Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Avensis 1.8 Luna vs. Corolla 1.6 Sol

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Avensis 1.8 Luna vs. Corolla 1.6 Sol

    Avensis 1.8 Luna (Olive) vs. Corolla 1.6 Sol (8T8)

    Ambele au acelasi pret. La care sa optez? Care e mai frumoasa, etc...

  • #2
    Avensis, parerea mea. Este altceva, chiar daca ai cruise control si senzori de ploaie la corolla
    Last edited by hamziu; 01-19-2008, 13:57 PM.

    Comment


    • #3
      Comparăm mere cu pere. Sunt clase diferite.
      BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
      Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
      Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

      Comment


      • #4
        Originally posted by duhne View Post
        Avensis 1.8 Luna (Olive) vs. Corolla 1.6 Sol (8T8)

        Ambele au acelasi pret. La care sa optez? Care e mai frumoasa, etc...
        Chestie de gusturi si preferinte, dupa parerea mea corolla arata mai bine, altii spun ca avensis, etc, pina la urma conteaza si culoarea, gusturile sunt discutabile si subiective si de fapt incearca ambele modele, le mai privesti atent in parc si vezi care ti se potriveste, in care te simti mai bine ... de fapt masina si stilul de condus reflecta personalitatea si starea de spirit a fiecaruia (ca vrem ... ca nu vrem).

        Comment


        • #5
          Aceasi dilema am avut-o si eu. Initial nici nu m-am gandit la avensis, ci am ales corolla in detrimentul octaviei. Si dupa ce am facut comanda la corolla,timpul mare de asteptare si parerile de pe forum m-au facu sa mai fac niste drive-testuri. Diferentele apar ,cand dupa un drive cu corolla, te urci imediat in avensis. Atunci vezi clar diferenta de clasa. Pana si sotia si fata mea (admiratoare corolla ) au reconuscut diferenta si imediat am trecut pe avensis.
          Concluzia este : drive test cu ambele modele, una dupa alta daca se poate, si apoi te hotaresti daca vrei un model mai vechi dar mai bun sau un model nou si mai modern dar o idee mai slab.
          Toyota Avensis 1.8 VVT-i

          Comment


          • #6
            Eu unul nu pun mare pret pe "jucarii":gen senzor de ploaie,de intensitate luminoasa si alte chestii pe care le pot apela foarte usor si manual!Conteaza foarte mult confortul si tinuta de drum a masinii!

            Comment


            • #7
              Originally posted by zorro View Post
              Aceasi dilema am avut-o si eu. Initial nici nu m-am gandit la avensis, ci am ales corolla in detrimentul octaviei. Si dupa ce am facut comanda la corolla,timpul mare de asteptare si parerile de pe forum m-au facu sa mai fac niste drive-testuri. Diferentele apar ,cand dupa un drive cu corolla, te urci imediat in avensis. Atunci vezi clar diferenta de clasa. Pana si sotia si fata mea (admiratoare corolla ) au reconuscut diferenta si imediat am trecut pe avensis.
              Concluzia este : drive test cu ambele modele, una dupa alta daca se poate, si apoi te hotaresti daca vrei un model mai vechi dar mai bun sau un model nou si mai modern dar o idee mai slab.
              nu e clar ...
              care model ? "model mai vechi dar mai bun"
              "un model nou si mai modern dar o idee mai slab"

              Comment


              • #8
                Eu zic sa mai astepti pana va aparea noul avensis care va fi direct clasa premium. Pana atunci mai strange bani ca sigur va fi mai scump

                Comment


                • #9
                  Noul Avensis apare sigur in 2009 si nu cred ca o sa vrea o masina noua care abia apare pe piata ....plus ca timpul de asteptare ..eu unul nu as astepta dupa ea daca maine as avea bani sa imi iau masina.....

                  Legat de dilema ta eu pun intotdeauna in fata ce fac cu masina .....adica am nevoie de super spatiu sau car tona de fier degeaba dupa mine....ce dotari minime vreau sa aibe ........ce elemente de siguranta trebuie sa aibe....etc....
                  eu unu as lua Corolla dar sunt subiectiv....imi place cum arata si ce dotari are.....in schimb Avensisul nu e de lepadat ...e super masina la confort si calitatea constuctiei si confort pasageri....

                  Daca nu e graba.....mai asteapta ....daca e ....pune pe o foaie ce iti place la una si ce iti place la cealalta (bineinteles sa fi realist)...iar dupa aceea ce nu iti place la fiecare....apoi fa comparatii si ai raspunsul....
                  Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

                  Comment


                  • #10
                    Problema e ca banii ii am, dar nu am masina...si trebuie sa aleg repede. Un Avensis vine in 2 saptamani, orice culoare...ceea ce a un avantaj foarte mare.

                    Am sa ma duc sa fac un drive test cu Avensis, ca la Corolla cam stiu tot ce poate .

                    Comment


                    • #11
                      eu as alege avensisu e o masina superba atat la interior cat si la exterior

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by kalmy View Post
                        nu e clar ...
                        care model ? "model mai vechi dar mai bun"
                        "un model nou si mai modern dar o idee mai slab"
                        Ce nu e clar ?
                        Avensisul e peste corolla cam la toate capitolele (exceptie design , cruise control, smart entry) dar este un model mai vechi care la anul preda stafeta. E parerea mea si nu tin sa fie toti de acord cu mine.
                        Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                        Comment


                        • #13
                          Eu as alege Avensis.Ca spatiu interior diferenta este mica ,in vechea Corolla nu am reusit sa stau confortabil la volan la cei 1.94m ai mei; ceea ce nu pot spune despre cea noua care m-a surprins din acest punct de vedere.In rest nu m-a impresionat cu nimic altceva,Avensis fiind peste la toate capitolele; si mai trebuie sa tii cont ca diferenta de clasa nu se refera doar la dotari si dimensiuni.Intr-adevar in 2009 apare noul Avensis care in mod sigur va fi mai: mare,scump,si mai dotat;dar vine cu problemele inerente pentru un model nou care se rezolva dupa 1-2 ani (probleme pe care le-a avut si modelul actual la aparitia sa,iar daca o sa cauti informatii despre modelul initial vei vedea ca motorul pe benzina avea comportament de VW-TDI:era innebunit dupa ulei).Eu iti doresc sa faci alegerea in asa fel incat sa nu te gandesti vreodata ca cealalta masina ar fi fost o alegere mai buna!Succes!!!
                          Toyta Avensis 1.8 VVTi A/T

                          Comment


                          • #14
                            eu as alege corolla, daca mi-ar da masina in 2-3saptamani, daca nu avensis, sunt amandoua la fel de bune, cu mici diferente, de aici si pretul f apropiat

                            Comment


                            • #15
                              nu stiu alti cum gandesc .. dar eu recomand din tot sufletul avensis.
                              Nu stiu dar cu corola am mers in momentul in care m-am dus sa imi ridic avensis-ul .. am mers vreo 5-7 km. Motorizarea e aceeasi .. dar diferentele majore sunt de interior.
                              Adica plasticele sunt mai "ecologice" adica mai proaste la atingere, pielea , carbonul si inox-ul dispar.
                              Plus ca avensis-ul e facut in uk si corolla in Turcia.
                              Daca diferenta ar fi fost de 3 mii intelegeam .. dar asa cand sunt aceleasi pret eu nu inteleg cum se mai poate cumpara corola
                              Toyota Avensis 1.8 vvvt-i

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google