Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Consum Yaris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Doua saptamani in Bucuresti(mers atat dimineata si dupa amiaza in aglomeratie, cat si seara), 420 km, motorina Rompetrol Efix, consum 6.7%.

    Doua seri(vineri & sambata) in Bucuresti, 120 km, alergata(prietenii stiu de ce ), motorina OMV Premium Diesel, consum 7.1%.
    2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
    2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

    Comment


    • Cel mai bun consum de pana acum

      Un plin cu Petrom 95, cu care am mers dupa cum se poate vedea in poze. Doua drumuri de 310 km in afara orasului si restul in oras.
      Yaris 002.JPG

      Yaris 003.JPG

      Yaris 004.JPG
      Acum am pus Efix 95 de la Rompetrol. Primele impresii nu sunt magulitoare - mi se pare fix la fel cu Petrom 95, doar mai scumpa.
      Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

      Comment


      • int buzaului-buzau 4,4 pe cb

        Comment


        • Uou... si eu m-am chinuit sa scot 4,7. Costake, cum faci tata? Treci de 2500 rpm cand schimbi intr-o treapta superioara
          Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

          Comment


          • Originally posted by Methane View Post
            Uou... si eu m-am chinuit sa scot 4,7. Costake, cum faci tata? Treci de 2500 rpm cand schimbi intr-o treapta superioara

            traseul mai sus mentionat este plin de curbe de urcusuri si coborasuri dar per total dupa barajul de la siriu cobori ; unele pante sunt destul de lungi iar daca ai tupeu o lasi pe liber si ajungi si la 90 pe ora; treaba e sa stii unde si cum; eu am facut traeul de zeci de ori si stiu fiecare curba, panta rampa si ce o fi!!
            marturisesc ca nu prea am mai tinut cont ca sunt in localitate si am mersc si cu 80 ceea ce nu faceam nici sa ma omori; chesti asta sigur a dus la micsorarea consumului deoarece am mers cu o viteza constanta;
            de schimbat sub 3000 nu schimb niciodata si am inceput sa merg mai in forta cu ea
            4,4 a fost destul de mic dar in acceasi zi ammers buzau-braila5,2;am mers constant pe un drum liber si drept dar degeaba ptr ca era vant si cred ca a influentat consumul

            Comment


            • Cu alte cuvinte.. traiasca frana de motor...
              Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

              Comment


              • Originally posted by Methane View Post
                Cu alte cuvinte.. traiasca frana de motor...

                cam asa ceva
                si stii ce m-a uimit?!!! ca eram si 3 persoane in masina pluys portbagajul full(vreo 50 de kg)
                cand o lasam la vale pe liber se ducea nene de ziceai ca nu s emai opreste!!!;dar si la deal o turam de-i sarea capacele!!in ceea ce priveste motorul parca urca mai bine in turatie de cand cu revizia si e si mai silentios un pic; benzina e celebra petrom95

                Comment


                • -am facut in weekend u drum scurt de 60de km 4 persoane; tot am s enzatia ca parca masina trage mai bine cand e f incarcata plus ca parca si consumul e mai mic; cred ca e numai in capul meu!!
                  -methane!! nimic nimic!!?? un 4,4 pe acolo!!??
                  data viitore sper sa bat recordul si sa scot un 4,3

                  Comment


                  • Acum inteleg de ce costake merge cu masina plina: o imping cu rindu' . Asa se explica consumul mediu mic.
                    Lasind gluma la o parte, Methane si costake, voi cam scoateti un consum normal pentru un motor de 1.3 l.
                    Eu nu reusesc. Chinuit ajung la un 5-5.2%! Sub 5%, la vale spre Bucuresti.
                    Brasov-Onesti-Slanic Moldova si retur (plus urcat la manastirea Magura si ceva offroad) 5.9%. Dar am si mers.... .

                    Comment


                    • Originally posted by Dion View Post
                      Acum inteleg de ce costake merge cu masina plina: o imping cu rindu' . Asa se explica consumul mediu mic.
                      Lasind gluma la o parte, Methane si costake, voi cam scoateti un consum normal pentru un motor de 1.3 l.
                      Eu nu reusesc. Chinuit ajung la un 5-5.2%! Sub 5%, la vale spre Bucuresti.
                      Brasov-Onesti-Slanic Moldova si retur (plus urcat la manastirea Magura si ceva offroad) 5.9%. Dar am si mers.... .
                      -oricine oate scoate consumuri de sub 5 daca se merge relativ linistit; n-ai cum sa nu scoti!!!
                      -i-ai dat forja rau daca ai scos 5,9
                      - cu pretul benzinei intr-adevar o sa punem apa ata timp cayt nenorocitii astia isi fac de cap;pana la urma la ce natie suntem ne meritam soarta

                      Comment


                      • Pe drumurile pe care am mers pana acum... cred ca 4,7 este cel mai bun consum pe care il poate scoate cineva pe masina asta. Am mers constant cu 75 intr-a 5-a ca sa pot ajunge la valoarea asta cu Petrom 95. Au fost si portiuni unde am ajuns la 100 km/h in frana de motor intr-a 5-a. As fi curios daca reuseste Costake un consum mai mic pe Iasi - Tg. Mures si retur. Dupa cum zicea si el... drumul Intorsura Buzaului - Buzau e unul propice pentru mersul in frana de motor pe distante lungi. Altfel nu vad cum ar putea ajunge la 4,4. Dar sunt deschis oricaror sugestii... :P

                        Avand in vedere ca cei de la Petrom scumpesc iar azi carburantii cu 6 bani si ca restul firmelor vor scumpi si ele in zilele ce urmeaza, cred ca vom deveni mai experti decat austriacul ala in materie de condus economic. Nu inteleg de ce Petromul scumpeste benzina in functie de cotatiile internationale. De parca ar lua petrolul din afara si tot acolo ar vinde si combustibilii. Ei chiar ne cred prosti? Si unde mai pui ca daca scumpeste unul, automat misca si restul in acelasi sens in max. 2 zile. Deci exista o concurenta...

                        Ca sa revin la subiect... am alimentat (aproape) un plin cu Efix 95. Desi la inceput nu eram incantat de cum merge masina cu benzina asta... pe zi ce trece devin din ce in ce mai multumit de ea. Masina pare mai silentioasa, raspunde mai bine comenzilor, urca mai repede in turatii, accelereaza mai bine si are un consum mai mic in oras: in Tg. Mures nu am reusit sa scad sub 7,9 chinuit cu Petrom 95, pe cand in Iasi, unde tot orasul e un santier, am scos 7,5 fara sa merg deloc subturat. Daca se mentine situatia, cred ca voi ramane la Efix 95. Sau poate incerc si un Mol Tempo 95 inainte de a ma decide.
                        Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                        Comment


                        • poti s amergi linistit cu 70 in a 4a ca tot sub 5 scoti;acum depinde de traseu si de cat de incarcata e masina!
                          -iasi-tg mures nu l-am facut dar poate o sa am ocazia sa-l fac
                          -sper ca dupa revizia de 15000 sa ai o surpriza placuta in ceea ce priveste reducerea consumului;
                          -nenorocitii dela petrom iar scumpesc benzina???!!! ba da nu-i impusca nimeni pe animalle astea!!???avem cel mai rapid ritm de crestere din europa in ccea ce priveste pretul de carburanti desi o mare parte il producem din resurse proprii!!!tara de kkt ca a noastra n-o sa vezi !!da ne meritam soarta atat timp cat stam ca dobotocii si ne supunem unor nenorociti ,chipurile.. capitalisti in loc sa-i boicotam si sa nu ma luam benzina, sa protestam sa facem ceva ca astioa ne omoara cu zile

                          Comment


                          • "E foame de bani baieti" - cred ca spune totul. Indiferent de ce s-ar face, ei pot scoate o gramada de motive pentru marirea preturilor: impactul cursului de schimb, cotatiile internationale ale titeiului, cotatiile internationale ale combustibililor, ca nu isi acopera costurile si planurile de investitii sau ca nu au managerii bani pt vuitoanele pitipoancelor. Aveti ceva idei? Facem un topic separat ca sa ne axam aici doar pe consumul masinilor?
                            Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                            Comment


                            • mie imi este indiferent ca scriu aici sau in alt topic despre magarii astia cu benzina

                              Comment


                              • Ca sa nu contorsionam tematica topicului: http://www.forumtoyota.ro/forum/pret...1058#post11058

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google