Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Anvelope de iarna RAV4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Anvelope de iarna RAV4

    Salutare tuturor !

    Ma bucur ca s-a reluat forumul, chiar daca o luam de la zero.

    Am de 2 saptamini un RAV4 cu jenti de 17.
    Caut cauciucuri de iarna 225/65R17.
    Aceasta dimensiune este foarte greu de gasit.
    In cartea masinii sunt date si 215/70R16 , de asemenea rare.

    Voi cu ce ati incaltat masina pentru iarna?
    De unde ati cumparat cauciucuri?

  • #2
    salut si bine ai venit eu nu am incaltat maisna merg cu cele stoc allseason tot pe 17 da dimensiunea chiar nu o stiu

    Comment


    • #3
      Dimensiunile sunt:
      225/65R17
      sau
      215/70R16

      Comment


      • #4
        Mai este si varianta 235/60 R16 posibila. Parca asa am vazut in cartea tehnica.
        RAV4 2.2 D-4D
        Yaris 1.3 VVT-i

        Comment


        • #5
          Cei de la Sigemo Sibiu mi-au recomandat sa pun 235/65R17.
          Am vazut RAV4 echipate cu pneuri din astea.
          Problema e ca daca aceasta dimensiune nu e trecuta si in talonul masinii poti sa iei amenda pentru pneuri neconforme cu cartea tehnica....

          In cartea masinii mai sunt date si dimesiunea de 235/55R18 - ca si a 3-a varianta de echipare (carte pag. 438)

          Comment


          • #6
            Originally posted by puiu View Post
            In cartea masinii mai sunt date si dimesiunea de 235/55R18 - ca si a 3-a varianta de echipare (carte pag. 438)
            Sau asa...(hi,hi,hi scuze! nu am cartea tehnica langa mine...) Asta inseamna anvelope mai late cu 10mm fata de cele cu care vine in mod obisnuit. Poate pentru a-i creste stabilitatea?...
            Cu cat cauciucurile sunt mai late, cu atat creste si zgomotul la rulare. Cred ca cele montate deja sunt un compromis ok.
            Cat despre varianta cu R18...Amortizoarele fiind destul de dure, s-ar putea sa fie destul de solicitant pentru "posterioare" sa pui jante de 18...
            RAV4 2.2 D-4D
            Yaris 1.3 VVT-i

            Comment


            • #7
              Dar nimeni nu are cauciucuri de iarna pe RAV ???

              Comment


              • #8
                Nimeni nu are nevoie!
                Maxu, daca nu ma insel, spunea ca isi luase anvelope de iarna...
                RAV4 2.2 D-4D
                Yaris 1.3 VVT-i

                Comment


                • #9
                  Poti pune linistit 235/65R17.Masina de test de la toyo avea asa de iarna si era ok.Diferenta de diametru este de 2-3% deci este mica.Uita-te pe cauciucuridirect.ro ca au destule pe dim asta.Bafta!

                  Comment


                  • #10
                    Da, m-a strigat careva ??
                    Am Yokohama de iarna pe dimensiunea 215/75/16, cu creste mari si frumoase, care musca din zapada de mai ca nu intra VSC-u... doar daca il fortez eu. O sa caut pozele cu ele, si o sa le repostez.
                    Ca si schimbare in comportamentul dinamic, stabilitatea putin afectata din cauza balonului mai mare, dar confortul pe denivelari a crescut.

                    Comment


                    • #11
                      Salutare Maxule,
                      Unde-ai fost pina acuma? Bine ai venit.
                      Esti primul cu cauciucuri de iarna pe RAV.
                      De unde le-ai gasit ?
                      Ai 215/75R16 ??
                      In carte sunt date 215/70R16 !
                      Intrebare incomoda: rezerva ce dimensiuni are? La fel sau nu?

                      Referitor la VSC: intra doar cand patineaza minimum o roata; si cum RAV-ul e putin mai greu patineaza mai greu...

                      Comment


                      • #12
                        70 - ai dreptate, am imbatranit; rezerva e stock all season de 225/65/17, diferenta e infima la diametru, nu conteaza, dar oricum sper sa nu am "noroc".
                        cu cele stock imi intra VSC-u intr-o veselie iarna, si nu "muscau" din zapada cum trebuie; cu astea.... e alta viata.

                        Comment


                        • #13
                          Salutare Maxu,

                          Da' tot n-ai dat raspunsul complet la intrebarea lui Puiu: de unde le-ai luat? Eu te-as mai intreba si cat au costat si daca le-ai luat cu jenti de metal sau aluminiu (presupun ca ai schimbat si jentile, ca sunt alte dimensiuni de cauciucuri...) Mersi!

                          Comment


                          • #14
                            Eu le-am luat la pret special, de la nasu-mi-o, cu jante de aluminiu CMS, si ar fi in comert pe la vreo 4.000 lei, poate putin mai mult.
                            Anvelopele sunt astea - http://www.pokrishka.ru/img/tires/big/yokohama_g071.jpg

                            iar jantele sunt astea - http://www.wheelmachine2000.de/suppl...cmsc95hgax.jpg.

                            Comment


                            • #15
                              pe masina am jante pe R18 (235/55 R18), la un calcul scurt am observat ca e mai convenabil sa imi cumpar jante de tabla pe 16 (215/70 R16) si cauciucuri de iarna decat decat sa le schimb pe cele pe 18, mai ales ca cei de la Toyota Bucuresti nu pot scoate momentan cauciucurile de pe janta fiind si singurii capabili. Am gasit anvelope de iarna Dunlip Grantrek SJ6, dar au indicele de viteza Q (160km/h) ceea ce mi se pare putin chiar in conditii de iarna. Pt. ce cauciucuri de iarna ati optat? Ce stiti de indicele de viteza? Creste uzura in momentu in care atingi viteza de 160km/h sau risti o frumoasa explozie?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google