Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Schimb ulei cutie viteza

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimb ulei cutie viteza

    Am un Yaris din 2008 cu 70000 Km. Cutia e cu cinci trepte. Am schimbat uleiul la cutie si am senzatia ca merge mai prost, intra mai greu in viteza.. Stiu ca trebuie ulei 75W90. Rog recomandati-mi ce marca de ulei este mai buna, prefer sa cheltuiesc alti bani decat sa stric cutia.
    La service au pus in vasul cu ulei de unde tragea pompa manuala, uleiul meu (Motul) peste uleiul existent deja acolo, mi s-a spus ca este tot de cutie. Deci s-a pus un amestec de ulei, al meu si cu al lor...
    Rog recomandare de marca de ulei e buna. Multumesc !

  • #2
    toyota 75W90
    Ave 1.8 Luna '08

    Comment


    • #3
      Este la varsat sau la bidon ? De la service Toyota sau exista si alte surse ?

      Comment


      • #4
        Originally posted by Ady View Post
        Este la varsat sau la bidon ? De la service Toyota sau exista si alte surse ?
        la bidon de 1 litru, 87 lei gasesti la Toyota
        Last edited by Tudor Catalin; 03-24-2013, 18:29 PM.
        Ave 1.8 Luna '08

        Comment


        • #5
          Motul GEAR 300 75W90 si daca pui si un metabond de cutie de viteze este fara reproș. Părerea mea.

          Comment


          • #6
            "am senzatia ca merge mai prost, intra mai greu in viteza", trebuie sa tii cont ca zilele astea a fost si este putin mai frig afara iar vascozitatea uleiului e destul de mare, asadar, daca cutia nu-ti agată cand bagi in viteza e de bine, faptul ca intra mai greu nu e o bucurie dar poate fi o explicatie pt ca uleiul e proaspat schimbat si ca, cutia nu are inca uzura. Sa nu fi gresit baietii din servis si sa fi amestecat ulei de motor, existent in pompa, cu uleiul de cutie adus de tine, atunci ar fi totusi o problema, dar nu asa mare.

            Comment


            • #7
              geoded
              -citeste primul post si vezi ca motul a bagat si merge mai rau
              -explicatia ta cu cutia nerodata, nu este plauzibila
              -daca mergea bine inainte, acum cu ulei nou trebuie sa mearga cel putin la fel de bine sau chiar mai bine

              ady, mergi si ia 2 litrii de toyota si schimba-i la orice service si ai scapat de probleme
              Ave 1.8 Luna '08

              Comment


              • #8
                @ tudor catalin, am citit si am stiut ca a bagat ulei motul, insa nu cred eu ca a bagat GEAR 300, probabil ca a bagat altceva, sunt mai multe sortimente chiar si pe 75W90. Nu te contrazic, si la mine areacum uleiul original in ea si merge foarte bine, insa, eu de foarte multi ani merg la cealaltă masina cu motul si vreau sa spun ca e unul dintre cele mai bune uleiuri, in opinia mea desigur. Am avut si mobil 1 in motor si la cutie, insa, mereu am simtit ca motul este peste multe altele, chiar si peste mobil 1 de i-l cumparam noi de la real, metro, etc. Eu mi-am spus doar o parere, altceva de restul opiniilor, desi personal si eu cred ca in situatia colegului e mai bine sa incerce cu ce a avut, iar daca si atunci are acelasi sentiment ciudat, sa caute alt raspuns.

                Comment


                • #10
                  La cutia mea cu 5 trepte este valabil link-ul de mai jos:


                  Din motive financiare am bagat ulei MOTYLGEAR 75W-90 care este semisintetic fata de GEAR 300 75W-90 care este fullsintetic.

                  O sa revin pe ulei original toyota..

                  Comment


                  • #11
                    Foarte bun ulei si MOTYLGEAR 75W-90, posibil sa-l mai fi prostit ei in ultimul timp, ori poate ca nui place lui in toyota. :-)

                    Comment


                    • #12
                      Aceeasi problema am avut-o si eu, cu un Yaris 2008, motor 1L. Am schimbat in august uleiul la cutie cu Motul 75w80. De atunci agata la schimbarea treptelor si nu puteam retrograda in treapta I din mers, trebuia sa opresc complet. Saptamana trecuta am schimbat uleiul cu RAVENOL MTF-3 75W cumparat de aici. M-a costat 65lei/litru si sunt necesari 2 litri. Cutia si-a revenit miraculos, nu mai agata, pot retrograda in treapta I din mers.

                      In manual recomandarea este TOYOTA API LV, GL4 SAE 75W, care e cu totul altceva decat 75w80 sau 75w90. Daca vrei originalul TOYOTA 08885-81001 poti cumpara de aici, la un pret ceva mai mic ca la reprezentanta
                      Yaris 998 1.0 vvti, Peppermint Green

                      Comment


                      • #13
                        Originally posted by geoded View Post
                        @ tudor catalin, am citit si am stiut ca a bagat ulei motul, insa nu cred eu ca a bagat GEAR 300, probabil ca a bagat altceva, sunt mai multe sortimente chiar si pe 75W90. Nu te contrazic, si la mine areacum uleiul original in ea si merge foarte bine, insa, eu de foarte multi ani merg la cealaltă masina cu motul si vreau sa spun ca e unul dintre cele mai bune uleiuri, in opinia mea desigur. Am avut si mobil 1 in motor si la cutie, insa, mereu am simtit ca motul este peste multe altele, chiar si peste mobil 1 de i-l cumparam noi de la real, metro, etc. Eu mi-am spus doar o parere, altceva de restul opiniilor, desi personal si eu cred ca in situatia colegului e mai bine sa incerce cu ce a avut, iar daca si atunci are acelasi sentiment ciudat, sa caute alt raspuns.
                        stiu ca este bun motulul pt ca si eu am bagat la motor dar in ce priveste cutia, din multe discutii citite de mine pe forumurile toyota am observat ca: toti cei care au pus toyota nu au avut niciodata probleme in schimb dintre cei care au incercat alte uleiuri, indiferent de ce calitate, o parte au avut probleme

                        eu am schimbat la 4 ani cu ulei toyota si merge perfect, ca si inainte din acest motiv am recomandat toyota
                        Ave 1.8 Luna '08

                        Comment


                        • #14
                          Uite, asta chiar e o informatie foarte utila si merita toata atenția colegilor, nu are rost sa ne uitam la alte uleiuri de cutie daca e foarte bun cel de la toyota. In ceea ce priveste motorul, se pare că treaba sta altfel, unii colegi recomanda Mobil 1 ESP formula si chiar motul in detrimentul celui de la toyota, care cica e tot un mobil 1 mascat.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google