Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Antena CB Sirio Turbo 4000/5000 sau Wilson 1000/5000

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Daca a scos 1,1 si pe 1 si pe 40 cu Sirio Turbo 5000,pozitionata pe portbagaj, este bine,eu nu cred , pentru ca am calibrat multe antene si nu am reusit asa ceva pe capota portbagaj si mai ales cu antena asta care este foarte pretentioasa.O reflectata de 1,1/1 este ideala, un randament al antenei de 99,8 %.

    Comment


    • #17
      Originally posted by dan.gutu View Post
      Daca a scos 1,1 si pe 1 si pe 40 cu Sirio Turbo 5000,pozitionata pe portbagaj, este bine,eu nu cred , pentru ca am calibrat multe antene si nu am reusit asa ceva pe capota portbagaj si mai ales cu antena asta care este foarte pretentioasa.O reflectata de 1,1/1 este ideala, un randament al antenei de 99,8 %.
      Calibrarea s-a facut in Iasi.....stiu ca este ideala....de asta am intrebat de 3-4 ori....stiu ca i-a inlocuit cablul antena-cablu...desi era nou-nout, cutia fiind abia desfacuta (nu ieseau valorile bune, continuitatea fiind compromisa).
      Repet...cutia antenei era noua si sigilata, luata de la o sursa de incredere.

      Oricum eu o voi calibra tot acolo si il voi ruga sa retesteze Passat-ul....
      Nu as vrea sa induc in eroare pe nimeni de asta voi confirma sau infirma ulterior.

      Comment


      • #18
        Asteptam cu nerabdare fotografiile din timpul montajului + finalitatea :d

        Toate cele bune!

        Comment


        • #19
          Asa cum am promis...pozele...
          Pe toate dintre cele trei masini au fost montate antene diferite, statii diferite...iar amplasarea in interiorul masinii difera (in functie de preferintele soferului si de spatiul pe care masina ni l-a pus la dispozitie)

          Astfel:
          - pentru Toyota Avensis - Statie President Harry 3 ASC + Antena President ML 145 (talpa magnetica de 140 mm)
          - pentru VW Passat - Statie Intek M 790 + Antena Sirio Turbo 5000 (talpa magnetica de 160 mm)
          - pentru Nissan Pathfinder - Statie Maxon + Antena Little Will (talpa magnetica de aprox 100mm)

          Antena Nissan-ului a venit super bine calibrata...Are si un magnet foarte putenic iar diametrul acestuia este ideal...cupola Pathfinderului fiind striata, nepermitand montarea unui magnet mai mare(la fel si la Mitsubishi Pajero).


          Calibrarea a iesit super bine....de 1.1/1 la toate trei (pe canalul 22....pe celelalte canale majoritatea dadeau o valoare tot de 1.1/1, restul fiind in limite apropiate)
          Oricum cel mai important canal e 22....nu pot fi chiar toate 40 perfecte.

          In interior niciun fir nu este la vedere...toate fiind trase pe sub mocheta...
          Cam atat....
          Attached Files

          Comment


          • #20
            pune antena pe portbagaj si nu are nica.ai sa ai receptie cat vrei.eu acolo o folosesc si am facut probe cu statia in mers la 100km/h a batut 21km

            Comment


            • #21
              Mai nou am si vopsit spicul antenei in negru (din ratiuni pur estetice). Dupa aceasta operatiune a fost nevoie sa o recalibrez intrucat am separat spicul de bobina si nu i-am retinut exact pozitia....
              Calibrarea a iesit din nou foarte bine....
              Eram in dubii la inceput, nu stiam daca afecteaza ori nu calitatea emisiei sau a receptiei...am intrebat chiar prin statie pe cineva din Bucuresti care se ocupa de calibrari antene (de pe str. Mihai Eminescu parca) si pe un alt "nene" dintr-o masina inscriptionata cu "statii radio" pe care l-am intalnit undeva intre Buzau si Urziceni.....toti au zis ca e ok...
              Si....chiar e ok

              Comment


              • #22
                Unde ai montat statia,ca imi pare cunoscuta masina ?

                Comment


                • #23
                  Statia am montat-o in Iasi.

                  Comment


                  • #24
                    cunoscuta din poze doar

                    Comment


                    • #25
                      As ruga si alti posesori de Toyota si nu numai sa posteze imagini cu amplasarea statiile lor CB in interiorul autoturismului si a antenelor....sunt convins ca multi dintre noi le vor gasi foarte utile.
                      Multumesc.

                      Comment


                      • #26
                        La mine statia este pusa in locul scrumierei si brichetei,nu sunt fumator ,am cumparat acel ansamblu de la dezmembrari,20 de roni,sa nu o stric pe a mea .Eu sunt multumit de cum s-a asezat,mai ales ca pot sa o si maschez.Microfonul il pun doar pe distante mai lungi,local doar ascult .Antena este pusa pe portbagaj,este un Little Will de la Wilson.
                        Attached Files

                        Comment


                        • #27
                          S-a potrivit intr-adevar foarte bine...

                          Comment


                          • #28
                            De cateva zile ma chinui sa o aduc la culoarea bordului,are niste smd-uri portocaliu spre rosu,inca nu am gasit galben-portocaliu ,cred ca voi apela la bordul epavei de la care am luat ansamblul ala cu scrumiera .

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by dan.gutu View Post
                              De cateva zile ma chinui sa o aduc la culoarea bordului,are niste smd-uri portocaliu spre rosu,inca nu am gasit galben-portocaliu ,cred ca voi apela la bordul epavei de la care am luat ansamblul ala cu scrumiera .
                              Stiu la ce re referi...eu am tot President Harry III....
                              Daca reusesti sa le inlocuiesti sa ne anunti si pe noi...

                              Comment


                              • #30
                                Imi puteti spune si mie cum pot da de acel om care calibreaza statii in iasi? alta rugamunte ar fi sa imi spuneti cum va impacati cu harry 3 si ml 145 de la president.momentam am un midland 78 multi si ml 145 ttot de la midland.m-ar bate gandul sa ma sucesc pe president si as dori sfaturi.va multumesc nticipat

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google