Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Jurnal Corolla

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jurnal Corolla

    Salut. Am o Toyota Corolla 2008 E15 cu 25k km. sunt incepator. sper sa aflu mai multe de pe forumul asta.
    intre timp,
    checklist:
    de facut: acte, ITP, RAR, Autenticitate, Inmatriculare
    de gasit seria motorului care numai pe motor nu e.
    de pus bec semnalizare spate stanga
    de spalat cu aburi!
    de aspirat
    deodorant de masina :X
    cd-uri cu muzica
    carpe de microfibra, eternul pachet de servetele, racleta etc.
    trusa de prim ajutor? Am una originala de la o dacia 1100.
    deja ma gandesc sa o si decorez.

  • #2
    Bine ai venit printre noi ! Seria motorului o gasesti in partea din spate,cum stai in fata masinii,mai bine zis pe laterala motorului,dinspre habitaclu,o gasesc cei de la RAR atunci cand faci autentificarea,au o camera speciala,care intra prin orice coltisor.Ai grija cu decoratiunile .Pune si niste poze sa vedem si noi masina.

    Comment


    • #3
      Am fost la un ITP de cartier unde ziceau aia ca mi-a vandut masina cu accident si cu airbagurile dezactivate... am mers cu ea cam ilegal azi prin buc. + ca nu sunt trecuti toti proprietarii in cartea de ID. Nu a gasit seria tipul de la ITP. Maine merg la toyomotor (merci pt recomandari) pt reparatii si poate fac si eu ITP-ul ala. Trebe dupa toata ferchezuiala programare la RAR dar nu ma risc inca. Cred ca mi-o opreste acolo daca o pune pe aparate
      Am spalat-o azi si i-am pus tot felul de jucarii prin ea. Am executat si niste manevre finutze. Glumesc am fost un bivol incepator.

      Comment


      • #4
        Cum adica nu sunt trecuti toti proprietarii ? Inseamna ca fost vanduta de mai multi fara sa o inregistreze pe numele lor ? De unde stii acest lucru ? Tipul de la ITP nu este profesionist.Cum sa nu gaseasca seria,daca venea masina la ITP ii facea fara sa geseasca seria la motor ?

        Comment


        • #5
          Originally posted by Melchiades View Post
          Am fost la un ITP de cartier unde ziceau aia ca mi-a vandut masina cu accident si cu airbagurile dezactivate... am mers cu ea cam ilegal azi prin buc. + ca nu sunt trecuti toti proprietarii in cartea de ID. Nu a gasit seria tipul de la ITP. Maine merg la toyomotor (merci pt recomandari) pt reparatii si poate fac si eu ITP-ul ala. Trebe dupa toata ferchezuiala programare la RAR dar nu ma risc inca. Cred ca mi-o opreste acolo daca o pune pe aparate
          Am spalat-o azi si i-am pus tot felul de jucarii prin ea. Am executat si niste manevre finutze. Glumesc am fost un bivol incepator.
          Nu e nimc ilegal. Comiți o contravenție in momentul in care treci de termenul de 30 zile de la data achiziționării si nu perfectezi actele( adica nu o inmatriculezi la Poliție pe numele tau), când riști amenda si reținerea certificatului de inmatriculare.
          Last edited by br83lau; 09-20-2012, 11:52 AM.
          Toyota Auris.D4D-2.0.

          Comment


          • #6
            Posibil ca, de cand a vandut-o ultimul proprietar masina sa fi trecut prin mai multe ,,mâini")
            Toyota Auris.D4D-2.0.

            Comment


            • #7
              Fost la ToyoMotor. Meniul pus in rusa de baietii samsari care mi-au vandut-o spunea: check brakes, check airbag. Am lasat-o acolo pana maine pt. verificari si am cumparat becuri unde lipseau sau erau slabe.
              Cat despre tzeapa... e tzeapa mare. A fost busita rau de tot e indoita, chituita si lipita/vopsita intr-o gramada de locuri. ITP pot lua daca imi repara franele/airbagurile dar daca ajung cu ea la RAR asa ma expulzeaza astia.
              Variante:
              1. vorbesc cu samsarii - slabe sanse
              2. o vand - imoral, ilegal, ingrasa
              3. recarosare - am inteles ca aici iti face si o carte noua de identitate a vehiculului
              La Toyomotor au gasit seriile si e ok.
              Poze nu va pun... inca. Nici nu am apucat sa ii fac. Oricum, ar fi ca si cum v-ati uita la o femeie frumoasa cu o boala terminala
              In rest, imi place masina. Cam sensibila pt. unul ca mine.
              A, si cica nu exista E15...? O fi E14 atunci.

              Comment


              • #8
                Cine a zis ca nu exista E15 ? Cat ai dat pe masina ?

                Comment


                • #9
                  Mi-au facut franele, nu am airbag la pasager, au cautat cei de la service masina si au gasit ca a fost vanduta ca dauna totala. Kilometrajul iese la socoteala, in iarna cica avea vreo 22 de mii .
                  Deci, am luat o dauna totala resuscitata cu 6000 de euro.
                  Samsarul mi-a facut la telefon faza aia cu te sun eu in 2 minute.
                  Funny stuff: in interiorul bordului erau acoperiti martorii de frane si airbaguri cu scotch negru.
                  n-am nici macar un itp pe naspa
                  E15 mi-a zis ca nu exista un ITP-ist si o tipa receptionera/office cu care am vorbit la telefon la Toyo service.
                  vreo recomandare pt. ce sa fac cu ea? optiunile raman cam aceleasi.

                  Comment


                  • #10
                    Marit-o cat mai urgent !!!
                    Toyota Auris.D4D-2.0.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Melchiades View Post
                      Mi-au facut franele, nu am airbag la pasager, au cautat cei de la service masina si au gasit ca a fost vanduta ca dauna totala. Kilometrajul iese la socoteala, in iarna cica avea vreo 22 de mii .
                      Deci, am luat o dauna totala resuscitata cu 6000 de euro.
                      Samsarul mi-a facut la telefon faza aia cu te sun eu in 2 minute.
                      Funny stuff: in interiorul bordului erau acoperiti martorii de frane si airbaguri cu scotch negru.
                      n-am nici macar un itp pe naspa
                      E15 mi-a zis ca nu exista un ITP-ist si o tipa receptionera/office cu care am vorbit la telefon la Toyo service.
                      vreo recomandare pt. ce sa fac cu ea? optiunile raman cam aceleasi.
                      Copile , e o vorba din batrani - daca vrei nevasta second hand e bine sa o cauti in salile de tribunal ... eu extrapolez si te sfatuiesc sa-ti cumperi masina second hand de la cunoscuti sau de la reprezentanta !
                      Asta pe care ai luat-o cu buna credinta te sfatuiesc sa o vinzi tot unui samsar .
                      Cred ca patania ta va fi o pilda pentru amatorii de masini cumparate fara sa le cunoasca istoricul

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google