Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Reprezentante Toyota ce trebuiesc evitate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    multumesc VALI44 pt sustinere...
    ai dreptate STEFANGIK, nu esti pritenasul meu.
    si asta pt ca ai mintea prea odihnita.

    Comment


    • #77
      Originally posted by 79DWD View Post
      multumesc VALI44 pt sustinere...
      ai dreptate STEFANGIK, nu esti pritenasul meu.
      si asta pt ca ai mintea prea odihnita.
      *Prietenasule * valcean, te inseli ! Nu te-am sustinut, am incercat doar sa inabus din fasa un conflict . Vad ca si tu ai samanta de scandal si te rog sa te abtii . E usor sa * bagi batul prin gard * dar e mult mai greu sa recapeti respectul celui jignit chiar si involuntar . Te rog sa fii cuviincios si sa ii respecti PE TOTI MEMBRII FORUMULUI daca vrei sa fii respectat . Cu tot respectul si pentru tine !

      Comment


      • #78
        Originally posted by comentator View Post
        Problema vine de la modelul motorului.
        Modelul lui Stefangik 1-CD fara filtru - 5 5 L ulei, cu filtru 5,9 L ulei.
        Modelul despre care vorbiti voi, adica 1-AD fara filtru 5,9 L, cu filtru 6,3L.
        In concluzie toti aveti dreptate!
        Intotdeauna cu argumente pertinente . Multumesc omule !

        Comment


        • #79
          Cu placere si stima!

          Comment


          • #80
            Buna treaba 'comentator'.

            Comment


            • #81
              scuze, ai perfecta dreptate.

              Comment


              • #82
                Experiente neplacute cu Estima Motors Braila
                Acum un si jumatate mi-au stricat efectiv motorul si au sustinut sus si tare ca asta este normal sa consume pana la 1 L de ulei la 1000 km.
                Motorul meu avea un consum normal de ulei, cred ca in jur de 500 ml la 15.000 km, asta inseamna undeva la 30 ml la 1000 km, fara sa fie nevoie de completare intre revizii,
                Dupa ce anul trecut in primavara am facut revizia la ei, constat dupa 2-3 mii de km ca mi s-a aprins martorul in bord pentru ulei insuficient, completez nivelul, dupa 2 mii iar constat ca a ajuns iar la minim.
                Ma duc la reprezentanta, imi spun ca nu este nimic, verifica sa nu fie scurgeri si constatat ca totul este ok
                Continui sa circul consumul creste, se hotarasc sa imi fac consumul de ulei ei prin monitorizare, ma duc la ei completeaza la nivel, fac fisa de consum, si mi-au spus sa vin dupa 1000 km
                Am fost plecat din tara si am venit la 1500 km, ei imi spun ca trebuie sa fac din nou, ca trebuia sa vin exact la 1000 km, incerc sa le explic ca si un scolar de clasa a 3-a stie sa faca un astfel de calcul, dar imi replica ca asa este cerinta Toyota Romania

                OK, fac si asta, cand ma intorc la service dupa ce am facut acei 1000 km, nimeni nu stia nimic, imi spun ca nu a fost facuta fisa de consum (cand am fost le ei au zis ca mi-au facut, asta fiind singurul motiv pentru care m-am dus la ei) si nu se poate sa imi constate pierderea de ulei.

                Intre timp sun la Toyota Bucuresti si le povestesc, imi spun ca este o aberatie ce spun ei ca trebuie sa fie fix 1000 km intre cele doua verificari, pot sa fac oricati KM si se calculeaza
                Imi fac inca odata fisa de consum, merg cu masina si la urmatoare verificare imi spun ei ca e normal cu toate cam consum era parca doar 250 ml la 1000 km
                Ajung acasa si mai uit la joja si ma uit ca nu era completat nivelul la maxim asa cum a fost anterior pentru a se putea face diferenta dintre cele doua completari pentru a se putea calcula corect consumul de ulei.

                Mai fac inca odata consumul de ulei, iese undeva la 350 ml de ulei la 1000 KM si imi spun sec ca in cartea tehnica spune clar ca este normal un astfel de consum, ca pot consuma pana la 1000 ml la 1000 KM si este motorul ok, abia dupa ce depaseste acest consum e nevoie sa repare ceva.
                Mentionez ca masina era in garantie.

                Am renuntat pana la urma

                Acum o luna primesc prin posta de la Toyota o chemare in service pentru o campanie la airbag sofer si buton deschidere/inchidere geamuri.
                Mai aveam si o problema cu aerul conditionat care de 3 ani nu reusisera sa o rezolve, si trebuia oricum sa merg la ei sa-mi rezolve si aerul conditionat.

                Plec de la service si constat ca se aprinde martorul din bord pentru airbag pasager, vin la urmatoarea programare ce o facusera pentru AC ca adusese furtunul defect. Cand plec din service constat ca nici macar nu s-au uitat la el, ii chem din nou sa se uite la masina o baga inauntru, imi returneaza masina fara sa imi zica nimic si fara sa faca nimic, intre timp se termina si programul.

                Dupa cateva zile ma suna cineva ii spun problema si a zis ca ma suna, dupa doua saptamani de asteptare ma supar si ii contactez pe cei de la Toyota Romania

                MA suna cei de la service si imi spun senini ca ei nu mi-au facut atunci nimic la aibag la volan ca nu au avut piesa ce trebuia inlocuita

                Am decis, gata cu cei de la Braila, prefer sa ma duc inca 100 km si sa fac revizia la un alt service

                Comment


                • #83
                  nasol. doar toyota focsani a ramas serioasa?
                  Corolla E15 D-4D 2.0 1AD-FTV 2007 LUNA
                  Cand te certi cu un prost, asigura-te ca nu face si el acelasi lucru...

                  Comment


                  • #84
                    Salutare domnilor!
                    De Reprezentanta Toyota Constanta ce stiti? sunt seriosi cat de cat? merita sa merg la ei pentru campania de rechemare problema capsa pirotehnica airbag sofer sau sa bat drumul pana la Focsani?
                    Toyota Yaris 1.3 VVT-i SOL (SCP90) / 11.2005 / 2SZ-FE / 5 Doors hatchback SilverGrey

                    Comment


                    • #85
                      lovelife:
                      Din 2007 merg anual la reprezentanta din Focsani, desi stau la circa 350 m de cei din Braila.
                      3 ore "pierdute" pe an intr-un week-end (drumul si lucrarea)... dar stau linistit pana la urmatoarea revizie.
                      Poti asista la toate operatiunile, pe intreaga perioada a lucrarii, iti raspuns la intrebari, iti mai completeaza/greseaza in mici cantitati sau o verificare a bateriei fara a a te taxa, ...
                      Nu-ti inlocuiesc consumabilele daca nu este strict necesar - de ex., functie de starea reala, filtrul de aer poate fi doar suflat cu aer.
                      Last edited by moritz; 10-13-2016, 18:37 PM.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google