Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

ulei de motor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by lorentzo72 View Post
    salut,
    daca vrei sa mergi pe mobil, alege mobil1, este calitativ superior fata de mobil super; eu zic ca nu merita sa faci economie la ulei, practic uleiul poate prelungi sau scurta viata motorului;

    important e sa folosesti ulei full sintetic (NU sintetic blend) si sa fie facut de o firma serioasa (motul, repsol, eneos, castrol, mobil);
    am citit pe undeva ca uleiul castrol se mai gaseste si "contrafacut", nu stiu ce inseamna asta;

    textele de genul "sa folositi numai ulei original de" toyota, bmw, opel, ford, etc. pt. ca e mai bun decat ... sunt povesti de marketing si eu unul nu cred in ele;

    in 24 de ani de cand posed si conduc masini am folosit numai uleiuri sintetice produse de firme consacrate , am eu un fix cu chestia asta, decat sa dau bani pe segmenti si alte cele, mai bine ii dau pe ulei;

    si nu in ultimul rand atentie mare la intervalele de schimb;

    p.s. - din cate stiu uleiul "original" toyota este facut de EXXON MOBIL
    deocamdata am comandat Mobil super3000xe, din ce am vazut intervalul de schimb este la 15km oricum eu il fac undeva la 12k..am optat ptr uleiul asta doar ptr k am vazut ca in carte recomanda un ulei cu specificatie SL/SM si am vazut ca tipul asta de ulei le are pe ambele...sambata il schimb si va mai tin la curent fata de cum se comporta oricum daca devine zgomotos motorul sau nu imi place il schimb.

    Comment


    • #17
      Lorentzo, uleiul original Toyota este produs de către cea mai mare companie petrolieră din Japonia: JX NIPPON OIL, fondata in anul 1888. Ulterior fabricarii, uleiul este transportat vrac, cu tancul petrolier, in Belgia unde este manufacturat (imbuteliat) la butoaie, butoiase si bidoane de unu si cinci litri in vederea comercializarii prin toata Europa. Compania japoneza susmentionata a infiintat propriul lant de distributie a carburantilor si lubrefiantilor, cunoscut sub denumirea de benzinariile Eneos. De aici si confuzia dintre producator si distribuitor...Nu are nici o treaba cu Exxon. In consecinta, recomand colegilor toyotisti sa puna in motor primul ulei indicat expres de producator in cartea tehnica. Chiar daca motorul are 85k km. La urma urmei avem Toyote nu Molotoave !

      Comment


      • #18
        @Lorentzo72: poti mentiona, te rog, cate un ulei sintetic 5w30 produs de fiecare dintre firmele cosacrate, mentionate de tine (motul, repsol, eneos, castrol, mobil)?

        Comment


        • #19
          Originally posted by closchkutza View Post
          @Lorentzo72: poti mentiona, te rog, cate un ulei sintetic 5w30 produs de fiecare dintre firmele cosacrate, mentionate de tine (motul, repsol, eneos, castrol, mobil)?
          am onoarea sa te salut maestre, atentie ca eu vorbeam de 0w30, nu inteleg de unde ai scos tu 5w30 si nu inteleg de ce sa agata toata lumea de 5w...;
          reprezentantele toyota din RO baga in motoare ce ulei au disponibil, respectiv care-l cumpara mai ieftin ca sa il vanda scump, "viata" motoarele noastre este ultimul lucru care ii intereseaza;

          un mic exemplu: motor benzina 1,6 dual vvt-i 7.500 km parcursi - cartea scrie 0w20 dar mecanicul de la toyota zice ca bagam 5w30 ESP formula pt. ca asa "trebe" (adica de alt fel nu au) si costa 420 ron ulei + filtru;
          dau telefon la toyota Szeged/HU si mecanicul de acolo zica ca baga castrol 0w20 si costa 280 ron schimbul;
          schimb facut de mine cu mobil1 0w20 USA + filtru Mann DE - cost 215 ron; poti sa tragi si singur concluzia;

          nu sunt interesat sa fac o polemica pe tema uleiurilor, doar am facut niste recomandari pe baza propriilor mele experiente acumulate in timp de 24 de ani;

          discutiile despre ulei sunt "never ending story" si consider absolut inutil sa mai fac vreun comentariu legat de uleiurile de motor;

          cred ca poti cauta si singur uleiurile respective; baga pe google denumirile producatorilor si le vezi imediat toate produsele; eu sincer nu prea am timp pt. asta; stiu exact ce uleiuri trebuie sa cumpar fara sa mai fac studii si nu trebuie sa imi spuna un "mecanic" de reprezentanta ce sa torn in motor/cutie de viteze;

          sanatate si km multi fara segmentari
          Last edited by lorentzo72; 02-12-2015, 09:08 AM.
          corolla 2008 1.6 dual vvt-i

          Comment


          • #20
            Nu vreau sa intervin in polemica vostra dar constat ca discutia a degenerat dupa ce un utilizator a intrebat despre ulei la o masina cu motor diesel ... din ce am mai citit si eu , uleiul pentru diesel este altul decat cel pentru benzina ... oricum , discutia este interesanta si educativa pentru posesorii de motoare benzina !

            Comment


            • #21
              Originally posted by vali44 View Post
              Nu vreau sa intervin in polemica vostra dar constat ca discutia a degenerat dupa ce un utilizator a intrebat despre ulei la o masina cu motor diesel ... din ce am mai citit si eu , uleiul pentru diesel este altul decat cel pentru benzina ... oricum , discutia este interesanta si educativa pentru posesorii de motoare benzina !
              salut vali, partial ai dreptate
              subiectul se refera la uleiuri de motor, nu se specifica daca diesel sau benzina;

              colegul tm99yaris are 1,4 d4-d si chiar tu i-ai recomandat motul 5w30; consider foarte buna aceasta recomandare si nu am comentat nimic in legatura cu asta;

              raspunsurile mele referitoare la uleiuri pt. motoare pe benzina au fost pentru postul coleglui ice_man:

              Originally posted by ice man View Post
              salutar
              am si eu o nelamurile am un yaris 2011 1.3 in carte scrie ca masina vine cu ulei 0w20 din ce am intels de la vechiul proprietar pana acum el a bagat 5w30 (masina nu mananca ulei de la schimb la schimb) deci nu stiu ce sa fac sa pun 0w20 sau 5w30..ce parere aveti..eu sincer crd ca 0w20 este totusi prea subtire...
              in ce priveste "polemica" am impresia ca a initiat-o colegul closchkutza si eu unul nu sunt curios sa o prelungesc;

              o seara buna
              Last edited by lorentzo72; 02-12-2015, 19:13 PM.
              corolla 2008 1.6 dual vvt-i

              Comment


              • #22
                Pentru ca discutam despre uleiuri am si eu o intrebare: pot completa uleiul 0-W20 - Advanced Fuel Economy- cu ulei 0-W20 - Formula XS - ?

                Comment


                • #23
                  referitor la uleiul pentru motorul meu un mecanic mi-a recomandat 5w40 de la toyota. mecanicul respectiv este un prieten si nu este mecanic de la ''coltul blocului''...
                  deci care este mai bun 5w30 sau 5w40 si de ce?

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by teodor_tc View Post
                    Pentru ca discutam despre uleiuri am si eu o intrebare: pot completa uleiul 0-W20 - Advanced Fuel Economy- cu ulei 0-W20 - Formula XS - ?
                    Trebuie completat cu acelasi tip de ulei, de la aceeasi firma.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by ruppetz View Post
                      Trebuie completat cu acelasi tip de ulei, de la aceeasi firma.
                      Este acelasi tip de ulei, fabricat de Eneos (Ulei Toyota).

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by teodor_tc View Post
                        Pentru ca discutam despre uleiuri am si eu o intrebare: pot completa uleiul 0-W20 - Advanced Fuel Economy- cu ulei 0-W20 - Formula XS - ?
                        bineinteles ca poti, daca e acelasi producator cu atat mai mult (ambele sunt uleiuri full sintetic);

                        dar de ce ai vrea sa adaugi ulei dintr-o generatie mai veche peste unul de generatie mai noua ?
                        corolla 2008 1.6 dual vvt-i

                        Comment


                        • #27
                          Vreau sa adaug un ulei dintr-o generatie mai veche peste altul de generatie noua deoarece am un litru de Formula XS stingher prin garaj si nu ma indur sa-l arunc (imbuteliat in 2013). Completarea consta in adaugarea a 200ml de Formula XS peste patru litri de ''Advanced Fuel Economy" la revizie. Motorul are circa 33.000 km. si nu consuma ulei. Singura diferenta dintre cele doua uleiuri este ca unul are norma API GL-4 si celalalt API GL-5. In cazul de fata, cel al uleiului de motor, norma API GL-5 este un upgrade ce defineste un nivel de performanta si nu un standard nou. In cazul uleiurilor destinate cutiilor de viteza insa, face diferenta.
                          Va multumesc pentru raspunsuri.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google