Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Toba esapament ruginita Yaris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Toba esapament ruginita Yaris

    Masina fabricata in noiembrie 2011, are deja toba de esapament ruginita toata, aproape că e pătrunsă de rugina. Mai aveti si voi asa noroc ? ori doar eu sunt mai baftos ? Deasemeni, am vazut ca mai sunt ruginite si capetele de planetara si nu numai. Deja ma gandesc la un spray cu zinc, a folosit cineva asa ceva ? e bun ?

  • #2
    Asa se intampla cand faci foarte putini km cu masina si cand o folosesti faci distante scurte, in care motorul nu atinge temperatura optima de lucru si condensul nu se evapora din toba. N-am mai auzit de spray cu zinc, dar daca l-ai folosi ai inlatura efectul, nu cauza. Sa ai in vedere la masinile urmatoare pe care le vei avea.

    Comment


    • #3
      Nu e acoperita de garantie? Eu am masina din 2010 cu garantie 5 ani ( 3 + 2 ). Parca la perioada de extragarantie (cei 2 ani) era mentionat si ce nu mai e acoperit de garantie, tin minte ambreiajul si toba... Deci implicit ar fi acoperite in primii 3 ani. Trebuie sa verific.

      Comment


      • #4
        Nu vad de ce ar fi toba acoperita de garantie, pentru ca in conditii normale de utilizare nu rugineste. Am o cunostinta cu un Megane, masina veche de 2 ani si cu exact aceeasi problema. 95% din trasee sunt pe drumul casa-munca, pe o distanta de 7 km. Motorul nu se incalzeste. Ambreiajul poate prezinta obiectul unei garantii extinse, daca nu prezinta urme de uzura excesiva, din cauza liniutelor, curselor etc.

        Comment


        • #5
          Tocmai ca sa nu existe discutiile de la renault, Toyota a asternut frumos pe hartie ce acopera si ce nu acopera extragarantia. Ce-i drept nu a scris explicit ce acopera garantia, insa daca a tinut sa precizeze ca toba si ambreiajul dupa 3 ani nu mai sunt acoperite, eu ma gandesc ca pana in 3 ani sunt.

          Comment


          • #6
            Asa e cum a scris popel, cred ca e acoperita de garantie, din ce scrie in cartea masinii, insa cum toba nu e sparta inca, nu cred ca face obiectul garantiei, insa se va sparge exact cand implineste 3 ani, din acest motiv m-am gandit sa o protejez cumva, inca nu am vopsit-o, dar urmeaza. Zilele astea am mai descoperit ceva, nu am lampi de ceata la modelul Yaris Luna, insa am vazut ca sunt trase cablurile in ambele parti. Nu am observat sa am acel buton pentru a aprinde farurile, insa, daca e pe acelasi contact cu lampa ceata spate, atunci asta e un lucru demn de apreciat pt toyota. Stie cineva mai mult despre acest subiect ? Sunt pe acelasi buton ? se aprind impreună ?
            Last edited by geoded; 03-12-2013, 14:04 PM.

            Comment


            • #7
              Le poti face sa se aprinda impreuna, dar nu e practic sa se aprinda ceata din spate atunci cand aprinzi proiectoarele pe fata. O sa te injure ceilalti. La cele care au proiectoare din fabrica sunt 2 trepte in maneta de la faruri, nu una, cum ai tu si eu. Odata cu kitul de proiectoare vine un buton separat, pe care il poti integra elegant intr-un decupaj din bord sau consola franei de mana. Sau poti monta o alta maneta, cu 2 trepte la proiectoare, conform modelului tau de masina.

              Comment


              • #8
                Nu țin musai sa am acele faruri/ lampi de ceată acum, insa ma gandesc ca daca-i pun buton separat, asta inseamna sa-i aduc modificari instalatiei, care probabil e facuta integral, doar maneta mai trebuind sa o schimb si sa-i atasez lampile respective. Interesant ar fi fost sa putem face rost de schema electrica a Yarisului, dar nu cred sa o aiba cineva, cum nu cred sa aiba cineva manualul de reparatie.

                Comment


                • #9
                  Am deschis si eu un topic despre asta.

                  Am primit un singur raspuns, foarte pertinent.

                  aici suntem putin off-topic

                  Comment


                  • #10
                    E adevarat ca suntem un pic off-topic, insa vreau sa-mi termin ideea si sa spun cum vad eu lucrurile acum. Nu are rost sa fie schimbată maneta, care cred ca e destul de scumpa, insa e interesant daca pot fi puse lampile de ceata fata pe maneta,să se aprinda odată cu lampa ceata spate, iar pe circuitul lămpii spate, sa mai poata fi interpus un buton asemanator cu cel de comutator senzori față pt parcare, care sa comande suplimentar lampa ceata spate. Multumesc colegilor de forum pt raspunsuri.
                    Last edited by geoded; 03-13-2013, 17:32 PM.

                    Comment


                    • #11
                      Pentru Yaris P9 exista un set de proiectore de ceata after market de la TYC, la mai putin de jumatate din pretul cerut de Toyota. Daca ai P13, nu cred ca au aparut alternative
                      Yaris 998 1.0 vvti, Peppermint Green

                      Comment


                      • #12
                        Gata, azi am rezolvat problema esapamentului, sper sa nu mai am probleme o buna perioada de timp. Am cumparat solutie pt indepartat rugina, FERUGINOL, http://www.okazii.ro/casa-altele/fer...ina-a123657455
                        am dat cu o pensula mica tot esapamentul unde era ruginit si am lasat sa actioneze timp de 30 minute, apoi, am sters cu o cârpă umedă tot ce am dat cu feruginol, pana am neutralizat acidul ce mai ramasese pe tevi, acestea, in urma operatiei, aratau relativ bine, adica si-a facut treaba feruginolul, poate nu asa cum mi-as fi dorit eu, dar destul de acceptabil. Totodata, a avut loc si o fosfatare a suprafetei metalului, odată cu indepartarea chimica a ruginei si in final, am dat cu un spray cu vopsea siliconica speciala pt esapament de la NIGRIN, rezistenta la temp de peste 600 grade Celsius zic ei.( Nigrin Hitzebeständiges Lackspray ) http://www.idealo.de/preisvergleich/...ml-nigrin.html
                        Acum, astept sa vad rezultatele in timp, daca a meritat efortul. Materialul din care e facuta evacuarea si toba de esapament e unul destul de calitativ, da senzatia de inox, dar totusi era ruginit, o curiozitate pt mine. Costuri: Feruginolul 17 lei Dedeman, nigrinul 35 lei REAL + 1 pensulă mica.
                        Last edited by geoded; 03-30-2013, 16:14 PM.

                        Comment


                        • #13
                          Revin cu impresii la aprox 3 luni de la operatie, foarte tare rezultatul si recomand tuturor celor care au probleme la toba de esapament, acel spray cu vopsea de la nigrin. Nu stiu cat de mult a insemnat si feruginolul dar toba acum e asa cum trebuie, s-a incheiat degradarea ei si sunt convins ca ma va tine suficient de mult. Cred ca e foarte buna vopseaua sa poti vopsi si etrierii, insa nu stiu daca gasesti si pe alte culori decat negru.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google