Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme Yaris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Daca masina sta un timp nemiscata si in umezeala discurile si tamburii de frana ruginesc. Huruitul la franare provine din frecarea placutelor cu rugina, care are rugozitate mai mare.
    Verificati discurile inainte de plecare (se pot vizualiza prin gaurile jantei) si urmariti zgomotul. Sau circulati cu masina zilnic.

    Comment


    • #47
      eu sunt resemnat cu huruitul asta...de!! merg asa cu ea de luni bune asa caci m-am imunizat; am verificat si discurile de frana si se pare ca nu sunt ruginite

      Comment


      • #48
        revin cu o noua problema ; m-am uitat sub masina intamplator si ce credeti ca am mai descoperit?!! incepand cu catalizatorul si pana in zona unde inmcepe toba de esapament , totul,repet totul este plin de rugina!!!; adica teava aceea groasa, nu altceva ! am ramas destul de surprins si dezamagit pot spune ptr ca nu inteleg cum o masina de 10 luni(12000km) are acea galerie de evacuare plina ochi cu rugina!!?? toba nu are rugina deloc dar restul e dezastru; poate asa e normal, ma intreb si eu dar parca am dubii; voi cunosteti aceasta problema??

        Comment


        • #49
          Costake eu nu am asa ceva..la ultima revizie(30.000 km) nu aveam rugina, imi pare rau sa aud asa ceva...fa ceva investigatii..oricum maine ma duc la revizie ...si o sa ma uit din nou...poate o sa fac si o poza.
          Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

          Comment


          • #50
            astazi m-am mai uitat inca o data mai manauntit:se pare ca nu catalizatorul ci butelca aia de sub catalizator are ceva rugina,apoi teava aia groasa e plina de rugina pana la urmatoarea ''butelca" care nu are deloc rugina si care e asezata aproape de rezervor dupa care urmatoarea teava care face contactul cu toba de esapament iar este cu ruginaractic numai racordul ala e plin cu rugina!!asta e!! ma gandeam ca nu ruginesc asa repede tevile astea chiar dupa prima iarna!!

            Comment


            • #51
              Iti recomand sa intrebi baietii de la reprezentanta despre problema semnalata de tine ...daca vrei intreb eu maine la revizie...si iti postez raspunsul maine ....e bine ca sunt doar acele racoarde (sper ca e corect scris ) si nu e altceva
              Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

              Comment


              • #52
                da ar fi o idee sa-i intrebi si pe cei din constanta desi ma cam indoiesc ca ar putea fi schimbate acele racoarde; parca mai citisem un caz la un un avensis cumparat de nou cu toba ruginita;stiu ca s-a tot tiganit cu astia de la bucuresti si parca tot nu i-au schimbat toba !!
                luna viitoare fac si eu revizia de 1 an si o sa le spun de chestia asta!!

                mersi!

                Comment


                • #53
                  dragii mei yarisişti, poate mă ajutaţi cu o problemă:
                  am de anul trecut un yaris 1,3 vvti luna şi dat fiind ca nu prea am circulat noaptea cu ea, deabia anul ăsta am constatat că farurile, mai ales la lumina de intâlnire (faza scurtă) lumineaza câş spre stânga, adicătelea dacă mă proptesc cu farurile spre un zid, remarc că dungile de mijloc a farurilor sunt centrate corect, dar oblice spre stânga sus, iar pe şosea lumina este oblică spre stânga, tare deranjant, mie mi-ar trebui mai mult spre dreapta ca să văd personajele de pe margine nu să luminez farurile maşinilor.
                  cred că şi faza lungă face aşişderea, dar e mai greu de observat.
                  am intrebat la toyo dar m-au trimis la un reglaj de faruri, care trebe plătit, că cică nu intră la garanţie...
                  poate veni cineva cu vreo idee, s-a mai întâmplat cuiva?
                  merci!

                  Comment


                  • #54
                    Stiu ca sunt niste "surubele" de unde se regleaza farurile. Unde sunt ele plasate exact, nu stiu. Parerea mea e ca ar fi mai bine sa mergi la un service, si sa-l rogi pe unul din baieti sa-ti faca un reglaj, fara facturi, ora de manopera & shit. Decat sa incerci tu sa le reglezi...poate mai rau le strici.
                    Eu asa am facut cu schimbatul becurilor. M-am dus la service spre sfarsitul programului, sa fie mai liber, l-am rugat pe un baiat si "am marcat" 20 de lei!
                    2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                    2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                    Comment


                    • #55
                      Iti recomand sa mergi din nou la reprezentanta . Din ceea ce spui , sunt mai mult ca sigur ca farurile tale sunt pentru o masina cu volan pe dreapta ... nu atinge nici un surub , mergi la ei si pune-i sa faca o diagnosticare . E imposibil ca o masina noua sa iasa de pe linia de montaj cu farurile batand exact invers .Cu putin scandal vei rezolva . Succes !

                      Comment


                      • #56
                        E posibil sa rezolve si fara scandal!
                        2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                        2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by vali44 View Post
                          Iti recomand sa mergi din nou la reprezentanta . Din ceea ce spui , sunt mai mult ca sigur ca farurile tale sunt pentru o masina cu volan pe dreapta ...
                          Putin probabil...doar sint facute in Franta !

                          Comment


                          • #58
                            Si pentru Anglia unde le fac ? Sa nu uitam ca francezii , ca si noi , sunt popor de latini .... asta spune multe ! Imi mentin ipoteza ca farurile sunt pentru masina cu volan pe dreapta .

                            Comment


                            • #59
                              O fi vreun Yaris pregatit pentru un nou film din seria Jandarmul..... Vreo nostalgie a francezilor...
                              Mai degraba o problema de reglaj. Una e cum bat farurile si alta forma luminii pe asfalt.

                              Comment


                              • #60
                                Teoretic poate nu intra pe garantie dar daca mergi si le explici ca nu ai umblat niciodata la reglajul farurilor si asa ai luat masina de la ei ar trebui sa le regleze ei fara costuri suplimentare. Din cate stiu toate masinile ajunse in Romania sunt reglate la reprezentanta in cazul in care nu se face reglaj in fabrica pe normele fiecarei tari si atunci asta inseamna ca nu a fost verificat reglajul farurilor cand s-a facut livrarea masinii ...
                                Si-n plus ca nu prea au ce sa zica .. daca n-ai umblat la ele farurile alea nu se deregleaza singure asa de nebune.
                                Cam greu de crezut ca sunt reglate pt masina cu volan pe dreapta, aproape imposibil sa fie aceeasi linie de productie chiar daca masina tot in Franta se face si pt UK si pt restul europei, deci nu prea cred asta, desi este o posibilitate ...
                                Eu zic sa insisti asupra faptului ca n-ai umblat niciodata la reglajul farurilor si ca daca vor n-au decat sa verifice treaba asta asa cum stiu ei mai bine iar daca nu mere' pana la urma vb lui Stefan mergi tot acolo sau in alt service si dai ceva fara factura la electrician ca in mod normal el se ocupa de reglaj faruri si-ti rezolvi problema.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google