Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Viitori posesori de Yaris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Bravo,te asteptam cu primele impresii.Nu stiu care este experienta ta la volan dar iti recomand sa citesti cu atentie TOT ce scrie in Manualul Utilizatorului referitor la exploatarea masinii tale,si sa fii foarte ponderat in stilul de condus pana te vei obisnui cu ea.Cand mai mergi la reprezentanta,stai 2 ore si citeste ce este important din Manualul de Exploatare a unei masini expuse. Asteptare scurta!

    Comment


    • #77
      Sal, TOYOT-isti !!!

      Astazi am achitat diferenta de pret pentru Yaris-ul meu Terra 1,3 VVT-i 5Doors cul. 8P4.
      In cca 7-10 zile merg sa o iau de la Bv.
      Mi-au fost f. utile informatiile postate de voi.
      Va doresc 1mil de km doar cu revizii din 15 in 15K (la fel si mie:-)).
      Am facut drive test cu ea in urma cu cca 1 luna, dar vreau sa vad ce poate in trafic...

      Comment


      • #78
        Sa ai asteptare scurta si apoi sa te bucuri cat mai mult de masina!Bun venit in randul posesorilor de Toyota!

        Comment


        • #79
          Bafta la vopsea si parbriz.

          Comment


          • #80
            Vopseaua si parbrizul sunt aceleasi.Multumim UE si idiotilor care au impus vopseaua ecologica.Sa vedeti injuraturi si pe forumurile masinilor germane....

            Comment


            • #81
              Amindoua sint de o calitate "ireprosabila". Vopseaua o fi ea ecologica, dar parbrizul? Tot ecologic? O fi vreo hirtie incolora, biodegradabila.

              Comment


              • #82
                Nu cumva Yaris-ul se fabrica la turci????Daca nu folosesc componente japoneze,atunci comentariile sunt de prisos.

                Comment


                • #83
                  Franta. Nu are relevanta unde sint facute. Ar trebui sa fie acelasi standard de calitate chiar si pentru furnizori. Nu Toyota face integral toate componentele masinii!
                  Tare sint curios cit la % din componente sint facute in Japonia, pentru toata gama Toyota...
                  Globalizarea!

                  PS: Din cite stiu in Turcia se fabrica Auris si Corolla. Dar oriunde s-ar fabrica, Toyota e firma si cel putin teoretic au acelasi standard de calitate. Iar daca parbrizele sint "proaste" ar trebui sesizat producatorul. Si cum Toyota RO doarme si-si ignora clientii...
                  Poate pentru Europa civilizata au alta vopsea si alte "geamuri".
                  La noi pun loturi speciale 3 la 2 lei si masina costa 12000-14000 euro.
                  Si romanul snob si ipocrit injura Dacia....care tine mai bine la 8000 euro....
                  Last edited by Dion; 08-30-2008, 19:31 PM.

                  Comment


                  • #84
                    Da DION,ai dreptate dar cum rezolvam problema?Toyota Romania face parte din programul de globalizare,care pe unii ii face sa cada in spagat...
                    Nu ne ramane decat sa nu mai cumparam aceste produse.Poti sa faci asta?Eu am cumparat si,deocamdata,nu regret!
                    Sincer imi pare rau sa citesc pe forum ca cei cu Yaris aveti probleme cu vopseaua si parbrizul.

                    Comment


                    • #85
                      Asa cum am mai scris pe aici, pe mine m-a uluit si enervat atitudinea celor de la Toyota RO: nesimtire, ignoranta. Am sunat acum trei saptamini la Bucuresti, am sunat si acum o saptamina. Acelasi rezultat: 0 taiat in patru, plus ca iti mai baga pe git si explicatii stupide, care intr-un mediu civilizat s-ar solda cu o demisie a unui mare manager de relatii cu clientii.
                      Si asta dupa ce inainte de a achizitiona masina mi s-a tot explicat cit de important e clientul si satisfactia sa. Dupa ce am luat masina la orice reclamatie ii doare in ....
                      M-am gindit ca poate a scapat un lot de parbrize proaste...se mai intimpla. Am vrut si eu un raspuns.
                      La fiecare deplasare mai colectez citeva ciupituri. La o pietricica mai serioasa (am auzit zgomotul impactului) am primit bonus: 3 in (de la) 1.
                      Am ajuns sa scanez parbrize de Yaris-uri pe strada sa vad daca au aceleasi simptome.

                      Pentru viitorii posesori de Yaris e bine de stiu ce atitudine desavirsita are Toyota RO dupa punctul culminant...intr-adevar satisfactie garantata.
                      Si da pe mine dupa astfel de comportament plus caliatea anumitor componente ale masinii m-au determinat sa nu mai cumpar astfel de produse.
                      Last edited by Dion; 08-30-2008, 20:26 PM.

                      Comment


                      • #86
                        Descurajant sa postez dupa un asa comentariu ca al lui Dion...
                        Dar, deocamdata, pana la proba contrarie, eu imi astept cu drag Yaris-ul 1.4L D-4D Sol MM
                        Vad eu pe urma care e treaba cu geamurile! De vopsea stiam ca e 'ecologica'...

                        Dion, cum arata statistica de parbrize de Yaris scanate pe strada ?
                        vand moto: http://www.bikeshop.ro/motociclete/a...94-143143.html

                        Comment


                        • #87
                          Pina acum n-am gasit una cu parbrizul cit de cit curat si e dificil de cautat. Dar am mai vazut ciupituri; la mine sint predominante in stinga (sofer) linga stilp, am o zona unde e o adevarata rezervatie.
                          Solutia: lasi parbrizul murdar .
                          Poate in cazul tau au schimabat furnizorul .

                          Comment


                          • #88
                            la mine sint predominante in stinga (sofer) linga stilp, am o zona unde e o adevarata rezervatie.
                            Solutia: lasi parbrizul murdar .
                            Poate in cazul tau au schimabat furnizorul .



                            Dion,ca sa glumesc putin,cred ca esti la varsta la care vezi mai mult decat vrei pe partea ta!Scuza-ma!
                            Acum serios,cred ca ar trebui sa schimbi parbrizul,si nu pe CASCO.Nu stiu unde ai asigurarea CASCO,dar la ASIROM este prevazuta o facilitate pentru asiguratii lor care permite schimbarea parbrizului pe Asigurarea Obligatorie a unui participant la trafic,cu conditia ca acesta sa recunoasca in fata militianului ca v-ati intersectat intr-un loc unde pe sosea era pietris.El primeste un avertisment,iar tu,pe asigurarea lui,schimbi parbrizul....
                            Nu strica sa discuti cu agentul asigurator la o sticla cu vin.Succes!

                            Comment


                            • #89
                              Dilema

                              Am o slabiciune pentru Toyota Yaris si nu stiu sigur daca este intemeiata (pe altceva decat gusturi). Din ce vad aici pe forum.. nu exista masina fara probleme.
                              Momentan am un Matiz de care sunt in mare parte multumit. S-ar merita un efort financiar pentru un Yaris?
                              Starea drumurilor (gropilor) din Romania si in special din Bucuresti ma cam tempereaza in a cumpara o masina mai scumpa.
                              Pe de alta parte, plusul de calitate pe care ar trebui sa il ofere o Toyota ma face sa ma gandesc mai mult la o schimbare a masinii.
                              De aceea va intreb pe voi, posesorii, se merita un Yaris?

                              Comment


                              • #90
                                Pentru mine a meritat!

                                In primul rand merita pentru versatilitatea spatiului interior. Bancheta culisabila si cu reglajul aplecarii spatarului (2 pozitii) fac de departe toti banii.
                                Motorul de 1.4 de 90 CP cu cuplu maxim disponibil de la 1800 la 3000 rpm e superb. Un pic cam zgomotos in acceleratii, dar nu e doar gura de el, trage foarte bine. La mers cu viteza constanta sau la relanti e silentios. Tinuta de drum a masinii e chiar foarte buna pentru clasa din care face parte

                                Si ar mai fi un aspect la care puncteaza in oras. In clasa mica deja nu mai sunt masini sub 3,9 m.
                                Yaris si Colt-ul au ramas singurele micute, iar la Colt se pregateste deja un nou model care cred ca va face si el saltul in lungime. Practic Yaris-ul iti ofera acelasi spatiu interior ca celelalte modele de 3,9-4 m din clasa sa, totul la o lungime de doar 3,75 m.

                                Pentru mine, care stau pe o strada aglomerata, e un avantaj enorm. Pot parca in locuri in care doar Matiz-urile si cele din clasa mini mai pot parca. Si cum la mine sunt majoritatea cazurilor masini mai mari, nu am probleme sa umplu spatiul dintre doua masini si gasesc mereu loc de parcare pe langa blocul meu.

                                Ca minusuri as putea sa mentionez modul de imbinare a bordului, si materialul folosit. Nu este chiar cel mai aratos bord, dar este cumva salvat de afisajul digital foarte placut.
                                Last edited by costin; 09-01-2008, 19:23 PM.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google