Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

hatchback sau sedan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Va salut, dragi posesori de toyota! Trec direct la subiect:
    In primul rand, parerea mea ca alegerea fiecaruia depinde de gust. Simtul estetic si doar atat. Sau cum spun "batranii" in ale condusului: "Tre' sa faci un test-drive, da' tot cu inima s-ar putea sa alegi!".
    Apoi, sa va spun cum ales eu Auris 2.0 d4-d, Luna! De fapt n-am ales-o eu pe ea, ci ea pe mine. Am intrat sa iau Corolla pe benzina (asa voia sotia mea...), da' dealer-ul mi-a facut "o oferta pe care nu o puteam refuza": discount la aurisul de mai sus de 1800 euro (ultima masina de la siab). Am pus in balanta si bune si rele si... rezultatul e clar

    Comment


    • #17
      NU SE POATE!!!!!! 1800 euro!?!?!... Cred ca e cel mai mare discount despre care am citit / auzit pentru un Auris!!!???!!! Daca e adevarat, atunci nu pot spune decat (un plin de admiratie ... si invidie) - BRAVO !!!

      P.S. ....mai am putin si imi vine sa ma duc la dealer sa-i "ajustez" nodul si lungimea de la cravata!!! Extraordinar!!! 1800 euro!....!...!...
      ...cica ca nu viteza prea mare ucide ci...oprirea brusca e de vina!...

      Comment


      • #18
        Maşina a fost expusă, ăsta e motivul. E ceva comun.
        BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
        Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
        Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

        Comment


        • #19
          Si daca e sa fac o comparatie intre impresiile create de cele doua masini in acea zi in care m-am hotarat la auris:
          - auris - interior (bord si, mai ales, consola centrala) foarte "chic", iti atrage privirea imediat ce intri in masina
          - motorul de 2.0 d4-d (era pe masina de test) si toate senzatiile ce deriveaza din asta
          - la exterior nu impresioneaza, adica nu "intorci capul, sa vezi ce-i...", dar in trafic "iti arata repede stopurile" daca te-ntrci cu ea...(depinde si de sofer)
          - portbagaj prea mic pt 4 persoane ce pleaca in concediu cu bagaje
          - corolla - exterior la polul opus fata de auris (iti atrage imediat atentia), da' parca imi parea rau ca nu-mi luam avensis, daca tot era sedan (dealer-ul mi-a zis sa astept modelul nou de la avensis)
          - franele sunt mult mai "slabe", daca pot spune asa; e mult mai mare distanta de franare in trafic(oras) la corolla decat la auris (au recunoscut asta cu juma' de gura si dealer-ii)
          - are un portbagaj cu 100l mai mare (da' m-am hotarat sa nu car pe nimeni si nimic din afara familiei cu aceasta noua masina...)
          Asa ca...AURIS LUNA 2.0 D4-D (as fi ales sol, da' "calul de dar nu se cauta la dinti")

          Comment


          • #20
            Pe cuvant de onoare: sunt din iasi...
            Dan Hariga il cheama pe dealer... Puteti suna la reprezentanta de nu credeti!

            Comment


            • #21
              Originally posted by DanCld View Post
              Legenda urbana spune ca femeile aleg hatch-urile iar barbatii sedan-urile In final e doar o chestiune de gust!
              Hmmmm.... e o kestie si cu legendele astea!!... Insa, pana acum nu am vazut/auzit despre niciun Ferari, Lamborghini, Porche sau Zonda sedan!?!
              Ah! si mai e ceva: azi dimineata m-am barbierit, m-am imbracat, mi-am pupat sotia si copilul, am iesit afara si m-am instalat confortabil la volanul AURIS-ului MEU!!!... dupa care am pleacat la serviciu...
              Hai mwai! lasa-le incolo de legende!...
              ...cica ca nu viteza prea mare ucide ci...oprirea brusca e de vina!...

              Comment


              • #22
                Femeile (majoritatea) aleg masinile cat mai mici, ca mereu au impresia ca nu au loc pe strada. Eu am ales sedan, dar nu ma deranjeaza nici ideea de HB, viitoarea masina poate este una in 5 usi (daca se marita pustioaica pana atunci, sigur)
                Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                Comment


                • #23
                  Recent am văzut că sunt tot mai atrase și de chestii mari...
                  Nu e drum făcut în afara Bucureștiului să nu dau de vreo 3-4 blonde la volanului unui X5 sau Cayenne.
                  BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                  Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                  Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                  Comment


                  • #24
                    Eu ziceam de femeile normale, nu de fitzoasele cu bani de la taticu sau ...."munciti cinstit pe afara"..!
                    Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                    Comment


                    • #25
                      Auris - masina mica?!?!... e cu (nici) o palma mai scurt decat Logan!!! E adevarat - pare destul de mica... IN COMPARATIE CU UN CAMION!!! Hai mai! fiti seriosi!... Atunci ce sa mai zicem de Renault Symbol sau 207 sedan?!
                      Sedan-urile sunt pentru cei care AU NEVOIE de un spatiu de depozitare sporit, iat cele hatchback pentru...ceilalti. Oricum o dai, un HB e mult mai versatil si mai practic, orice ar spune cei care sunt "contra"...
                      Problema: cum bagi un televizor in portbagajul unei Corolla sau Avensis?!
                      ...cica ca nu viteza prea mare ucide ci...oprirea brusca e de vina!...

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by alinlunganu View Post
                        Sedan-urile sunt pentru cei care AU NEVOIE de un spatiu de depozitare sporit, iat cele hatchback pentru...ceilalti. Oricum o dai, un HB e mult mai versatil si mai practic, orice ar spune cei care sunt "contra"...
                        Asta e o chestiune discutabila, diferita de la marca la marca. De exemplu Honda Civic hatch are portbagajul mai mare decat Honda Civic sedan. Si hatch-ul arata bestial fata de sedan.
                        Oricum eu sunt pentru masina hatch si nu cred ca doar din cauza ca-s femeie.
                        Yaris Hybrid Ist generation

                        Comment


                        • #27
                          Auris nu e masina mica, dar e mai scurta decat corolla. Optiunea fiecaruie nu se discuta, civicul HB e foarte fain dar eu prefer sedanul, sunt mai conservator si prefer liniile clasice. HB e cu adevarat mai versatil si da un aer mai tineresc.
                          Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                          Comment


                          • #28
                            ...pana la urma de aia este varietate, sa aiba fiecare de unde alege...altfel s-ar face numai sedan-uri sau numai hatch-uri.....de gustibus
                            Yaris Hybrid Ist generation

                            Comment


                            • #29
                              Hai...

                              .....sa ma bag si eu in seama prin legendele astea....ca o femeie ce ma aflu si sa-mi dau si eu cu parerea in subiect,vorbind strict din punct de vedere personal.Bun,ca mama si sotie as alege hatchbackul....pentru spatiu.Spunea cineva pe prima pagina cate a carat cu Aurisul hatch pentru renovarea apartamentului....Deci pentru spatiu as alege Hatchul.
                              Daca as vrea sa fiu o duamna,o eleganta care sa mearga la opera,nu la piata dupa cartofi,doar eu cu sotul....sau chiar singura ( fara copilasi,fara scaune de masina pentru copii)doar cu poseta....intelegeti ce vreau eu sa zic,as alege sedanul,evident....
                              Asa ca ma gandesc ca prietenul care trebuie sa aleaga intre hatch sau sedan,trebuie sa gandeasca bine ce optiuni are si ce vrea de fapt masina pentru spatiu,fasneata si sportiva ori o masina fitzoasa,de "pretentii"....in care sa te simti presedinte....

                              Apropos de Verso,tot Corolla....asta ca sa revenim la legendelele aleaan Cld a zis el bine....femeile aleg HB.Si revin la nevoia de spatiu....
                              M-am urcat in Auris,e faina,imi place,l-am sofat putinel si poate intr-un viitor nu prea indepartat am sa stau sa aleg intre un Auris si un Yaris....dar numai pentru noi fetele familiei mele....insa Auris e....atat de gingasa incat n-as scoate-o din oras.

                              Comment


                              • #30
                                am avut si io dilema asta

                                pana cand mi-am dat seama, de fapt sotia si-a dat seama, de zgomotele care se aud din portbagaj... asa ca am ales sedan, si probabil multa vreme de acum incolo ne vom lua sedan. in hatch, "esti una cu portbagaju", zdroanga-boanga tata ziua. asta ar fi minusul pentru hatch.

                                cat despre treaba ca auris franeaza mai repede decat corolla, putem privi reversul medaliei, adica cine accelereaza mai repede, corolla are un coeficient aerodinamic de 0.28, auris 0.29... oricum, astea-s mofturi

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google