Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Consum Yaris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • bv-moeciu-sirnea-cheile gradistei 5.1 pe cb;viteza maxima pe acest traseu a fost de 88 km/h dar pe perioade f scurte de timp;n-am resetat deloc de cand am facut plinul;sunt curios cat o sa iasa diferenta la pompa

    Comment


    • dion depinde si de traseul pe care ai facut consumul respectiv;tre sa vad si eu ce consum scot

      Comment


      • Originally posted by costake View Post
        dion depinde si de traseul pe care ai facut consumul respectiv
        Brasov-spre Rupea si retur! Am facut plinul, traseu, iar plinul.

        Comment


        • Originally posted by Dion View Post
          Brasov-spre Rupea si retur! Am facut plinul, traseu, iar plinul.

          din ce imi aduc aminte am scos putin sub 5; bine pe majoritatea traseelor scot sub 5 la stilul meu

          Comment


          • Incearca sa treci de 3000 rpm, iar 80 km/h sa fie viteza medie, nu maxima!

            Comment


            • bv-siriu si retur 5.l/100km pe cb

              Comment


              • Consum la pompa pe 583 km (420 de km extraurban, Mol Tempo 95): 6,13%. Am resetat CB-ul de multe ori, asa ca nu pot face acum o comparatie intre cele 2 cifre.

                Consum pe CB pe 320 km, Petrom 95, viteza medie 65km/h => 4,7%.
                Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                Comment


                • deja esti pe drumul cel bun cu 4,7

                  Comment


                  • Stiu ca e un consum bun, insa ceea ce m-a mirat pe mine a fost ca am mers si un pic cam tare. Poate consumul mic a reiesit din mersul constant (am mers cu a V-a intre 70 si 110 km/h, insa mai mult constant cu 90-95, indiferent de drum).
                    Am fost un pic cam masochist, pentru ca la temperaturile de afara (15-25 de grade) masina suna excelent. In depasiri, de la 70 in a V-a, pana la ~95, motorul suna bestial iar masina accelereaza foarte bine.
                    Insa, am vrut sa scot un consum cat mai bun, astfel incat a meritat sacrificiul.
                    Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                    Comment


                    • Methane, incep sa cred ca masina ta merge mai mult cu aer.

                      Comment


                      • de data asta cred ca filtrul si-a spus cuvantul

                        Comment


                        • Hei, la preturile astea la benzina, daca ar merge cu aer ar fi excelent! Oare daca ii pun 2 filtre K&N scade si mai tare consumul? :P
                          Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                          Comment


                          • Originally posted by Methane View Post
                            Hei, la preturile astea la benzina, daca ar merge cu aer ar fi excelent! Oare daca ii pun 2 filtre K&N scade si mai tare consumul? :P

                            cred ca da...o sa -ti consume 2.35l/100km

                            Comment


                            • Consum urban, in Iasi, cu Petrom 95: 6,9%. Acum ca e o idee mai racoare, nu mai folosesc asa mult AC-ul. Oricum, cu AC imi lua 7,1%.
                              Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                              Comment


                              • Pe 300 Km, exclusiv in Bucuresti, consumul a fost de 7,5 l/100km
                                Se adauga la cei 240 km facuti pe DN71, cu un consum de 5,9 l/100km
                                Rezulta un consum mixt de 6,7 l/100 km, pe un total de 540 km
                                La pompa mi-a iesit 6,81 l/km...

                                Sper sa mai scada consumul... din cauza presurilor de noroi , care au coborat garda la sol
                                Last edited by nei-k; 09-04-2009, 05:25 AM.
                                Yaris 998 1.0 vvti, Peppermint Green

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google