Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

instructiuni yaris 1.4 d-4d 2008

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • instructiuni yaris 1.4 d-4d 2008

    Salut
    Am si eu o rugaminte, stau foarte prosti cu banii, sunt intr-o situatie foarte proasta si am nevoie de un pic de ajutor.
    A sosit timpul sa fac revizia la Yaris 1,4 diesel la 30.000, deja am martorul aprins pe bord de nivel scazut ulei.
    Deoarece nu am banii necesari sa ma duc la Toyota Bucuresti sa fac revizia pe 800 lei doresc sa o fac singur. Am cumparat toate piesele dar nu stiu cateva din ele cum se inlocuiesc.
    Stiu doar filtru de aer, polen si schimb ulei, sperand cu busonul se poate deschide cu un instrument comun, nu cu ceva special detinut doar de toyota.

    Va rog daca cineva are schite cu locurile unde se gasesc, filtru ulei, filtru motorina si completare lichid frane. Sau tutoriale pe net cu poze, ceva asemanator

    Multumesc anticipat

  • #2
    pentru a putea schimba uleiul și filtrul de ulei, trebuie să urci mașina pe o rampă.
    La bușonul de golire a băii de ulei - este o decupătură īn scutul motorului - ai acces, dar nu știu tipul de cheie
    atenție - trebuie să achizitionezi o garnitură (vreo 4 lei)

    La filtrul de ulei ajungi tot prin scut - trebuie să tragi de un capac dreptunghiular, care īți permite să bagi cheia pānă la filtru de ulei

    filtrul de motorină nu l-am schimbat īncă, poți verifica īnsă aici http://www.toyodiy.com/parts/g_E_200703_TOYOTA_YARIS_NLP90L-CHMGXW_1.html

    Comment


    • #3
      de ce nu incerci la un service normal ? pe toate astea nu iti ia mai mult de 150 lei , treaba nasoala e ca tre sa schimbi lichidu de frana ... si ala nu prea ai cum asa ...

      Comment


      • #4
        Multumesc pentru raspunsuri, ulei de frana nu il schimb, nu cred ca este necesar, in schimb am sa-l completez daca este nevoie.

        Comment


        • #5
          asa e, nu trebuie sa schimbi lichidul de frana, poti sa mergi cat vrei cu el
          astia de la toyota schimba doar asa, ca sa le ia oamenilor banii
          Ave 1.8 Luna '08

          Comment


          • #6
            .... o data ce este pus in vas garantia lui este de 2 ani ... nu schimba acum , ca o sa schimbi pe urma garnituri de innebunesti lichidu de frana are proprietatea nasoala de a atrage umezeala ... si in 2 ani ai destula apa in instalatie ca sa iti faca coroziune pe int tzevilor si etrieri... dar tu faci ce vrei ... nu...

            Comment


            • #7
              Salut,
              Am si eu o rugaminte la cei care au habar despre yaris 1.4 D4D an 2007
              Masina a fost cumparata second hand de la o firma de lesing si din cate stiu nu are reviziile facute ca la carte si acum are 47.000 km.
              Vreau sa plec din tara cu masina (traseu de minim 5.000 km) si ma gandesc ca ar trebui sa ii fac o revizie.
              Din cate am citit pe aici ar trebui sa ii schimb urmatoarele piese si consumabile:
              1. Ulei motor (Mobil 5w30 )
              2. fitru ulei
              3. filtru motorina
              4. filtru de aer
              5. filtru polen?
              6. lichid frana?
              7. placute frana

              Ar mai fi ceva?
              Va multumesc anticipat !
              Totyota Yaris D-4D 2007

              Comment


              • #8
                Placutele de frana sunt aproape de finalul duratei de viata?
                In rest, acestea sunt consumabilele ce necesita inlocuire.
                Poate nu ar fi o idee rea sa rotesti cauciucurile intre axe, conform manualului masinii si profilului anvelopelor, sa le echilibrezi, daca este cazul, si sa le faci presiunea.
                Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                Comment


                • #9
                  masina o conduce mai mult prietena si nu stie prea multe, dar am auzit un oarece zgomot la franare mai ales. Ideea cu rotitul anvelopelor e buna, echilibratul este si el util dupa atatea gropi in bucuresti iar presiunea e un "must" inainte de plecare.
                  Speram sa imi spui ca nu trebuie schimbat lichidul de frana si filtrul de polen
                  Multumesc mult pt promptitudine.
                  Totyota Yaris D-4D 2007

                  Comment


                  • #10
                    Zgomotul la franare poate fi un huruit usor la primele franari dupa ce pleci cu masina dimineata, mai ales daca a stat in ploaie. Asa face si a mea si dispare dupa a treia frana pusa.
                    Lichidul de frana se schimba obligatoriu la 30.000 km si 2 ani pentru ca isi schimba proprietatile si nu isi mai face treaba.
                    Iar cu filtrul de polen, avand in vedere ca masina are 47.000 km si nici o revizie facuta, ar trebui inlocuit (daca il are - de exemplu, la masina mea, pe nivelul ei de echipare, filtrul de polen nu era inclus; l-am cumparat eu ulterior). Unde mai pui ca poate ar fi o idee buna sa ii faci si o curatare a instalatiei de climatizare cu un spray dedicat.
                    Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                    Comment


                    • #11
                      Hai hai, mai usurel ) Am zis ca vreau sa plec in concediu cu masina, nu sa bag toti banii in masina
                      La scartait ai dreptate, nu se mai aude dupa o perioada.
                      Si mai am o intrebare. tinand cont ca plec din tara si "ei" au autostrazi, cam care e viteza recomandata sa fie si economic si nici sa nu mergi ca melcul. De ex 120 km/h e ok?
                      Totyota Yaris D-4D 2007

                      Comment


                      • #12
                        preturile astea sunt ok?

                        FILTRU ULEI ---------------------------------------------20.00 RON
                        FILTRU AER-----------------------------------------------65.00 RON
                        FILTRU COMBUSTIBIL---------------------------------60.00 RON
                        ULEI MOBIL1 5W30 ESP FORMULA 5L-----------225.00 RON
                        LICHID FRANA DOT4 FERODO---------1L-----------20.00 RON
                        PLACUTE FRANA ATE FATA-------------------------250.00 RON
                        FILTRU POLEN CLIMATIZARE -----------------------80.00 RON

                        TOTAL : 720.00 RON
                        Totyota Yaris D-4D 2007

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by ovidiudif View Post
                          Hai hai, mai usurel ) Am zis ca vreau sa plec in concediu cu masina, nu sa bag toti banii in masina
                          La scartait ai dreptate, nu se mai aude dupa o perioada.
                          Si mai am o intrebare. tinand cont ca plec din tara si "ei" au autostrazi, cam care e viteza recomandata sa fie si economic si nici sa nu mergi ca melcul. De ex 120 km/h e ok?
                          Daca un spray de 20 de lei este o problema avand in vedere cele zise de tine legate de intretinerea masinii pana acum...
                          La 120 km/h cred ca ai avea un consum rezonabil.
                          Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by ovidiudif View Post
                            preturile astea sunt ok?

                            FILTRU ULEI ---------------------------------------------20.00 RON
                            FILTRU AER-----------------------------------------------65.00 RON
                            FILTRU COMBUSTIBIL---------------------------------60.00 RON
                            ULEI MOBIL1 5W30 ESP FORMULA 5L-----------225.00 RON
                            LICHID FRANA DOT4 FERODO---------1L-----------20.00 RON
                            PLACUTE FRANA ATE FATA-------------------------250.00 RON
                            FILTRU POLEN CLIMATIZARE -----------------------80.00 RON

                            TOTAL : 720.00 RON
                            De unde se pot procura cele de mai sus ? Sunt din Craiova, rog raspuns urgent.

                            Comment


                            • #15
                              Pe Calea Bucuresti, inainte de institut sunt o multime de magazine cu piese auto.
                              Eu iau de regula de la Market Piese Auto, Bloc A5 Parter, dar gasesti si la concurenta, fa un tur si intreaba de preturi.
                              Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google