Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Consum Yaris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Brasov-Nehoiu si retur 5.2. De data asta n-am mai avut rabdare sa merg exclusiv la consum.
    Intr-adevar la capitolul "urcat la deal" e diferenta intre Petrom 95 si 99; pe Transfagarasan a zburdat cu cea de 99, iar pe la Siriu, unde sint "doua" serpentine ametite, cam greu decola...

    Comment


    • daca ai greutate in portbagaj si urci un drum cu inclinare mare esti pierdut!!masina trage foarte greu,;iar daca ai si ceva persoane in spate poti sa te intorci sau eventual sa o impingi;nu stiu dieselu' cum se comporta in asemenea situatii

      Comment


      • methane isi merita banii filtrul ala smeker???consuma mai mul sau mai putin racheta???
        ideea e ca am verificat intr-o zi starea filtrului si era gri ;praf aproape deloc!!!!si ceva insecte uscate ;m-am gandit ca ar trebui sa-l schimb si nu prea stiu daca sa iau tot unul original sau alta marca poate mai ieftin

        Comment


        • Momentan, nu am date concludente care sa imi sprijine ideea ca merita investitia, pentru ca de cand l-am luat, am mers mult mai tare decat pana acum, astfel incat nu pot oferi consumul scazut drept argument. Insa, primii 15 km facuti prin oras dupa montare, in acelasi regim de mers ca pana atunci, au dus la o scadere a consumului, conform CB, dupa resetarea lui. Gasesti cifrele mai in spate. Oricum, daca am scos un consum la pompa de 7.3 in oras, in regim de mers nerational, eu zic ca este un efect al schimbarii filtrului de aer.

          Un avantaj pe care il pot mentiona insa, este faptul ca urca mai repede in turatii decat inainte, desi folosesc in continuare Petrom95. Parca suna si un pic mai sportiv motorul (mai ales dupa 3.500 rpm...)

          Totusi, pe langa plusurile legate de consum (pe care o sa le argumentez cand voi avea date concludente, la regimuri de mers asemanatoare) si de performante, merita spus ca nu vei mai schimba filtrul niciodata. Il cureti, il dai cu ulei (~70 de lei un set complet de curatare - solutie curatare + ulei) si il poti folosi iar.
          Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

          Comment


          • cei de la service nu comenteaza ca ai shimbat filtrul cu unul neoriginal ??

            Comment


            • Pai nu prea vad de ce sa comenteze. Nu am schimbat decat un consumabil, asemanator cu cei care isi cumpara ei filtrele si uleiul la revizie. Nu am schimbat nimic la partea mecanica a masinii si nici nu am instalat un CAI (cold air intake).

              Am si vorbit cu cineva de la Toyota despre asta si a zis ca e OK.

              Sfatul meu: ia-ti-l! Daca mergi la fel, cred ca o sa iti iasa un consum sub 4 pe traseul tau de maxi-taxi :P.
              Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

              Comment


              • am vazut ca tre sa iei si un kit de curatare afiltrului;stii la ce perioada trebuie curatat??

                Comment


                • Depinde de cat de repede se murdareste. Iar asta depinde, la randul ei, de drumurile pe care mergi. Eu, mergand ocazional pe drumuri de tara, in rest pe asfalt, cred ca o sa il curat la 10.000 de km. Ai vazut cum arata cel vechi dupa 13.000 km....

                  Si la Toyota filtrele de aer se schimba la 30.000, insa nu cred ca e o idee buna sa treci de 15.000 si sa nu le schimbi. La cat praf este pe drumuri, nu mai ajunge aer in motor la cat de imbacsite devin
                  Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                  Comment


                  • Pentru curatare se poate sufla filtrul (cel normal) cu aer comprimat.
                    La filtrul asta sport am un semn de intrebare legat de calitatea filtrarii aerului. Ai doua site "una deasa si una rara": care-i mai eficienta la capitolul "filtrare"?
                    In functie de "constructia" filtrului trebuie vazut in ce conditii sporeste debitul de aer.
                    Last edited by Dion; 08-19-2009, 19:49 PM.

                    Comment


                    • Originally posted by Dion View Post
                      La filtrul asta sport am un semn de intrebare legat de calitatea filtrarii aerului. Ai doua site "una deasa si una rara": care-i mai eficienta la capitolul "filtrare"?
                      In functie de "constructia" filtrului trebuie vazut in ce conditii sporeste debitul de aer.

                      exact la asta ma gandeam si eu,cat de bine isi face treaba mai ales ca debitul de aer este mult mai mare ceea ce duce automat si la o cantitate mai mare de praf absorbit;
                      Totusi.. am o indoiala sa schimb filtrul cu unul nou sau sa merg in continuare asa pana la revizia de 30.000??!!

                      Comment


                      • Depinde de cit de imbicsit e. Sufla-l!

                        Comment


                        • Originally posted by Dion View Post
                          Depinde de cit de imbicsit e. Sufla-l!
                          l-am suflat da' cu ajutorul plamanilor;n-a iesit mai deloc praf in schimb e destul de gri(18000km)

                          Comment


                          • Si al meu e gri. Trebuie vazut unde gasim noi, eventual acelasi producator.

                            Comment


                            • am cautat pe net dar nu prea am gasit filtre denso!!la toyota din ce stiu eu e undeva pe la 70-80 ron parca un filtru;daca nu gasesc pan ala urma ma duc si iau de la ei..

                              Comment


                              • Despre filtru k&n vs normal, postati aici http://www.forumtoyota.ro/forum/filt...2246#post12246
                                Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google