Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Consum Yaris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca ar mai fi fost motorul de 1,3 disponibil la vanzare, eu le-as fi propus sa puna consumurile tale drept cele oficiale. Atunci sa fi vazut vanzari la Yaris...
    Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

    Comment


    • -methane sa stii ca sunt destul de aproape de consumul extraurban dat de producator(5,2), adica 4,8-4,9 pe cb ;la pompa probabil ca iese ceva mai mult ceea ce corespunde intr-o oarecare masura cu cel dat de producator ;oricum diferenta e mica;
      -tin sa precizez inca o data ca merg regulamentar adica 90 in afara si 55-60 -70 in localitati ;de-asta scot asemenea consumuri; daca te dai schumacher atunci nu ai nici o sansa sa scoti sub 5l/100km chiar si la vale

      Comment


      • Dar daca te gandesti ca producatorul a anuntat un consum mediu de 6,0 iar tu ai reusit un 5,1... Pe drum extraurban reusesc si eu sa fac un consum sub cel conform cifrelor oficiale. Povestea se schimba in oras. Bine... diferenta nu e mare.

        Sa exemplific: cu Petrom 95, regim extraurban, fara a circula regulamentar (adica mers intre 59 si 130, in functie de conditiile de drum) reuseam un 5,2. Mergand intre 80 si 130 pe aprox. 50 de km mi-a iesit un 5,5. Daca nu sar de 110 pe portiunile drepte, scot si 4,8-4,9. In oras insa, cu greu am scos 7,9 pe CB. Consumul la pompa a variat intre 6,2 si 7, in functie de ponderea urban/extraurban.

        Cu Efix 95, am reusit sa scot un consum de 7,5 exclusiv in oras, pe CB. Consumul la pompa inca nu am facut (mai e putin pana trebuie sa alimentez iar). Oricum, diferenta fata de cifrele oficale, la un regim de mers un pic mai agitat (sunt altii mai iuti decat mine care scot asemenea cifre pe diesel), nu e cu foarte mult in plus - un litru, cel mult. Deocamdata, Efix 95 parca e ceva mai buna decat Petrom 95, atat la consum cat si la performante. Voi face si un calcul al rentabilitatii, sa vad ce varianta e mai buna: consum mai mare - benzina ieftina sau consum mai mic - benzina scumpa. Nu ma astept la diferente semnificative, insa ramane de vazut ce va iesi.
        Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

        Comment


        • methane 5,1 am scos mai mult in afara decat in oras;in oras am mers 2 -3 drumuri de vreo cativa zeci de km iar restul pana la 700 in afara;parrea mea e ca se incadreaza la extraurban;daca as fi mers vreo 300in oras si restul afara atunci as fi considerat ca e mixt;petrom 95 folosesc ;nu cred ca-mi trebuie benzina performanta la viteza cu care merg
          -am observat ca se merge la greu cu viteze de peste 120 dar mie mi s epare destul de riscant ;pe E60 pana la tg mures si inapoi am vazut niste kamikaze pe sosea ce faceau depasiri in apropiere de curbe si cu drum in rampa ;e teroare frate pe sosele !!!

          Comment


          • Nu numai acolo sunt kamikaze. Pe toate drumurile sunt nebuni in toata regula (cum e posibil sa mergi in coloana pe drum drept si liber din sens opus si sa depasesti doar cand ai curba la 50 m in fata? Sau sa mergi cu 70 pe drum bun si 100 pe drum denivelat?).
            Nu de putine ori am putut constata ca mersul cu o viteza redusa (adica max 95) m-a ajutat sa evit multe accidente pe drumuri: betivi, vaci, cai, biciclisti, soferi imbecili s.a.m.d.
            Plus ca in oras am observat ca, mai nou, nu se mai semnalizeaza deloc. Dar asta e cu totul alta discutie...
            Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

            Comment


            • Scuze pentru intarzierea cu care raspund...

              Am urcat pana la Muntele Rosu in "formatie completa": sotia la volan, eu copilot si ceva bagaje in portbagaj. Drumul este foarte prost, plin de gropi, pantele sunt destul de abrupte cu viraje stranse, drumul este ingust, abia au loc 2 masini. Peste toate astea erau si grupuri de copii veniti in excursie care urcau pe jos, mergand pe mijlocul drumului. Mi s-a parut unul din cele mai grele drumuri pe care le-am urcat, sotia era stresata si din cauza copiilor. Treapta a III-a era inutila, iar a 2-a tragea doar pe portiuni ceva mai drepte. Sunt multumit de motorul de 998 cc, a facut fata chinurilor la care a fost supus cu bine! In schimb nu-i place mersul in oras, consumul urban e de 9-10 l
              Yaris 998 1.0 vvti, Peppermint Green

              Comment


              • [quote=Methane;11154]Nu numai acolo sunt kamikaze. Pe toate drumurile sunt nebuni in toata regula (cum e posibil sa mergi in coloana pe drum drept si liber din sens opus si sa depasesti doar cand ai curba la 50 m in fata? Sau sa mergi cu 70 pe drum bun si 100 pe drum denivelat?).
                Nu de putine ori am putut constata ca mersul cu o viteza redusa (adica max 95) m-a ajutat sa evit multe accidente pe drumuri: betivi, vaci, cai, biciclisti, soferi imbecili s.a.m.d.

                in perioada asta e o adevarata problema ciurdele de vaci;era cat pe ce sa intre o vaca in mine;degeam mergeam cu 55 ca tot era sa o patesc!!!
                de altfel si acesti soferi kamikaze au iq comparativ cu vaca!!!
                Revenind la consum eu am ajuns la concluzia ca diferenta intre un condus mai sportiv si unul linistit e de 1l, 1l si ceva iar consumul minim extraurban pe o portiune drepta nu poate sa fie sub 4,5.La vale intr-adevar se poate scoate sub valoarea asta dar tre sa se tina cont de mai multi factori;vreme, traseu etc

                Comment


                • costake poate fi declarat laborator mobil.
                  Iti recomand sa le trimiti un mail celor de la Toyota sa modifice specificatiile de consum.

                  Comment


                  • Poate are ceva gene de japonez in el de reuseste asemenea performante.
                    Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                    Comment


                    • E ambitios. Vrea sa ia titlul national la categoria cel mai mic consum cu Yaris-ul indiferent de motorizare.

                      Comment


                      • deja ma vad in staful de la toyota!!!

                        -mi-am fixat si urmatorul obiectiv:sub 4,4 intre intorsura si buzau;
                        va tin la curent cu evolutia consumului

                        Comment


                        • Cred ca in curind vor incepe sa se bata companiile sa-l angajeze pe costake sofer. Cu criza asta....

                          Comment


                          • Sau il vor clona. In fiecare firma va exista flota de masini si flota de "Costake" aferenta... . Iti dai seama cum ar fi sa strigi in parcare "Costake!" si sa intoarca 15 oameni identici capul spre tine?!?
                            Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                            Comment


                            • cred ca ma duc sa-mi patentez stilul de condus la OSIM
                              cum va prind ca folositi frana de motor cum va dau in judecata

                              Comment


                              • Dupa citeva drumuri, 5.9%.
                                PS: "costake" ar trebui sa devina marca inregistrata, sinonima cu ecologia si economia de combustibil.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google