Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Consum Yaris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In week-end Bucuresti - Cernavoda - Adamclisi - Eforie si retur, total 560 Km, consum 5,9 l/100 Km, viteza medie 90 km/h, benzina Mol Tempo 95 (la 3,91 lei/l ). La dus pe A2 Bucuresti - Cernavoda viteza medie 120 km/h consum pe bord 7,6 l/100 Km. La intoarcere, cand am intrat pe autostrada, consumul era de 6,5 asa ca i-am propus sotiei sa mearga mai incet sa vedem daca ajungem la Bucuresti fara sa alimentam. Viteza medie a fost de aprox 100 Km/h plus cateva depasiri. Consumul instant era de 5,2 l/100 km in treapta V, la 3600 rpm. Conform calculelor mai am 9 l in rezervor!

    Concluzia: Conduceti ecologic!
    Yaris 998 1.0 vvti, Peppermint Green

    Comment


    • consum calculat la pompa pe 740 de km:4,8

      Comment


      • Originally posted by costake View Post
        consum calculat la pompa pe 740 de km:4,8
        No comment!

        Comment


        • pe mine inca ma bulverseaza acel 4,1 desi nu e suta la suta real

          Comment


          • La mine, consumul in oras a revenit la 7,6 cu MOL 95. Am o bucata de drum, la si de la munca, de vreo 2 km unde ajung la 70, fara sa fiu nevoit sa incetinesc si cred ca ala a facut sa scada consumul. In schimb, ma uit cu groaza la nivelul benzinei, sa vad cand mai dispare o linie.
            Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

            Comment


            • methane las-o mai moale in oras ca n-o sa-ti ajunga un plin nici o saptamana!!!

              Comment


              • Originally posted by Methane View Post
                In schimb, ma uit cu groaza la nivelul benzinei, sa vad cand mai dispare o linie.
                Fa si tu ca mine mergi cu bicicleta! Consum si poluare 0.

                Comment


                • Da, ar fi o idee sa imi iau bicicleta. Insa ar trebui sa dau 3 plinuri de benzina pe ea, as ajunge dimineata sa fiu izolat in tot etajul la birou (va imaginati ca nici mama si tata deodorantului cu plasma nu ma scapa de transpiratie) iar seara, la cat de cald e afara, as avea nevoie de stergatoare sa nu imi intre transpiratia in ochi. Partea buna e ca se curata porii...
                  Plus ca am toate sansele ca politia sa imi dezumfle rotile de la bicicleta pe cine stie ce motiv (nu am semnalizare sonora sau luminoasa, nu am centuri sau airbag sau vesta reflectorizanta nu e antiglont), cainii vor avea o tinta in miscare, duduile nu ma mai baga in seama, iar soferii de autobuz ma vor lua drept o musca care se izbeste de parbrizul lor (chiar daca imi pun si girofar ca pe bicicletele politiei satesti).
                  Cea mai buna optiune ar fi sa ma mut la birou sau sa lucrez de acasa.
                  Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                  Comment


                  • Ultimii 75 km, exclusiv in Bucuresti, 6.7%!
                    2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                    2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                    Comment


                    • Originally posted by StefanVVTi View Post
                      Ultimii 75 km, exclusiv in Bucuresti, 6.7%!
                      Ai noroc ca nu merge costake cu masina prin oras!

                      Comment


                      • Mai bine ca nu o face.... decat sa ne umileasca.... destul ca ne trage peste bot cu consumul extraurban...
                        Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                        Comment


                        • Originally posted by Methane View Post
                          Mai bine ca nu o face.... decat sa ne umileasca.... destul ca ne trage peste bot cu consumul extraurban...
                          Oricum tu te mai apropii de consumul lui. Eu sint la ani lumina!

                          Comment


                          • Chiar Costake.. cand prinzi plinul cadou de la Petrom (daca ai alimentat azi, doar azi poti castiga), nu faci tu vreo 100 de km in oras, doar asa sa vedem cat scoti?
                            Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                            Comment


                            • in oras chiar n-am ce face cu ea;poate cand ma duc la cumparaturi!! da mai mult de 15 km dus intors nu fac!!!
                              e relativ consumul in oras depinzand lq ce ora o scoti si pe unde mergi si cate semafoare prinzi
                              nu crerd ca scot un consum mic in orasc plus faptul ca cb-ul arata un consum mai mic decat in realitate

                              Comment


                              • 7,4 dupa inca cativa km in oras. Dupa exemplul cu Efix 95, se pare ca primele impresii sunt infirmate.
                                Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google