Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Antena CB Sirio Turbo 4000/5000 sau Wilson 1000/5000

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Antena CB Sirio Turbo 4000/5000 sau Wilson 1000/5000

    Hei,
    As dori sa stiu parerea voastra, atat a celor care au montate statii radio CB pe autoturisme cat si a celor care sunt doar bine informati....
    Care alegere considerati ca este cea mai buna in materie de antene auto CB cu talpa magnetica...Sirio Turbo 4000/5000 sau Wilson 1000/5000?

    .....bineinteles impreuna cu o statie radio CB de 4W, de o calitate medie...sa spunem model President Harry III ASC.

    Va multumesc si astept cu interes opiniile voastre.

  • #2
    Eu iti recomand un ml 145 de la Midland.Daca,crezi ca este prea lunga,ia un Wilson Little Will,eu asa folosesc,in combinatie cu un Alan 42.Sa stii ca statia indicata de tine este chiar buna .

    Comment


    • #3
      Originally posted by dan.gutu View Post
      Eu iti recomand un ml 145 de la Midland.Daca,crezi ca este prea lunga,ia un Wilson Little Will,eu asa folosesc,in combinatie cu un Alan 42.Sa stii ca statia indicata de tine este chiar buna .
      Iti multumesc....insa din contra...caut ceva mai lung decat ML 145...
      Dar, de curiozitate, cam pe ce raza receptioneaza semnale statia, respectiv antena ta....in medie bineinteles.
      By the way...am o Toyota Avensis T25 si as dori sa pozitionez antena pe portbagaj....
      Cat despre statie in sine, inca ma gandesc la o posibila amplasare....sunt receptiv la sugestii

      Comment


      • #4
        Eu ma invart in 10-15 km.Antena se pune pe centrul geometric al masinii,pe mijlocul plafonului,daca o pui pe capacul de la portbagaj pierzi jumatate din lungimea antenei.Intradevar cu o antena lunga ai receptie mai buna,dar nu iti foloseste la nimic,daca ai o acoperire de 10 km este suficient,imposibil ca din 2 in 2 km sa nu emita cineva cu informatii noi.

        Comment


        • #5
          Salutare,

          Antena Sirio Turbo 4000/5000 este o antena foarte buna dar datorita lungimi si greutatii acesteia este mai pretabil a fi folosita pe camioane nu pe turisme parerea mea Poti lua in calcul si antena Alan S9 Plus de la Midland, ( este si mai ieftina ) eu o folosesc impreuna cu o statie portabila Alan 42 Multi si sunt foarte multumit de calitate pe emisie-receptie si raza de actiune. Deasemenea iti recomand s-o montezi pe plafonul masinii iar cablul sa-l tragi prin portbagaj ca la taxi-uri.

          Comment


          • #6
            Am luat intr-adevar in calcul o varianta de antena mai lunga tocmai pentru a evita amlasarea ei pe plafonul autoturismului...atat din ratiuni estetice cat si practice (este mult mai greu accesibila si inevitabil iei cu hainele praful de pe portiere sau plafon).
            La o corecta calibrare nu cred ca are mare importanta pozitionarea antenei.
            Intr-adevar antenele Wilson sunt ceva mai grele decat celelalte. As fi vrut sa stiu daca a sesizat cineva dpdv practic diferenta dintre cele doua tipuri....
            Deocamdata ma voi orienta cred catre pachetul President Harry III ASC + Antena President ML 145...care costa undeva la 690 Ron.
            As fi dorit parerea voastra in vederea unui posibil "upgrade"........asta daca se justifica evident.
            Multumesc!

            Comment


            • #7
              marele dezavantaj la Sirio 5000 este ca e f gros spicu si nu este asa de flexibila .multi care si au montat aceasta antena fixa s-au plans ca li sa smuls din tabla cu tot ...nu intodeauna ce este cel mai bun este si potrivit. v-a trebuii sa iti iei o talpa mag mare pt asta plus ca la copaci , e o grija in plus.

              io am un Alan 42 (5w) cu S9Plus cu talpa magnetica de 120 mm. o folosesc pe corolla,avensis , hilux.

              Comment


              • #8
                Mai trebuie sa ai in vedere si faptul ca President Harry III ( forte buna si fiabila de altfel ) este o statie fixa, va trebui s-o montezi intr-un loc unde sa ai acces usor si in permanenta la comenzile ei cu toate ca are ASC. La turism mai greu de gasit un astfel de loc, iar din cauza ''baietilor buni'' nu cred ca ai curajul s-o lasi in masina, va trebui montata-demontata...
                In privinta upgrade-ului ii poti monta un amplificator de 100 W linear cu pre-amp pe emisie si receptie dar sincer eu nu-i vad rostul. O bataie de 10-15 km este mai mult decat suficenta.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by hilux2009 View Post
                  Mai trebuie sa ai in vedere si faptul ca President Harry III ( forte buna si fiabila de altfel ) este o statie fixa, va trebui s-o montezi intr-un loc unde sa ai acces usor si in permanenta la comenzile ei cu toate ca are ASC. La turism mai greu de gasit un astfel de loc, iar din cauza ''baietilor buni'' nu cred ca ai curajul s-o lasi in masina, va trebui montata-demontata...
                  In privinta upgrade-ului ii poti monta un amplificator de 100 W linear cu pre-amp pe emisie si receptie dar sincer eu nu-i vad rostul. O bataie de 10-15 km este mai mult decat suficenta.
                  Intr-adevar amplificatorul nu prea isi are sensul...
                  Cat despre amplasarea statiei...va trebui sa ii gasesc o locatie de "camuflaj". M-am gandit sa o montez in partea dreapta a schimbatorului de viteze, in pozitie verticala, pe un cadru prins de plasticul lateral (astfel incat sa poate fi montata/demontata usor). Si ma mai gandesc sa ii fac un fel de husa/capac din plastic "tapitat" cu un material asemanator mochetei din interiorul masinii...pentru a se integra in peisaj si a o feri de privirile indiscrete...
                  Oricum am si geamurile fata foliate relativ inchis.

                  Daca nu....o alta idee ar fi in torpedou...cu un speaker extern care poate fi usor "dosit"....

                  Comment


                  • #10
                    In torpedou in nici un caz, ma repet, trebuie sa ai un acces cat mai usor si in orice moment la reglajele/butoanele statiei, nu cred ca ai vrea sa auda ceilalti pasageri din masina toate injuraturile tiristilor !!! si sunt multe si diversificate
                    Eu iti recomand Alan 42 portabil, o ti pe consola schimbatorului de viteze, o scoti in 2 sec si o iei cu tine

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by DonSandello View Post
                      Am luat intr-adevar in calcul o varianta de antena mai lunga tocmai pentru a evita amlasarea ei pe plafonul autoturismului...atat din ratiuni estetice cat si practice (este mult mai greu accesibila si inevitabil iei cu hainele praful de pe portiere sau plafon).
                      La o corecta calibrare nu cred ca are mare importanta pozitionarea antenei.
                      Intr-adevar antenele Wilson sunt ceva mai grele decat celelalte. As fi vrut sa stiu daca a sesizat cineva dpdv practic diferenta dintre cele doua tipuri....
                      Deocamdata ma voi orienta cred catre pachetul President Harry III ASC + Antena President ML 145...care costa undeva la 690 Ron.
                      As fi dorit parerea voastra in vederea unui posibil "upgrade"........asta daca se justifica evident.
                      Multumesc!
                      Ai sa vezi ca nu o poti calibra corect decat pe mijlocul cupolei.Daca inca nu ai cumparat statia si antena,eu iti recomand Alan 42 multi + Wilson Little Wil.Mi-au trecut prin mana zeci de statii si antene,eu nu am o parere prea buna despre ASC,Alan 42 este o statie fiabila,eu o am de 5-6 ani fara probleme,este usor de, montat-demontat,o poti tine in buzunar.

                      Comment


                      • #12
                        [QUOTE=dan.gutu;17518]Ai sa vezi ca nu o poti calibra corect decat pe mijlocul cupolei.

                        Eu am o antena Alan S9 cu prindere fixa, montata sus pe mijlocul grilajului dintre bena si cabina ( la Hilux ) iar statia o tin pe consola schimbatorului de viteze. Cu toate ca nu am facut nici un fel de calibrare, sunt mai mult decat multumit de calitatea emisiei-receptiei. Probabil daca as face si calibrarea antenei cu statia, ar creste mai mult performantele pe RX/TX, poate chiar si distanta. Oricum Alan 42 o statie f buna si fiabila, scapi de complicatiile cu montajul-demontajul si o poti purta cu tine oriunde. O recomand tuturor.

                        Comment


                        • #13
                          Daca folosesti un amplificator si antena nu este bine calibrata,poti arde si statia si amplificatorul, pe emisie.Un prieten a uitat ca are antena in portbagaj,receptiona pe raza de 300-500 metri,a incercat sa intre in legatura cu ei si dupa cateva emisii a ars finalii statiei.Cand folositi suport fix este bine din cand in cand sa verificati legatura la masa, daca antena nu are contact bun cu caroseria se poate arde statia.

                          Comment


                          • #14
                            Multumesc pentru sugestiile cu statia portabila....e mai practica insa as risca sa o ratacesc sau sa o uit

                            Maine imi ajunge pachetul President Harry 3 ASC + Antena President ML 145 pentru Avensisul meu si pentru un prieten bun un alt pachet cu antena Wilson Little Will pentru un Nissan Pathfinder...tot maine le si montam respectiv calibram.
                            Voi pune foto "before/meanwhile/after".....daca intereseaza pe cineva.

                            De calibrat....la un meserias recomandat de alt prieten care si-a montat o antena Sirio Turbo 5000 pe portbagajul unui VW Passat 2007...i-a scos o valoare/raport de 1.1/1......pun poze si de la el....chiar daca nu vrea .

                            Thanks !

                            Comment


                            • #15
                              1.1/1 bun, poate ma pui si pe mine in legatura cu meseriasul daca este din bucuresti, as face si eu calibrarea.

                              Tks.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google