 RON (TVA inclus) dintre care 180 manopera.

    Filtrele de aer si de polen mi le-am schimbat singur, iar uleiul de la cutia de viteze a fost schimbat la revizia de 3 ani.
    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
    Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

    Comment


    • #92
      ieftin, zic eu

      Comment


      • #93
        Foarte bun pretul!
        Revizii scumpe la diesel :-"
        2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
        2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

        Comment


        • #94
          Da, a fost multumitor, mai ales avand in vedere cat m-ar fi costat la service-urile "oficiale".
          Numai filtrul de combustibil si manopera pentru el m-ar fi ajuns la 300 RON !
          BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
          Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
          Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

          Comment


          • #95
            Am facut de curand revizie la 2 ani la Auris 1,4D = 717 lei, astfel:
            Manopera = 212,5
            Discount manopera = 31,88
            Total cu discount = 180,63
            - ulei motor Toyota 5W30 = 4 x 38,36 = 153,44
            - filtru ulei = 40,6
            - filtru polen = 85,68
            - filtru aer = 84,06
            - filtru combustibil = 133,52
            Total piese = 497,3
            Discount piese = 74,59
            Total cu discount = 422,71
            Timp – putin peste o ora.
            Mi se pare super OK, mai ales daca compar cu pretul afisat pe site-ul Toyota, la sectiunea revizii. Sunt curios cat costa revizia la alte masini (Civic, Mazda3, Focus, dar si Accent, Megan, Skoda Tour).
            1. Initial imi adusesera ulei Castrol 5W30, motivand ca este acceptat de Toyota si are aceleasi proprietati. Am fost putin reticent si l-au schimbat cu ulei Toyota 5W30, de care mi-au pus si anul trecut. Puteti sa-mi spuneti daca am gresit refuzand uleiul Castrol? Ulterior am citit ca cineva de pe aici, daca nu ma insel Stefan VVTi, vroia neaparat ulei Castrol.
            2. Doar filtrul de ulei era chinezesc, celelalte produse fiind ori japonez, ori americane. Asta m-a facut sa ma simt mai bine.
            3. Ca si anul trecut au fost f draguti si m-au lasat sa stau tot timpul langa masina. Cu ocazia asta m-am uitat pe sub ea si am constatat ca e bine, fapt confirmat si de mecanic. Imi faceam ceva probleme, fiindca cand am fost la Cheia nu calculasem bine diferenta de nivel intre sosea si un “drum” pe care era pensiunea, si am“razuit” masina pe burta rau de tot – cel putin asa mi s-a parut dupa zgomotul auzit. Chiar am intentionat sa ma reped la Toyota Brasov, dar fiind sambata era inchis. Curios cand m-am uitat acum pe dedesubt, n-am vazut nici o julitura. Si asta m-a facut sa ma simt bine.
            4. In momentul inlocuirii filtrului de motorina mecanicul mi-a spus ca am depusa putina apa, ceea ce insemna ca motorina nu a fost chiar asa de rea. Mentionez ca am alimentat in ultimul an numai Top Eurodiesel5 de la Petrom, statia de la Gradina Publica. Pana acum nu am avut probleme.
            5. Ma plansesem tot pe forum de AC. Mecanicul s-a uitat si la instalatie si mi-a spus ca nu am piederi (daca ar fi existat s-ar fi dus tot freonul repede).
            Acum, dupa un drum facut la mare, pot sa va spun ca imi ingheata piciorul stang (dau aerul numai pe la picioare), cred ca o sa fac reumatism – la modul cel mai serios. Masina s-a comportat super-extraordinar, am fost f multumit de cum “tragea” motorul, parca singura cerea viteza. Am mers mai tare ca de obicei, cu AC tot timpul, greutate (pepeni, apa, bere)– consum 5,2 la dus. La intors am lasat-o mai moale – consumul a scazut la 4,9.
            Comportamentul f bun al motorului il pun si pe seama schimbarii filtrelor de aer si combustibil. De acum, ma voi gandi f serios ca la fiecare revizie sa schimb si filtrele de aer si combustibil.

            ITP l-am facut langa Apan Braila – 66 lei. Un tip mai mic de varsta ca mine, dar care s-a miscat f repede si de treaba in a da explocatii si recomandari. La verificarea fumului la toba (nu stiu cum se numesteproba), mi-am exprimat nemultumirea ca tureaza motorul la maxim. Mi-a zis, ceea ce citisem si pe aici, ca din cand in cand e necesar sa-i dam o “talpa”, pt a mai curata n-am retinut ce. De obicei eram mai “retinut” in turarea motorului, ca sa obtin si un consum mai bun, mai ales in oras.
            Cand am fost la mare, i-am urmat sfatul si schimbam vitezele la 3000 rot/min. Ce-i drept si raspunsul motorului era mult mai rapid ca inainte, si senzatia mai mare.
            Sa nu uit – la proba fumului opacitatea fumului” (asa i-a spus tipul) a fost 0,95. Mi-a spus ca cea mai buna valoare, adica 0, a obtinut-o la un Audi Q7.

            Comment


            • #96
              Am facut de curand revizie la 2 ani la Auris 1,4D = 717 lei, astfel:
              Manopera = 212,5
              Discount manopera = 31,88
              Total cu discount = 180,63
              - ulei motor Toyota 5W30 = 4 x 38,36 = 153,44
              - filtru ulei = 40,6
              - filtru polen = 85,68
              - filtru aer = 84,06
              - filtru combustibil = 133,52
              Total piese = 497,3
              Discount piese = 74,59
              Total cu discount = 422,71
              Timp – putin peste o ora.
              Mi se pare super OK, mai ales daca compar cu pretul afisat pe site-ul Toyota, la sectiunea revizii. Sunt curios cat costa revizia la alte masini (Civic, Mazda3, Focus, dar si Accent, Megan, Skoda Tour).
              1. Initial imi adusesera ulei Castrol 5W30, motivand ca este acceptat de Toyota si are aceleasi proprietati. Am fost putin reticent si l-au schimbat cu ulei Toyota 5W30, de care mi-au pus si anul trecut. Puteti sa-mi spuneti daca am gresit refuzand uleiul Castrol? Ulterior am citit ca cineva de pe aici, daca nu ma insel Stefan VVTi, vroia neaparat ulei Castrol.
              2. Doar filtrul de ulei era chinezesc, celelalte produse fiind ori japonez, ori americane. Asta m-a facut sa ma simt mai bine.
              3. Ca si anul trecut au fost f draguti si m-au lasat sa stau tot timpul langa masina. Cu ocazia asta m-am uitat pe sub ea si am constatat ca e bine, fapt confirmat si de mecanic. Imi faceam ceva probleme, fiindca cand am fost la Cheia nu calculasem bine diferenta de nivel intre sosea si un “drum” pe care era pensiunea, si am“razuit” masina pe burta rau de tot – cel putin asa mi s-a parut dupa zgomotul auzit. Chiar am intentionat sa ma reped la Toyota Brasov, dar fiind sambata era inchis. Curios cand m-am uitat acum pe dedesubt, n-am vazut nici o julitura. Si asta m-a facut sa ma simt bine.
              4. In momentul inlocuirii filtrului de motorina mecanicul mi-a spus ca am depusa putina apa, ceea ce insemna ca motorina nu a fost chiar asa de rea. Mentionez ca am alimentat in ultimul an numai Top Eurodiesel5 de la Petrom, statia de la Gradina Publica. Pana acum nu am avut probleme.
              5. Ma plansesem tot pe forum de AC. Mecanicul s-a uitat si la instalatie si mi-a spus ca nu am piederi (daca ar fi existat s-ar fi dus tot freonul repede).
              Acum, dupa un drum facut la mare, pot sa va spun ca imi ingheata piciorul stang (dau aerul numai pe la picioare), cred ca o sa fac reumatism – la modul cel mai serios. Masina s-a comportat super-extraordinar, am fost f multumit de cum “tragea” motorul, parca singura cerea viteza. Am mers mai tare ca de obicei, cu AC tot timpul, greutate (pepeni, apa, bere)– consum 5,2 la dus. La intors am lasat-o mai moale – consumul a scazut la 4,9.
              Comportamentul f bun al motorului il pun si pe seama schimbarii filtrelor de aer si combustibil. De acum, ma voi gandi f serios ca la fiecare revizie sa schimb si filtrele de aer si combustibil.

              ITP l-am facut langa Apan Braila – 66 lei. Un tip mai mic de varsta ca mine, dar care s-a miscat f repede si de treaba in a da explocatii si recomandari. La verificarea fumului la toba (nu stiu cum se numesteproba), mi-am exprimat nemultumirea ca tureaza motorul la maxim. Mi-a zis, ceea ce citisem si pe aici, ca din cand in cand e necesar sa-i dam o “talpa”, pt a mai curata n-am retinut ce. De obicei eram mai “retinut” in turarea motorului, ca sa obtin si un consum mai bun, mai ales in oras.
              Cand am fost la mare, i-am urmat sfatul si schimbam vitezele la 3000 rot/min. Ce-i drept si raspunsul motorului era mult mai rapid ca inainte, si senzatia mai mare.
              Sa nu uit – la proba fumului opacitatea fumului” (asa i-a spus tipul) a fost 0,95. Mi-a spus ca cea mai buna valoare, adica 0, a obtinut-o la un Audi Q7.

              Comment


              • #97
                Am omis ceva: revizia am facut-o la Toyota Focsani.

                Comment


                • #98
                  Am facut revizia de 1 an pentru Yaris la GTC Auto
                  Totul a durat 1h15min, incluzand si montajul aparatorilor de noroi pentru toate rotile

                  Cost revizie: 269 lei
                  Cost aparatori: 296.38 lei

                  Devizul a fost urmatorul:
                  1. filtru ulei /1 buc / 33.59 lei
                  2. garnitura buson golire ulei motor / 1 buc / 3.55 lei
                  3. ulei motor/ 3,1 litri / 118.91 lei
                  4. manopera revizie tip a / 1h / 70.00 lei
                  5. aparatori noroi / 1 set / 179.06 lei
                  6. manopera montat aparatori spate / 1h / 70.00 lei
                  Valoare : 475.11 lei
                  T.V.A. : 90.27 lei
                  TOTAL : 565.38 lei

                  Programare se poate face oricand, eu am facut-o cu 5 zile inainte ca atat a durat pana au venit aparatorile, au lucrat ingrijit, au verificat tot ce i-am rugat, uleiul folosit a fost TOYOTA 5W30, am vazut ambalajele originale cand le-au adus, am putut sta la rampa sa vad cum decurg operatiunile.
                  Ma declar multumit, mai ales ca pretul comunicat telefonic de cei de la ToyoMotor a fost de 500 lei, doar pentru revizie, cu reducerea de 15% inclusa.
                  Yaris 998 1.0 vvti, Peppermint Green

                  Comment


                  • #99
                    Excelente preturile! Mergem toti cu toyotele acolo pt revizii...
                    Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                    Comment


                    • Încă de anul trecut constatasem o problemă puţin deranjantă: în momentul în care mă suiam în maşină şi mă “aranjam”, îmi scârţâia spătarul de la şofer. Problema le-am spus-o celor de la Toyota Focşani când am fost la revizie anul acesta, care mi-au spus că se schimbă pe garanţie (mai am garanţie un an). Mi-au spus că vor face comandă şi mă vor suna. Între timp am plecat în concediu. M-au sunat, am stabilit o dată de comun acord şi am fost la ei. Surpriza a fost în momentul în care am constatat că îmi comandaseră tot mecanismul culisare scaun şofer (aşa e denumit pe comandă). Operaţiunea a durat vreo 2 ore: mecanicul a trebuit să demonteze tot scaunul, apoi schimbat mecanismul, apoi montat la loc, timp în care mi-au permis să mă “plimb” şi eu prin hală. Doar mecanismul costa cu tva 1478,22 plus manopera ... Dar întrucât s-a schimbat pe garanţie nu m-a costat nimic!
                      Nu cunosc bine condiţiile garanţiei, dar mă aşteptam să beneficiez gratuit doar de piesă, iar manopera operaţiei să o suport, dar nu a fost aşa – ceea ce m-a surprins f plăcut.
                      Încă o dată am fost mulţumit de felul cum s-au mişcat cei de la Focşani: timpul relativ scurt de aşteptare (o săptămână), n-au lăsat “urme” când au umblat, mecanicul mi-a oferit şi datalii la ceea ce făcea şi lucrarea e de calitate (scârţâitul a dispărut).

                      Cât am aşteptat, mi-am “clătit” ochii la noul Avensis. Prost moment şi-au ales şi aştia să-l lanseze! Şi mai prost inspiraţi când au ales să elimine oferta cu reducerile la benzinare. Ce o fi în capul lor? “Rivalii“ au nişte reduceri! Or fi aşteptând să „scape” de modelul clasic?

                      Comment


                      • Originally posted by moritz View Post
                        Încă de anul trecut constatasem o problemă puţin deranjantă: în momentul în care mă suiam în maşină şi mă “aranjam”, îmi scârţâia spătarul de la şofer. Problema le-am spus-o celor de la Toyota Focşani când am fost la revizie anul acesta, care mi-au spus că se schimbă pe garanţie (mai am garanţie un an). Mi-au spus că vor face comandă şi mă vor suna. Între timp am plecat în concediu. M-au sunat, am stabilit o dată de comun acord şi am fost la ei. Surpriza a fost în momentul în care am constatat că îmi comandaseră tot mecanismul culisare scaun şofer (aşa e denumit pe comandă). Operaţiunea a durat vreo 2 ore: mecanicul a trebuit să demonteze tot scaunul, apoi schimbat mecanismul, apoi montat la loc, timp în care mi-au permis să mă “plimb” şi eu prin hală. Doar mecanismul costa cu tva 1478,22 plus manopera ... Dar întrucât s-a schimbat pe garanţie nu m-a costat nimic!
                        Nu cunosc bine condiţiile garanţiei, dar mă aşteptam să beneficiez gratuit doar de piesă, iar manopera operaţiei să o suport, dar nu a fost aşa – ceea ce m-a surprins f plăcut.
                        Încă o dată am fost mulţumit de felul cum s-au mişcat cei de la Focşani: timpul relativ scurt de aşteptare (o săptămână), n-au lăsat “urme” când au umblat, mecanicul mi-a oferit şi datalii la ceea ce făcea şi lucrarea e de calitate (scârţâitul a dispărut).

                        Cât am aşteptat, mi-am “clătit” ochii la noul Avensis. Prost moment şi-au ales şi aştia să-l lanseze! Şi mai prost inspiraţi când au ales să elimine oferta cu reducerile la benzinare. Ce o fi în capul lor? “Rivalii“ au nişte reduceri! Or fi aşteptând să „scape” de modelul clasic?
                        Multumim pentru aprecierile facute! Incercam de fiecare data sa oferim clientilor nostrii o experienta placuta in service. Va rog sa ma contactati pentru orice problema aparuta.

                        Ing. Andrei Vrabie - TOYOTA FOCSANI

                        Comment


                        • Service-ul din Focsani si-a pastrat seriozitatea si calitatea serviciilor, si din cate am citit si auzit, e printre putinele!
                          Eu o sa merg in continuare sa fac reviziile la acest service. Sper sa nu fie nevoie pentru altceva
                          2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                          2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                          Comment


                          • Preturi nesimtite la Toyota Bucuresti Sud

                            Am schimbat astazi cureaua de transmisie la masina la Toyota Splai.
                            Numai cureaua a costat 260 de ron !!!
                            (efectiv stau si ma uit la cea veche ca prostul si ma intreb cum poate o bucata de cauciuc sa coste atat).
                            Am o Corolla HB pe diesel din 2006.
                            Problema este insa ca au schimbat-o fara sa imi ceara acordul. Cureaua trebuia schimbata insa nu cu una la care si-au pus probabil adaos de 300%. M-am trezit practic in fata faptului implinit.
                            Se pare ca foamea este foarte mare si cel mai bine ar fi sa precizati foarte clar cand lasati o masina in service ca nu acceptati piese schimbate fara acordul explicit al clientului.

                            Comment


                            • Revizie 1 an Toyota Corolla 1.4 vvt-i

                              Ulei motor 5w40 (Mobil Super 3000) 5 l - 278 lei
                              Filtru ulei - 41 lei
                              Manopera 1 ora - 101 lei
                              Total : 420 lei

                              Au facut verificarile la frane , lumini si antigel ;
                              Dupa schimbul de ulei se simte o diferenta in turatia motorului.

                              Revizia a fost facuta la TOYOTA CRAIOVA - Top Motors
                              Last edited by ALiNuTz; 09-21-2009, 10:38 AM.

                              Comment


                              • Am uitat sa mentionez , singura problema pe care am constatato a fost abia cand am ajuns acasa si am verificat nivelul uleiului care , dupa cum a zis si un alt membru ca a patit tot la Craiova , depaseste nivelul maxim al jojei ... posibil sa fie datorita faptului ca este motorul cald , o sa verific maine din nou

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google