Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Yaris d4d bleu-gray sol

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    te-am avertizat, Herr, cu Mushu nu-i de glumit (si oricum, e forumistul meu preferat) !
    Yarisuca 1,3

    Comment


    • #62
      Off Ice ma flatezi ca de fiecare data

      Apropo de omul si masina lui....
      Azi eram la spalatorie (unde dealtfel nu mi-au spalat-o bine exterior) si priveam multimea de masini si oameni...observam o anumita dragoste fata de masini la unii oameni si o raceala imensa din partea altora....eu unu nu pot privi o masina ca un fier....imi e imposibil ...am incercat...dar.. nu pot....o vad ca un suflet...un catel, o pisica, ce va place voua....a mea este o Bursuca...nu o voi vedea altfel.....are zile bune si rele...ii e frig dimineata cand o scot...si e morocanoasa.....toarce cu lene si trage la fel....dupa ce se incalzeste parca prinde viata si imi arata tot ceea ce poate ea sa faca.....si cat de frumos poate sa mearga....asa vad eu lucrurile.......
      Sincer am incercat sa fiu mai rece cu Bursuca....nu pot oricat as vrea eu...nu mi-o pot imagina fara un suflet...fara culoare....fara o mica caldura sufleteasca...ar fi aiurea...rau de tot...

      Apropo la mine in familie toate masinile au nume (Bursuca (Yaris), Zamfira (Opel Vivaro), Bursucu (Dacia Logan),Suricata(Peugeot 1007))....deci pot zice ca e boala in familie...si toti tinem destul de mult la masinile noastre....
      Attached Files
      Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

      Comment


      • #63
        Ok, hai sa va zic cum e relatia mea cu masina.
        Orice zgarietura doare, prima insa doare cel mai tare. Cand mi-a venit peste masina usa de la garaj (o pala de vant puternica) fiindca era noapte si nu puteam studia problema pe moment , n-am putut dormi ca lumea toata noaptea...ma gandeam fir-ar sa fie de ghinon, taman de noua sa mi-o aranjez...da' daca nu-i doar zgariata ci si indoita...samd...samd...pana n-am studiat dimineata urmatoare problema si n-am primit asigurari ca nu se vede nu m-am linistit! Apoi , cum zicea si Ice, o studiez cum e parcata (ca sa fie expusa cat mai putin agresiunilor) iar cand nu gasesc un loc de parcare lejer si n-am timp sa caut altul notez numerele vecinilor din parcare, pentru orice eventualitate.....la intoarcere, studiu intens pe toate partile sa nu fi patit ceva... Si cu toate astea am mai patit una in Viena, am gasit-o in parcare la bara din spate in adancitura aceea unde e fixat numarul, usor denivelat plasticul, probabil (alta explicatie nu am) de la carligul de tractare al unuia care a dat cu spatele si s-a impins putin in Yarisica mea. A trecut ceva vreme pana sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu mai e perfecta dar...am trecut peste asta.
        Are dreptate si Herr , cu timpul le iei pe toate mai usor, mai ales lucrurile minore. Noi sa fim sanatosi! Da' daca se poate (si nu cerem prea mult) sa fie "sanatoase" si Bursucele, Yarisicile si toate celelalte..
        PS: Mushu, poza cu marea e preferata mea (ti-am mai spus-o), e de catalog
        Yaris Hybrid Ist generation

        Comment


        • #64
          pai...atunci te astept la mare....sa facem un catalog pentru Toyota.......merci mult si eu apreciez poza aia foarte mult ...mai ales ca avea doar 33 de km Bursuca.......
          Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

          Comment


          • #65
            Hai sa va arat 2 poze de avatar.....facute bineinteles masinii!!!!!
            Attached Files
            Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

            Comment


            • #66
              Pana la urma asta inseamna a te bucura de masina ta. Ma bucur si eu pt voi... si pentru mine, cand ma urc la volan

              Comment


              • #67
                Originally posted by hgflo View Post
                Ok, hai sa va zic cum e relatia mea cu masina.
                Orice zgarietura doare, prima insa doare cel mai tare. Cand mi-a venit peste masina usa de la garaj (o pala de vant puternica) fiindca era noapte si nu puteam studia problema pe moment , n-am putut dormi ca lumea toata noaptea...ma gandeam fir-ar sa fie de ghinon, taman de noua sa mi-o aranjez...da' daca nu-i doar zgariata ci si indoita...samd...samd...pana n-am studiat dimineata urmatoare problema si n-am primit asigurari ca nu se vede nu m-am linistit! Apoi , cum zicea si Ice, o studiez cum e parcata (ca sa fie expusa cat mai putin agresiunilor) iar cand nu gasesc un loc de parcare lejer si n-am timp sa caut altul notez numerele vecinilor din parcare, pentru orice eventualitate.....la intoarcere, studiu intens pe toate partile sa nu fi patit ceva... Si cu toate astea am mai patit una in Viena, am gasit-o in parcare la bara din spate in adancitura aceea unde e fixat numarul, usor denivelat plasticul, probabil (alta explicatie nu am) de la carligul de tractare al unuia care a dat cu spatele si s-a impins putin in Yarisica mea. A trecut ceva vreme pana sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu mai e perfecta dar...am trecut peste asta.
                Are dreptate si Herr , cu timpul le iei pe toate mai usor, mai ales lucrurile minore. Noi sa fim sanatosi! Da' daca se poate (si nu cerem prea mult) sa fie "sanatoase" si Bursucele, Yarisicile si toate celelalte..
                PS: Mushu, poza cu marea e preferata mea (ti-am mai spus-o), e de catalog

                imi vine sa rad, hgflo, fiindca citind-ti "apucaturile" parca ma recunosc pe mine... (SI EU MA UIT LA NR.CELOR DE LANGA MINE !!! ). Si nu ai remediat zgarieturile pana acum? Asa a patit sotul meu cu Polo (a gasit-o usor infundata pe o usa, si apoi a intrat o tipa in el si i-a zgariat bara)si nici pana azi nu a luat masuri; eu il sicanez mereu si ii spun ca "nu are inima" fiindca o lasa sa sufere atat...
                Yarisuca 1,3

                Comment


                • #68
                  Zgarieturile datorate usii de la garaj de fapt nici n-au fost zgarieturi (asta dupa studiu intens) ci doar mici "ciupituri" din lacul vopselei care nici nu se mai vad dupa ce le-am "tratat" cu ceara. Noroc ca nu s-a indoit tabla. Din pacate la denivelarea din masca spate nu prea am ce face, pentru ca e in plastic. dar e mica, n-a sarit deloc vopseaua si e ceva mai vizibila numai din anumite unghiuri, in functie de cum bate si lumina. Sper sa nu mai acumulez si alte "rani".
                  Yaris Hybrid Ist generation

                  Comment


                  • #69
                    Dupa ce v-am aratat toata familia mea de masini in prezent ma gandeam unde o sa evolueze toata problema asta ...o sa ajungem in maxim 10 ani sa avem masini cu personalitate "puternica" ...o masina care comunica cu tine ....iti prezinta ce iti place ..si intretine o conversatie sa nu te plictisesti la drum lung...te atentioneaza despre anumite aspecte ale drumului in modalitatea care iti place....si ghiceste ce muzica ai chef sa asculti in diferitele momente ale zilei???? ar fi interesant sau aiurea.???...sau poate copii nostri o sa se obijnuiasca asa tare cu aceste mici "gageturi" incat o sa le para absolut normale???? Ce ar fi cand te urci in masina sa ai micul dejun si cafeau perfect facuta pregatite iar ea sa te duca automat la munca in timp ce iti povesteste cum e vremea, ce temperatura e afara si ultimele stiri care te intereseaza pe tine?!?! aste e viitorul?! sau e doar o marea mea imaginatie careia ii place sa creeze povesti absolut fara explicatie logica ?!?!?

                    Cred ca imi fac blog
                    Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

                    Comment


                    • #70
                      Cica Acura stie sa te ghideze pe trasee mai putin aglomerate (se plateste software-ul si legatura la satelit) si, daca ii dai programul tau (Outlook), face traseul automat si chiar stie sa iti rezerve loc la restaurant (ii dai o lista de restaurante favorite si in functie de locatia ta, face rezervare la cel mai apropiat) si la hotel (cauta pe harta cel mai apropiat hotel).

                      Comment


                      • #71
                        Super tare.....e interesanta ideea ...poate pe viitor devine ceva mai simplu de avut asa ceva
                        Last edited by Mushu; 01-28-2008, 11:12 AM.
                        Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

                        Comment


                        • #72
                          Daca as avea un API pt GPS as face asa ceva in 2-3 zile (sa ruleze intr-un PDA)

                          Comment


                          • #73
                            super super tare...chiar ar fi interesant sa incercam....sa vedem ce putem face cu asa ceva...sa inventam o moda ???
                            Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

                            Comment


                            • #74
                              Back...

                              aproape 10.000 km .....mai am putin.....parca imi pare rau ca trece vremea ...dar imi place ca ma plimb cu ea...ca doar deaia mi-am luat diesel....
                              Probleme nu am decat cele absolut aiurea (parbriz, bandoul negru de la bara jos)....nu le iau in considerare.....acuma sa vedem ...sincer astept revizia sa vad cat costa exact...si astept sa vad ce evolutie mai are consumul meu...apropo ieri aveam 5.6 l /100km asta din cauza ca am cam alergat-o mult.....si tare....sper sa nu se supere.......alte chestii care ma macina ...sa-mi pun xenon ...sa o las fara....poate dati o idee.....si mai vreau ceva cotiera....mi-ar place tare mult....dar nu gasesc ceva sa imi placa...si ma gandesc ca aia originala e super buna...ce naiba sa fac.....ca e si cam scumpa....


                              idei?!?!?!?!?
                              Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

                              Comment


                              • #75
                                lasa xenoanele, pune becuri blue vision de la philips si iti raman bani si de cotiera originala. cotiera e facuta special pentru masina si daca pui alta care nu e originala, s-ar putea sa arate de parca nu-i la locul ei, plus ca cine stie cum vine prinsa pe acolo. becurile blue vision sunt foarte bune, imbunatatesc semnificativ vizibilitatea si sunt ieftine - pentru corolla sunt pe undeva la 200 lei... pentru yaris tot pe acolo ar trebuii sa fie.
                                TOYOTA COROLLA 1.4 D-4D LUNA, 2007, E15

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google