Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

probleme cutie de viteze yaris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • probleme cutie de viteze yaris

    salutare la totzi am un yaris din 2005 si am niste dificultati la schimbarea vitezei din 1 intra 2 intra destul de greu de ex cand plec de pe loc dau 1 si cand vreau sa dau a 2 direct merge mai greu ,dar daca dau 1 scot la punctu mort si dau a 2 intra oleaca mai usor stie careva care ar putea fi problema in rest 3.4.5 merg ok cine imi zicea ca sar putea sa fie de la sincroane .....daca e asta buba cam cat ma costa sa remediez problema...astept raspuns ...
    stima.


    si inca o mica prob care ma deranjeaza se aude un zgomot ca un arc unde in bord cand accelerez masina...

  • #2
    re

    chiar nu stie nimeni ?.....

    Comment


    • #3
      Nu stiu rezolvarea, dar pot sa confirm problema la intrarea in viteza a doua. Dupa ce plec de pe loc, cand incerc sa dau a doua intra greu....

      Am crezut initial ca nu apasam suficient ambreiajul (pana la capat, apasat pe podea). Nu era asta...
      Apoi am incercat sa "caut" (ca la vechile Dacii) viteza a doua si a mers... Mai precis a intrat ceva mai usor, fara sa ma rog de ea, cand am dus la maxim dreapta schimbatorul si apoi in spate, dupa punctul mort.
      Oricum, mi se pare ca face numai cat e rece motorul, dupa 3-4 schimbari problema dispare.

      Daca ii dai de capat, te rog scrie cum faci.

      Comment


      • #4
        salut

        asteptam si parerea altor posesori de yaris cu problema asemanatoare ,.....nu mi se pare ceva normal ca la o masina asa de noua sa mearga schimbatorul ca la o dacie de 40 de ani.....cum am zis si yo la mine tot asa la rece face chestia asta ,dar si la cald se simte oleaca si repet asta se inampla numai la schimbarea din 1 in a 2 daca dau de pe loc din 1 in a 2 merge perfect dar in mers face figuri ....mai asteptam raspuns de la cineva....ma gandesc sa nu fie sincroanele sau uleiul din cutie ....

        Comment


        • #5
          am avut si eu o astfel de problema, era de la discul de ambreiaj, care se uzase. L-am schimbat si totul a fost ok

          Comment


          • #6
            re

            ionut spune'mi te rog cat tea costat sa il inlocuiesti si daca trebuie numai discul....

            Comment


            • #7
              Stai calm nu te arunca sa cumperi disc de ambreiaj, discul nu e de vina chiar si de ar fi uzat. Tu trebuie sa te duci la o verificare, schimbator, cutie (normal si uleiul din cutie). Eventual reglaj al ambreiajului (daca e posibil la yaris)

              Comment


              • #8
                aa

                Originally posted by ovidiu.ro View Post
                Stai calm nu te arunca sa cumperi disc de ambreiaj, discul nu e de vina chiar si de ar fi uzat. Tu trebuie sa te duci la o verificare, schimbator, cutie (normal si uleiul din cutie). Eventual reglaj al ambreiajului (daca e posibil la yaris)
                pai am fost la reprezentanta la toyota si iam explicat la omu ala de acolo ce si cum si mia zis ca nu e asta ....sa spus sa programez o constatare prob e de la cutia de viteza.....ms oricum ....in caz de ce prob serioase stiti cumva cat ajunge o cutie de viteza la yaris >..?

                Comment


                • #9
                  Omu tia zis cu juma de gura ce trebuie sa faci, adica programare service in care specifici ceva de genu "problema selectie tr 2 de viteza" sau "intra greu in tr 2 " sau ceva de genu , apoi ei deschid foaia de intrare in service si sunt nevoiti sa faca verificarile de rigoare, ca pana acum din ce inteleg ei nici macar nu sau uitat la masina. La sfarsit vor trebui sa treaca in foaie ce au constata si ce au facut . Toate sunt gratis daca e masina in garantie.
                  P.s, - nu te mai gandi la lucruri de genul schimb cutie de viteza ca nui dracu atat de negru , sunt rare cazurile cand se schimba cutia cu totul , trebuie sa fi fost f prost exploatat masina aia (condus si intretinere).
                  Bafta, eventual dute si in alta parte (service) .

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by ovidiu.ro View Post
                    Omu tia zis cu juma de gura ce trebuie sa faci, adica programare service in care specifici ceva de genu "problema selectie tr 2 de viteza" sau "intra greu in tr 2 " sau ceva de genu , apoi ei deschid foaia de intrare in service si sunt nevoiti sa faca verificarile de rigoare, ca pana acum din ce inteleg ei nici macar nu sau uitat la masina. La sfarsit vor trebui sa treaca in foaie ce au constata si ce au facut . Toate sunt gratis daca e masina in garantie.
                    P.s, - nu te mai gandi la lucruri de genul schimb cutie de viteza ca nui dracu atat de negru , sunt rare cazurile cand se schimba cutia cu totul , trebuie sa fi fost f prost exploatat masina aia (condus si intretinere).
                    Bafta, eventual dute si in alta parte (service) .
                    ok ms de raspuns, incerc sa o pun la punct....dar pe criza asta e greu cu bani..

                    Comment


                    • #11
                      La operatiunea de "reparare" a pedaliei de acceleratie la yarisul meu am intrebat si de problema cu intratul greu in a 2-a.
                      Mi s-a spus (de catre doi mecanici diferiti din service-ul din Iasi) ca e posibil sa fie de la uleiul din cutie, mai vascos din cauza iernii aspre.
                      Asteptam primavara, sa vedem daca au avut dreptate...

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by florin23 View Post
                        La operatiunea de "reparare" a pedaliei de acceleratie la yarisul meu am intrebat si de problema cu intratul greu in a 2-a.
                        Mi s-a spus (de catre doi mecanici diferiti din service-ul din Iasi) ca e posibil sa fie de la uleiul din cutie, mai vascos din cauza iernii aspre.
                        Asteptam primavara, sa vedem daca au avut dreptate...
                        si asta e posibil la mine de ieri a inceput sa mearga mai bine cutia nu imi mai da chiar asa mare bataie de cap .....dar ramane sunetul ala din bord ca un arc cand o accelerez, si nush ce kkt are ...........inca ceva , a incercat cineva sa monteze toba sport universala???unde gasim toba sport asa mica cum e asta de pe yaris ca mai mare nu incape ca are spatiu prea mic.... eu am gasit toba sport model original care nu necesita sudura dai jos toba originala si montezi pe asta sport dar costa 5 mil .....
                        Last edited by flow87; 03-12-2010, 19:44 PM.

                        Comment


                        • #13
                          Apropo de intrat greu intr-a doua, a cam disparut fenomenul. S-a incalzit vremea! Se pare ca au avut cumva dreptate baietii de la service. S-o fi ingrosat uleiul din cutie asta iarna...
                          La voi a disparut?

                          Comment


                          • #14
                            Eu am trecut de 60.000 km cu Yarisul si nu am avut niciodata aceasta problema. Intra la fel de usor in viteza si iarna ca si vara. Nu este chiar nici o diferenta. Uleiul din cutie este original? Nu cumva este un ulei mai vascos? Sau poate necesita timoneria un mic reglaj...

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google