Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Consum Yaris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am facut plinu; am mers ce am mers si am mai bagat la un moment dat 6 litri; mai am putin si fac 800 de km cu plinu' ala plus cei 6 litri ;sunt curios la pompa cat o sa iasa
    cb mai imi rata ca mai pot face cativa zeci de km;in bord mai am 2 liniute cu care merg de ceva timp;

    Comment


    • Originally posted by costake View Post
      e drum de 5 stele
      cu ce viteza te-ai deplasat de ai scos consumul asta???
      Pai sub 50 nu am scazut. Sunt destul de multe localitati cu camere instalate (cred ca pe 2 le-am si luat - una cand depaseam un nene cu un Logan, eu neintelegand de ce merge el incet subit) si nu am putut sa fac o medie de viteza mare.

      Ideea este ca, daca vrei consum redus, nu viteza este reperul dupa care ar trebui sa te iei, ci treapta de viteza. Trebuie sa mergi constant, sau cat mai aproape de asta, intr-o treapta cat mai mare de viteza si sa eviti accelerarile bruste doar pentru a f inevoit sa franezi 200 de metri mai incolo. Iar ca regim de turatie a motorului: intre 2.000 si maxim 4.000 (de obicei in jurul a 3.000)

      De exemplu, la Brasov am fost la un concurs de condus ecologic. Pe o Honda CR-V, motor de 2.2, 140 de cai, am scos un consum mediu de 3,2 pe unele sectoare de drum, mergand cu 75 in treapta a sasea. La Yaris, nu ma uit la consumul mediu decat dupa ce am ajuns la destinatie, in mod normal CB-ul afisand temperatura exterioara. Neajunsul acestui stil de mers este plictiseala.

      Insa, in opinia mea, un consum mediu de 5,2, in conditiile in care am mers si cu 130, iar viteza medie a fost de 65, este rezonabil.
      Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

      Comment


      • Originally posted by Methane View Post
        Pai sub 50 nu am scazut. Sunt destul de multe localitati cu camere instalate (cred ca pe 2 le-am si luat - una cand depaseam un nene cu un Logan, eu neintelegand de ce merge el incet subit) si nu am putut sa fac o medie de viteza mare.



        Insa, in opinia mea, un consum mediu de 5,2, in conditiile in care am mers si cu 130, iar viteza medie a fost de 65, este rezonabil.
        ideea era cu cat te-ai deplasat in localitate si in afara ei
        m-a derutat consumul ala mediu care de fapt este extrauraban;altfel mi-era f greu sa inteleg cum ai reusit sa scoti mixt 5,2

        Comment


        • Pe drumul ala am scos 5,2 - conform CB, cand am ajuns inapoi in Tg. Mures. Facsem plinul inainte sa plec. Am mers in afara cu 60-130 si in localitate 55. Mixt, pe 260 extraurban si 110 urban, mi-a iesit 5,6.
          Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

          Comment


          • am facut azi consumu' la pompa pe 767 km: 600 si ceva in afar si 100 si ceva in oras: 5,4 poate chiar mai putin avand in vedere ca am bagat benzina pana la nivelul filetului busonului

            Comment


            • Drum de 320 de km in afara orasului, consum mediu de 5,2 afisat de CB. Viteza medie 58,5 km/h.
              Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

              Comment


              • Brasov - Saschiz (spre Sighisoara) si retur, tur de forta : 5.8%.

                Comment


                • Focsani - Bucuresti, 4.1%, viteza medie 78 kmph. Happy with my Yaris!
                  2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                  2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                  Comment


                  • methane si stefanvvti vad ca sunt in grafic
                    dion nu se dezminte; de!!!..pasiunea!!!

                    Comment


                    • @costake: cand e vorba de consum economic/mai putin economic, variez intre extreme...adica ori merg agresiv cu consum de minim 6%, ori calm, consum maxim 4.2%! N-am mai avut un consum ponderat(4.5-4.6%) din primii 1000 km ai masinii!
                      2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                      2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                      Comment


                      • Originally posted by costake View Post
                        dion nu se dezminte; de!!!..pasiunea!!!
                        Cind vad drum bun si curbe nu ma pot abtine . Sint atent sa nu sar de 6%.
                        Masina sta excelent pe curbe. E stabila. Nu mai esti nevoit sa frinezi.

                        Comment


                        • la capitolul curbe stau prost; mi-e cam frica de ele mai ales daca sunt sunt stranse, plus faptul ca daca le iau cu ceva viteza ma cam arunca din scaun
                          legat de consum am scos 5,2 pana la rupea;din cate vad diferenta dintre un condus linistit si unul sportiv e de maxim 1l

                          Comment


                          • Originally posted by costake View Post
                            la capitolul curbe stau prost; mi-e cam frica de ele mai ales daca sunt sunt stranse, plus faptul ca daca le iau cu ceva viteza ma cam arunca din scaun
                            Ai nevoie de un instructor/copilot bun care sa te ajute sa cresti consumul !
                            Legat de curbe: pe Padurea Bogatii sint multe zone/curbe unde nu e cazul sa frinezi; Yaris-ul iti ofera posibilitatea sa intri lejer cu 80-90 km/h sau mai mult .

                            Comment


                            • Consum la pompa pe 525 de km (425 in afara), 6.2l/100 km. De data asta a pus nenea de la benzinarie benzina si banuiesc ca mi-a pus pana sus (de obicei pun pana imi sare pompa, ca sa am acelasi reper de fiecare data). Am si mers cu multi pasageri in masina.
                              Acum incerc sa gasesc cauzele consumului usor mai ridicat, altele decat distractia mea la volan. Si daca tot am pomenit de distractie, camerele fixe din Brasov, Cluj si Mures sunt suspendate din 24 aprilie! Mai ca as mai face un drum pana la Brasov, sa ma pot bucura de prevederea asta...
                              Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                              Comment


                              • Originally posted by Dion View Post
                                Ai nevoie de un instructor/copilot bun care sa te ajute sa cresti consumul !
                                Legat de curbe: pe Padurea Bogatii sint multe zone/curbe unde nu e cazul sa frinezi; Yaris-ul iti ofera posibilitatea sa intri lejer cu 80-90 km/h sau mai mult .

                                cu 80-90 merg pe drum drept gen bv-tarlungeni;am uitat ultima oara am mers cu 115 da deja mi se lipea nasu de parbriz; cand am revenit la 90 eram iar relaxat
                                doamne fereste sa fii in spatele meu pe un drum cu multe curbe ca te iau toti dracii!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google