Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Consum Yaris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Yaris 1.0 vvti
    500 Km
    pe ruta Bucuresti > Targoviste > Predeal > Rasnov > Bran > Campulung > Pitesti (A1) > Bucuresti,
    consumul conform CB fiind de 5,4 l/100 Km
    Yaris 998 1.0 vvti, Peppermint Green

    Comment


    • #92
      Stilul de mers?

      Comment


      • #93
        Ultimii 100 km, EXCLUSIV in Bucuresti, mers la ore de varf(atat dimineata, cat si seara) + 1 plimbare sambata noaptea, viteze medii de maxim 20 km/h, consum mediu 7.2%.
        Ma declar multumit, avand in vedere ca in mare parte din timpul petrecut la volan am stat, sau am mers cu treaptele 1 si 2 + talpa cand am prins mai liber!
        2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
        2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

        Comment


        • #94
          Ai egalat consumul urban din specificatii pentru motorul 1.3l.

          Comment


          • #95
            Consumul urban dat in specificatii este complet irelevant pentru traficul din Bucuresti. Vreo 2 luni, inainte sa iau Yaris-ul, am avut Corolla din semnatura, condusa in aceleasi conditii. Consum dat de producator 9%, consum real, in acelasi regim, minim 11.5%. Deci la acel 7.2% dat pentru 1.3, sunt sigur ca pot fi adaugati lejer 1.5-2 litrii %.
            2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
            2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

            Comment


            • #96
              Originally posted by Dion View Post
              Stilul de mers?
              Pe serpentine cu treapta a IIa sau a IIIa, dupa caz, maxim 50-60 Km/h; in rest 55 Km/h in localitati si 80-90 Km/h in afara; pe autostrada 110 Km/h, cu varfuri de 130 Km/h in depasiri. Trepte schimbate cam pe la 3000 rpm. Benzina Rompetrol Efix 95 ajuta masina la drum drept, in schimb pe serpentine , alta data, mi s-a parut mai buna Petrom 95, parca tragea mai bine masina
              Yaris 998 1.0 vvti, Peppermint Green

              Comment


              • #97
                Inseamna ca ai gasit stilul de condus ideal, obtinind un consum mixt identic cu cel dat de producator pe un traseu dificil .

                Comment


                • #98
                  Nu eu, sotia sofeaza... dupa ureche, nu din carti! Eu zic ca se descurca bine!
                  Yaris 998 1.0 vvti, Peppermint Green

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by nei-k View Post
                    Nu eu, sotia sofeaza... dupa ureche, nu din carti! Eu zic ca se descurca bine!
                    Atunci se explica consumul!

                    Comment


                    • saptamana asta am mers numai in oras si cb imi arata azi 6,1;
                      a inceput sa-mi placa sa schimb din 2 in 3 la 4000 rot; e bestiala;aas schimba si urmatoarea treapta tot la 4000 da nu prea am unde sa-i dau

                      Comment


                      • Pe centura!

                        Comment


                        • e o idee!
                          o sa incerc sa schimb si la 5000 sa vedem daca o tine balamalele!!!
                          de cand m-a lovit ala o forjez de-i sar fulgii

                          Comment


                          • E recomandat sa vada in fiecare zi turatii aproape de rosu!
                            Acum 1 ora am iesit si eu putin pe A1, pana dupa primul pod si i-am dat putin, sa o "desfund"!
                            2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                            2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                            Comment


                            • Originally posted by StefanVVTi View Post
                              E recomandat sa vada in fiecare zi turatii aproape de rosu!
                              Nu chiar in fiecare zi. Mai rar.
                              costake sa vezi la 6000rpm.
                              Dar cel mai spectaculos ramine Aygo. Te trezesti in viteza a treia la 120 km/h .

                              Comment


                              • Corolla a vazut rosu in fiecare zi si se pare ca-i place!
                                Yaris-ul in general, cand conduc sportiv schimb undeva la 3800-4000 rpm, unde are CP.
                                2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                                2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google