Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme Yaris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • anul de fabricatie e 2008;
    paradoxal dar eu nu am mers mai deloc prin transee si tot am greieri!!
    pe

    Comment


    • Originally posted by costake View Post
      -legat de volan eu am o mica pocnitura cand iau stanga;se aude din cand in cand!!
      methane parca aveai si tu ceva de genul asta ,ai intrebat la service ?
      -hgflo@ ce problema are centura??
      Habar n-am! Mi-au spus numai de piesa de la volan si apoi pe deviz era trecuta si " campanie pretensionare centuri de siguranta". Am vazut dupa ce plecasem de la service (ca ma grabeam si am stat ca pe ace cat au facut ei schimbul) dar o sa-mi fac vant pe acolo sa intreb.
      Eu n-am avut nici un simptom la volan si nici centurile nu m-au suparat. Sper sa n-am de-acu' incolo probleme .
      Da' chiar nimeni nu a mai fost chemat in campania asta?
      Yaris Hybrid Ist generation

      Comment


      • anul de fabricatie 2008!!
        -paradoxal eu am mers numai pe drumuri bune;f rar pe drumuri cu gropi
        -placutele sunt ok pan acum nici un zgomot
        -geamul de la mine a inceput sa zdrangane cand e lasat ;se si misca destul de mult desi ar trebui sa stea fix;
        E destul de ciudata masina mai ales ca mai devreme sau mai tarziu aceste probleme dispar de parca nimic nu s-ar fi intamplat!!

        Comment


        • hgflo@ nu m-a chemat nimeni pana in prezent;o sa ma uit cat de curand pe site-ul toyota unde apar toate campaniile de rechemare in service

          Comment


          • Si la mine zdrangane geamul cind e lasat.
            Azi am curatat mizeria adunata in (dupa) aparatorile de noroi. Conceptia e cam proasta si se aduna intre ele si tabla destul jeeg.
            Cind voi avea timp caut niste cauciuc corespunzator si incerc sa-mi croiesc unele stil "rally" .

            Comment


            • nasol e ca si aparatorile aste asunt atat de fragile de parca ai merge cu masina numai in ''dormitor'';
              Parerea mea e sa cauti niste cizme vechi ,preferabil de provenienta sovietica, le decupezi si ai rezolvat problema

              Comment


              • Ti-ai luat aparatori?

                Comment


                • nu am luat aparatori;am niste retineri cand ma uit la numarul de inmatriculare

                  Comment


                  • Au fost frane bruste si hotarate, in viziunea mea: de la 110 la 50, ca schimba tirul banda in fata mea. Poate ABS-ul a fost de alta parere. Eu ma vedeam deja sub TIR, insa masina a incetinit destul ca sa ma scape (si pe ea) din belea.

                    Costake, asa a inceput si la mine problema cu scartaitul volanului: cand parcam masina, la jumate de cursa stanga sau dreapta se auzea o pocnitura. Cu timpul, a evoluat in scartait la circularea pe drum denivelat, indiferent de viteza.

                    A mea are data fabricatiei 2008, desi pe toyodiy apare ca fiind din martie 2007. Insa, la motor, unele furtunase au eticheta pe ele cu data 2008. Curios lucru. Cartea masinii zice 2008, deci o cred pe cuvant.

                    @hgflo: masina mea nu a intrat in tinta acelei rechemari (cand am luat masina in dec anul trecut, era in toi campania asta). Din cate imi amintesc, era vorba de o defectiune la sistemul de pretensionare a centurilor de siguranta ce prezenta risc de incendiu.

                    Problema scartaitului volanului si toate celelalte care s-au adunat pana acum se vor prezenta service-ului la revizia de 15.000 km, care bate la usa. Acum am undeva la 14.000, insa as vrea sa fac revizia pana pe 31 august, sa prind promotia lor cu 15% reducere. Voi reveni atunci cu detalii.
                    Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                    Comment


                    • Pai daca din decembrie era campania asta de ce nu au remediat problema cand am fost la revizie in martie? Ciudat! Poate era vorba de altceva. Intre timp (pana intreb in ce consta campania pt centuri) am observat o diferenta la centura din spate dreapta, unde asez scaunul copilului. Pana inainte de a merge in service cand derulam centura si ma opream la o anumita lungime (variabila) daca vroiam apoi sa derulez in plus se bloca si nu ma mai lasa decat daca duceam centura la loc si luam totul de la capat. Acum nu se mai blocheaza dar am un motiv in plus sa merg la ei sa ma lamureasca.
                      Yaris Hybrid Ist generation

                      Comment


                      • Am aflat ca la centurile de siguranta s-a inlocuit protectia capsei pirotehnice (sper ca bine am retinut si nu zic prostii) care facea sa se incinga centura cand era in tensiune. Legat de ce am observat eu la centura dreapta spate mi-a demonstrat ca se blocheaza la miscare brusca desi eu raman la parerea ca inainte se bloca mai rapid. A zis ca e OK asa, deci nu-mi mai bat capul.
                        Yaris Hybrid Ist generation

                        Comment


                        • @hgflo: Nu sunt sigur daca ceea ce reclami tu a intrat in scopul rechemarii: doar centurile fata au pretensionare, deci capsele pirotechnice sunt doar pe fata. Mecanismul de blocare a centurilor este acelasi pe locurile din fata si din spate: un dispozitiv mecanic ce le blocheaza cand tragi brusc de ele.

                          Brosura la Yaris (nu cel cu face lift) zice asa: "Centurile de siguranta ale locurilor din fata au sisteme de pretensionare care retrag imediat centura la momentul
                          impactului si limitatoare de putere care deblocheaza tensiunea cānd este atinsa o anumita sarcina."
                          si
                          "Toate cele cinci locuri sunt dotate cu centuri de siguranta īn trei puncte cu dispozitiv de retractare de urgentra (ELR)."

                          Geamul face la fel si la mine cand e lasat, insa asta se intampla foarte rar si doar la inchiderea portierei.

                          Dion, cred ca glumesti cu aparatorile din cauciuc. Imi aduc aminte de Oltciturile cu aparatori cat jumate din masina si cu spatele lasat. Unde se aduna mizeria de la aparatori? Intre aparatori si bara spate (are un spatiu de la montat sau s-au slabit suruburile?) sau la contra-aripile spate, deasupra aparatorii, unde este spatiul acela?

                          Costake, care e problema cu numarul de inmatriculare?
                          Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                          Comment


                          • Originally posted by Methane View Post
                            Dion, cred ca glumesti cu aparatorile din cauciuc.
                            Adica?
                            Intre aripa si aparatoare. Am incercat sa le asez mai bine.

                            Comment


                            • Deci tu chiar vrei sa tai niste cauciuc si sa iti faci aparatori? Sper ca ai mult cauciuc si mult timp liber..

                              Adica, concret, ce ai facut ca sa se aseze mai bine?
                              Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                              Comment


                              • Ma refeream la niste aparatori asemanatoare celei din poza. Sint mai lungi si mai late, au aspect sportiv si sint mult mai eficiente. Cele originale tin mizeria si umezeala in zona aripii. Cele din poza mentin aripa uscata.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google