Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Consum Yaris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    acum depinde si cand faci consumul ptr ca iarna chiar si la drum lung consumul sare destul de mult dar cand se incalzeste totul revine la normal.
    O sa mai fac un drum brasov -int buzaului-buzau -braila saptamana sta sper si o sa vad daca mai scot consumul de acum doua dati de 4.7.Drumul este superb atat dpdv al asfaltului cat si al peisajului dar are f multe curbe pana la buzau
    O sa incerc sa fac si consumul la pompa desi nu prea am incredere ptr ca nu stiu exact daca fac plinul: sonda aia la u moment dat incepe sa scape semn ca rezervorul este plin(asta teoretic); practic eu m-am chinuit si am mai bagat in plus vreo 2 l si probabil mai intrau ceva astfel incatt nu stiu exact daca am bagat 42 de l cat este plinul sau am bagat mai mult sau mai putin, dar o sa mai incerc sa fac o medie sa vad daca corespunde cu cb

    Comment


    • #77
      Eu tot timpul mai pun 2 litri de cand sare prima data pompa. Asa stiu ca am pus tot timpul aceeasi cantitate de benzina. Poti incerca sa pui, de fiecare data, pana sare pompa, dupa care sa calculezi consumul. Asa ai un reper clar dupa care poti face un calcul exact. Drum bun!
      Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

      Comment


      • #78
        Cu rabdare poti umple rezervorul pina la buson.

        Comment


        • #79
          apropo de benzina eu bag petrom si ma gandeam daca merita sa bag de la rompetrol; voi ce ziceti e mai buna sau nu e mare diferenta???

          Comment


          • #80
            Fa un plin de la ei si vezi care e diferenta. Eu am facut un plin cu Efix 95, si motorul parca suna mai bine, era mai silentios, cu vibratii mai mici, si tragea ceva mai bine. Asta a fost anul trecut, inainte sa puna, cica, benzina Euro 5 la toate benzinariile. Eu iti recomand sa incerci, mai ales ca diferenta de pret este de doar 10 bani pe litru fata de Petrom 95 (depinde de unde alimentezi de la Petrom, preturile pot varia la ei cu 2-3 bani). Sa ne spui ce impresie ti-a facut.
            Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

            Comment


            • #81
              @costake: o sa vezi ca efix95 e peste carerra 95 sau petrom 95!
              @Dion: si eu credeam ca-s singurul obsedat de umplutul rezervorului aproape la limita!
              2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
              2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

              Comment


              • #82
                pana acum eu am fost multumit cu petrom 95 in sensul ca nu am observat fluctuatii la relanti asa cum am vazut la altii;ideea e ca in momentul in care motorul ajunhe la temperatura optima merge destul de lin iar la peste 3000 de rot devine ca o bestie ce scoate flacari pe teava; dar o sa bag rompetrol sa vad daca se simte ceva

                Comment


                • #83
                  Cu Efix95 mi se pare mai zgomotos motorul la ralanti. Tinde catre diesel.

                  Comment


                  • #84
                    am facut consumul pe 525 de km ;la pompa
                    vreo 300 i-am facut in afara iar restul in oras.; mi-a iesit circa 6,4 l destyul de mult zic eu
                    o sa revin cu consumul la pompa dupa ce fac brasov-braila sa vedem cum stam

                    Comment


                    • #85
                      Tot un consum la pompa, facut astazi: 425 de km, din care 320 in afara, cu o medie de 6,6%. ODO 4500 km. Asta dupa ce am scos 5,2 la CB pe acea portiune in afara orasului. Mentionez ca e prima data cand scad sub 7%.
                      Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                      Comment


                      • #86
                        am facut si drumul pana la braila. la pompa mi-a iesit peste 6 l desi drumul a fost intins insa singura problema a aparut pe sectorul dintre buzau si braila unde batea un vant extrem de puternic masina balansandu-se destul e mult; cand trecea un tir pur si simplu tineam bine de volan caci riscai sa intri pe contrasens din cauza curentilor

                        Comment


                        • #87
                          520 de km, 460 in afara, consum mediu de 6,2. Ma apropii de datele oficiale. Daca as merge numai in afara orasului, cred ca as reusi .
                          Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                          Comment


                          • #88
                            Consum la pompa?

                            Comment


                            • #89
                              Da. Consumurile conform CB mi se par un pic mai mici decat cele de la pompa.
                              Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by Methane View Post
                                Consumurile conform CB mi se par un pic mai mici decat cele de la pompa.
                                Macar e efectul psihologic.
                                Brasov-Vainatori (linga Sighisoara) si retur 5.6l/100.
                                Ca sa mai fac "economie" urmeaza sa revin la cauciucurile de vara.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google