Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Service in general - preturi, servicii, tips

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    David, e o chestie simplisimă să schimbi filtrul de aer. Scoţi capacul care e prins în 2 sau 4 cleme, scoţi vechiul filtru şi îl pui pe cel nou, cu scrisul şi indicaţia UP în sus. Mai jos ai nişte poze. În primele 2 poze e o Corolla E12 1.4 D-4D, iar în ultima un Auris 1,6 Dual VVTI.
    Attached Files
    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
    Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

    Comment


    • #47
      merci mult

      Comment


      • #48
        Ceva de pret..poti sa ne spui? Tot Brasovean...

        Comment


        • #49
          am facut revizia de 15000 in pipera
          m-am dus cu filtrele mele, doar uleiul toyota 5w40 l-au pus ei, cica mobil ar fi
          - filtrul de polen (singurul de producator, mult mai prost decat cel original ) - 60 lei l-am
          schimbat eu
          - filtrul de aer motor, original JapanParts - 73 lei; l-am schimbat eu
          - filtrul de motorina, original JapanParts - 103 lei ; schimbat in service 1h manopera
          - filtrul de ulei, original JapanParts - 30 lei; schimbat in service
          - 7 l ulei toyota 5w40 - 289 lei; schimbat in service,sper ca nu l-au pus pe tot,7l au facturat
          - garnitura baie ulei - 4 lei
          - manopera pentru schimb ulei, filtru ulei si carburant - 2 ore - 238 lei
          in afara de ulei, restul le aveam cumparate, la service am platit 529 lei.
          sunt nervos ca acum am vazut ca am platit 7 de ulei dar nu mi-au dat diferenta de 0.7 l

          in total pret revizie cu ce am mai schimbat eu singur 793 lei - practic toate filtrele

          Comment


          • #50
            Bravo David,ai facut afacerea vietii tale...si se mai mira unii din Bucuresti cand le spun cam ce cred eu despre ce se intampla acolo!
            La Braila te costa la jumatate fiindca cei ce lucreaza acolo nu sunt smekeri pe care UNII ii roaga cu bani....
            Este evident ca cei de acolo au lucrat pe canicula si ca cei 0,7l de ulei s-au evaporat iar schimbarea celor doua filtre s-a facut cu pauza de hidratare!Asa a iesit manopera aceea....

            Comment


            • #51
              David, te-au cam ars. Trebuia să fi întrebat în prealabil de un cost estimativ.
              Cât despre nesimţirea dealerului din Pipera, Inchape, nu mă mir, însă cui să te plângi, având în vedere că ei sunt Toyota România, importatorul oficial în ţara noastră.
              BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
              Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
              Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

              Comment


              • #52
                ce sa mai zic , eu m-am ars, aveti mare grija in Pipera. din ce citesc Toyo Sud e mai rau, asa ca valea din Bucuresti next time
                de cost estimativ am intrebat si nu au putut sa imi spuna, fortat de imprejurari ca intr-o saptamana plec din ro, nu am mai insistat. m-au tepuit cu ulei pe care l-am platit ~ 50 de lei si cu o ora de manopera in plus ~ 110 lei.
                Last edited by David; 08-26-2008, 06:36 AM.

                Comment


                • #53
                  In schimb cei de la Braila reusesc sa nu se priceapa la mai nimic.Nu reusesc sa faca o operatie nici cu manualul in mina.

                  Comment


                  • #54
                    Revizie 1an-Service Craiova-Ulei 5W50 Mobil 1 trisintetic,filtru ulei,suflat filtre aer+polen=345ron.

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by Corolla View Post
                      ...-Ulei 5W50 Mobil 1 trisintetic,....
                      De cand baga baietii de la craiova ulei din asta???
                      Au pus pana acum doar 5W40 si 5W30 (recomandat in carte), mobil 1 sau toyota (adica tot mobil la butoi ).
                      Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by zorro View Post
                        De cand baga baietii de la craiova ulei din asta???
                        Au pus pana acum doar 5W40 si 5W30 (recomandat in carte), mobil 1 sau toyota (adica tot mobil la butoi ).
                        De ce ti se pare ciudat?
                        Adevarul e ca m-am mirat si eu stiind ca cel recomandat este cel descris de tine,dar ma rog daca ei au considerat asa...merg pe mana lor!

                        Comment


                        • #57
                          Asa sunt meseriasii nostri din service, ei stiu mai multe decat toti inginerii de la toyota, bmw, audi. wv...
                          Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                          Comment


                          • #58
                            Original a fost postat de Corolla
                            ...-Ulei 5W50 Mobil 1 trisintetic,....

                            Va rog sa ma lamuriti si pe mine:ce este acela ulei TRISNTETIC????sau BISINTETIC???sau cum mai este?
                            Dupa stiinta mea,uleiurile pentru motoare sunt:minerale,semisintetice si sintetice.Poate s-a mai schimbat ceva....
                            Mihai,tu esti inginer si ar trebui sa stii.Sau aceste denumiri sunt folosite de niste mecanici smekeri ca sa ne ia banii?

                            Comment


                            • #59
                              Chiar asa...ce-or vrea sa zica prin trisintetic?Stie cineva?Asa scrie pe ambalajul bidonului de 4litri Mobil 1 5W50!

                              Comment


                              • #60
                                Eu stiu ca cifra din fata lui W ne indica felul uleiului,adica,pentru Mobil 1:15=mineral,10=semisintetic,5=fulsintetic.Cifra de dupa W ne indica gradul de vascozitate al uleiului,iar acesta este disponibil ca si valori in orice memorator de profil functie de motor si de anotimp.
                                Probabil ca cei care ne fac reviziile obligatorii nu vor sa inteleaga ca si noi am invatat sa citim...
                                Nu ma mir,deoarece inca mai sunt multi care dau bani doar pentru ETICHETA...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google