Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

problema inregistrare combustibil

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • problema inregistrare combustibil

    Am o Toyota Yaris,1.3 benzina , 2008.

    Alimentarea cu benzina o fac de la Petrom sau Rompetrol.

    In weekend eram in afara bucurestiului si am ramas cu rezervorul cam gol (bordul imi arata un disponibil de 44 km). Stiam ca urma sa ajung la un Rompetrol dar nu mai imi aduceam aminte ce distanta mai este pana acolo, asa ca am alimentat la Lukoil cu 4 litri, suficient cat sa-mi ajunga pana la Rompetrol. Surprinzator dupa ce am plecat de la Lukoil calculatorul de bord nu mi-a inregistrat in plus combustibilul alimentat. Pe masura ce mergeam, nr de km disponibili pe care mi-i arata bordul descresteau.

    S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema? In cartea masinii n-am gasit nimic....mi se pare logic ca orice alimentare indiferent de volum sa se inregistreze. Pana acum nu am alimentat niciodata un volum asa de mic.

    Multumesc.

  • #2
    trebuia sa pui luk ... e f buna benzina fatza de ce bagi tu .

    Comment


    • #3
      @maricri: Range-ul computerului de bord nu indica mai mulți km după alimentarea de la Lukoil? Asta e problema? Sau nivelul combustibilului din rezervor nu s-a ridicat după alimentare?

      @zeus: Am observat și eu că benzina de la Lukoil parcă animă mult mai bine mașina, însă cei de la Toyota Iași m-au sfătuit să nu mai alimentez niciodată de la Lukoil, ci doar de la Rompetrol, pe motiv că Euroluk strică injectoarele. Tu de ce spui că benzina Lukoil este foarte bună?
      Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

      Comment


      • #4
        Originally posted by maricri View Post
        Am o Toyota Yaris,1.3 benzina , 2008.

        Alimentarea cu benzina o fac de la Petrom sau Rompetrol.

        In weekend eram in afara bucurestiului si am ramas cu rezervorul cam gol (bordul imi arata un disponibil de 44 km). Stiam ca urma sa ajung la un Rompetrol dar nu mai imi aduceam aminte ce distanta mai este pana acolo, asa ca am alimentat la Lukoil cu 4 litri, suficient cat sa-mi ajunga pana la Rompetrol. Surprinzator dupa ce am plecat de la Lukoil calculatorul de bord nu mi-a inregistrat in plus combustibilul alimentat. Pe masura ce mergeam, nr de km disponibili pe care mi-i arata bordul descresteau.

        S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema? In cartea masinii n-am gasit nimic....mi se pare logic ca orice alimentare indiferent de volum sa se inregistreze. Pana acum nu am alimentat niciodata un volum asa de mic.

        Multumesc.
        Mi se pare ca trebuie sa alimentezi cu mai mult de 10 litri ca sa se schimbe range-ul.
        http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

        Comment


        • #5
          nu e lege treaba cu 5 litrii ,,, io la ave clasic model 2003 , deci cel care nu se reseteaza consumu mediu la alimentare daca nu bagi 10 l minim , indiferent cata benzina bag creste rangeul ... si asta la orice mashina , nsh ce fenomen e la tine acolo ....
          cat despre lukoil .... in 84 000 km trebuiau sa se duca pe pustiu injectoarele ... din contra , injectoarele si alte componente se strica de la benzina aditivata in exces :OMV /petrom , rompetrol ... astia aditiveaza cel mai tare benzina . Agip este undeva la mijloc. Luk are aditivata pe cea de 98 . aia de 95 e boboc.plus ca in buc gasesti in week end si cu 4.52 litru ... daca vrei economie la $$$. astia de la toyota sunt cam paraleli ei cam cu toate ... daca alimentezi numai de la ce zic ei , tot or sa iti zica ca nu e carburantu bun , sau ca sigur ai alimentat in alta parte ca ei ghicesc in calamina dupa pistoane si supape si gasesc ce benzina ai bagat ...

          Comment


          • #6
            Originally posted by maricri View Post
            Am o Toyota Yaris,1.3 benzina , 2008.

            Alimentarea cu benzina o fac de la Petrom sau Rompetrol.

            In weekend eram in afara bucurestiului si am ramas cu rezervorul cam gol (bordul imi arata un disponibil de 44 km). Stiam ca urma sa ajung la un Rompetrol dar nu mai imi aduceam aminte ce distanta mai este pana acolo, asa ca am alimentat la Lukoil cu 4 litri, suficient cat sa-mi ajunga pana la Rompetrol. Surprinzator dupa ce am plecat de la Lukoil calculatorul de bord nu mi-a inregistrat in plus combustibilul alimentat. Pe masura ce mergeam, nr de km disponibili pe care mi-i arata bordul descresteau.

            S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema? In cartea masinii n-am gasit nimic....mi se pare logic ca orice alimentare indiferent de volum sa se inregistreze. Pana acum nu am alimentat niciodata un volum asa de mic.

            Multumesc.
            Salut, si eu patesc la fel de fiecare data cand alimentez undeva la 4 litri (cum ai facut tu)... se pare ca, computerul de bord nu este atat de sensibil cat sa sesizeze cei 4 litri in plus, in schimb poti sa stai linistit chiar daca iti scade pana la 0 km. eu am alimentat in aceeasi ipostaza ca tine, mai aveam de parcurs ~20 km, am pus 4 litri si nu mi-a inregistrat, in schimb s-au scurs si cei 20 de km intre timp si am ramas cu zero dar indicatorul de benzina nu intrase pe rezerva....

            Am mai remarcat faptul ca desi tu reusesti sa scazi consumul mediu calculatorul nu mareste numarul de km care ii mai ai de parcurs, ci doar ii face sa scada mai greu...

            Comment


            • #7
              si eu patzesc la fel..................

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
              Politica de Securitate Google