Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Yaris 2009

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Nu, dar un coleg are Aygo si parca atit mi-a zis ca-l costa. Oricum Aygo si Yaris erau la acelasi pret.

    Comment


    • #77
      Am vazut un Yaris modelul nou pe viu. Este o promotie acum la un anumit producator care ofera ca premii niste Yaris-uri. Ei bine.. am vazut unul expus intr-o galerie comerciala... desi initial credeam ca este un model vechi, eventual cu o dotare minima (Terra sau cel mult Luna), modelul este un Sol de 1,33 litri cred (nu avea D-4D pe aripi si avea deschiderea usilor cu senzor, ceea ce nu cred ca va fi disponibila pe motorul de 1 litru).
      Azi l-au expus, azi m-am nimerit si eu pe acolo. Dealerul cica inca nu l-a vazut, dar stia despre ce masina e vorba.

      Destul cu introducerea... despre masina: un exemplar rosu, nemetalizat, care poate fi confundat din exterior cu actuala generatie. Primul indiciu referitor la generatie l-am primit cand m-am uitat in interior sa vad ce nivel de echipare este, cand am observat manerul schimbatorului de viteze pe care erau marcate 6 trepte . Apoi am remarcat diferenta la interior: bord usor modificat, insertii de crom pe marginile gurilor de ventilatie laterale, plasticul argintiu de pe volan (de langa comenzile audio) este mult mai inchis la culoare, apar si comenzile pt bluetooth pe volan, pe langa cele audio, insa in partea dreapta.

      Tapiteria are un nou model, mai aratos parca, maneta schimbatorului seamana tare mult cu cea de la Avensis Clasic (ma refer la forma maciuliei, ca de inalt este dublu fata de cel de la Avensis) si nu mai vine cu cauciuc pana la consola centrala ci cu piele (cel putin asa mi s-a parut privind prin geamul inchis), plasticul gri de pe consola centrala este in aceeasi nuanta mai inchisa ca si cel de pe volan, lamelele de la gurile centrale de ventilatie sunt acum gri inchis, nu albe, iar modul de aranjare al butoanelor radioului s-a schimbat si el.

      Pana acum, cam tot ce am vazut in poze s-a cam adeverit. Poate in maxim 2 saptamani il vedem si noi in showroom, cel mai tarziu in mai, cand e programata si lansarea Urban Cruiser.
      Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

      Comment


      • #78
        Cine se baga la buy-back?
        Poate ne stimuleaza cu ceva preturi de criza!

        Comment


        • #79
          Daca gasesti un dealer care ofera buy-back, ar fi o idee excelenta. Eu as fi interesat, dar mai intai sa o conduc sa vad cum se comporta (desi ma astept doar la mai bine decat cea de acum).
          Legat de preturile de criza... vezi exemplul cu noul Avensis. Am vrea noi...
          Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

          Comment


          • #80
            La Brasov cred ca iti preiau masina. Ramine de vazut la cit ti-o evalueaza. Nu stiu cit ar trebui sa fi diferenta ca sa merite (nivel de echipare 1:1, daca ramin aceleasi variante).

            Comment


            • #81
              Nu fac deocamdata buy-back la Brasov si nici nu prea se stiu detalii oficiale despre cind va aparea "upgrade-ul".

              Comment


              • #82
                Ei bine, da, iata (vorba unei zane) s-au publicat si preturile pentru noul Yaris. Detalii si dotari la http://www.toyota.ro/Images/lista%20...420-493275.pdf. Cum vi se pare oferta?
                Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                Comment


                • #83
                  Pentru rapotul pret/dotari, parerea mea e ca varianta Luna ramane "best deal". Sol Plus e mult prea scumpa, desi dotarile sunt...de toate, pentru toti.
                  Am vazut la 1.4 D-4D ca performantele au scazut cu 1 secunda, adica 11.7 secunde 0-100 km/h, fata de 10.7 cat are a mea, iar cuplul a crescut cu 15 nm.
                  2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                  2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                  Comment


                  • #84
                    cu consumul cum e? a ramas acelasi sau a scazut? (poate au lungit putin rapoartele cutiei de viteze in ideea reducerii consumului)

                    Comment


                    • #85
                      Consumul a scazut putin (nu cu mult), in principal datorita sistemului Stop& Start si a cutiei cu 6 rapoarte in loc de 5.
                      Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                      Comment


                      • #86
                        varianta LUNA nu are proiectoare de ceata, pretul e bunicel
                        solu' si solu' plus sunt deja in categoria ''fite'' dupa parerea mea si ca
                        atare pretul.

                        Comment


                        • #87
                          Preturile au ramas cam aceleasi. De exemplu, pretul pentru versiunea Terra a variat intre 12000 - 13000 euro.
                          Unica diferenta notabila: motor+cutie. In rest mai nimic...optimo si sol plus.

                          Comment


                          • #88
                            Proiectoarele pot fi puse dupa aceea Oricum masinile vin cu pregatire pentru proiectoare
                            2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                            2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                            Comment


                            • #89
                              Pe mine ma incinta motorul ceva mai puternic si mai economic. Cel putin pe hirtie. In rest aceeasi Marie cu alta palarie.

                              Comment


                              • #90
                                pai singurele imbunatatiri sunt motorul si cutia; in rest e acceasi masina

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google