Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impresii de la volanul unui LC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    in timp ce citeam chiar ma gandeam , de ce ai lasat tu mashina in tr1-a ?! ... in namol cand pleci dupa loc sau afundat se foloseste a 2-a

    Comment


    • #17
      Pai daca e hidramata, eu stiu ce face ea pe acolo ...
      LC 120 3.0 D4D AT

      Comment


      • #18
        ce buton "al doilea start" ca nu inteleg? e cumva cel de blocare/deblocare diferential?
        a mea este cu cutie manuala, si nu stiu despre ce buton vb

        Comment


        • #19
          optiunea este doar la LC urile cu cutie automata... asa ca nu o ai. sunt gadgeturi care sunt inutile la cutia manuala . de ex are si asistare la coborarea unei pante. ceea ce la manuale nu ai sa vezi pt ca o lashi in frana de motor ....

          Comment


          • #20
            Da, este o optiune doar pe cutiile automate. In loc sa plece in prima treapta o ia din loc in a 2-a. Si Zeus are dreptate, mai are si asistenta la coborare si urcare pante, dar daca ai fi in masina sa vezi cum face si cum se aude ... zice ca-i sar toate tablele de pe ea ...
            LC 120 3.0 D4D AT

            Comment


            • #21
              de aia am ales cutie manuala... test drive cu un automat l-am facut

              Comment


              • #22
                Vorbind sincer pot spune ca si cutia automata isi face treaba cu brio, exista posibilitatea selectarii treptelor mici si nu simti ca ai cutie automata. Am testat-o in munti si nu am ce sa-i reprosez. Singurul lucru care nu l-am facut cu ea este un hard offroad, parca totusi e masina mea ...
                LC 120 3.0 D4D AT

                Comment


                • #23
                  si daca e ce ?! ... ) acolo se vede io nu am iertat nici LC nici Hiluxul ... crede ma nu se strica, cel putin astea mecanice ... acu cu hautomata nush ,..

                  Comment


                  • #24
                    de fapt ce ma enerveaza cel mai tare e faptul ca atunci cand trec printre brazi raman urme pe vopsea, in rest nu prea am menajat-o. De obicei am o drujba mica in portbagaj cand plec prin munti, deschid drumul cu ea. De curand am gasit in oferta unora o pudra care sa da cu un pistol cu flacara, una din pudre are ca proprietate rezistenta la zgariere. Am gasit o culoare mata si vreau sa fac o proba pe un Tico, daca iese bine dau cu ea si pe LC. Cand am stat cu ei de vorba mi-au spus ca nici cu un cutter nu o poti zgaria. Sunt foarte curios sa vad ce iese. Si ei la fel, nici ei nu au mai incercat pe masini
                    LC 120 3.0 D4D AT

                    Comment


                    • #25
                      daca incerci vopseaua aia...sa ne faci o poza & demonstratie
                      parerea mea e sa incerci pe o alta masina...preventiv

                      Comment


                      • #26
                        Salutare tuturor,

                        Ma bate gandul sa trec de la o Toyota Avensis, la un Land Cruiser 3.0 D4D,cutie manuala, motiv pentru care mi-ar fi de folos cateva pareri ale d-voastra:
                        1) Care este consumul real a unui LC diesel de 3.0 D4D ?
                        2) Din ce an se fabrica LC 120 ? Ma gandeam la un LC din 2006-2008.
                        3) Distributia este pe lant ?
                        4) Care este pretul unei revizii ? ( ulei, filtre)
                        5) Placutele la cati km se schimba ?

                        Cu respect,

                        Comment


                        • #27
                          1. depinde de talpa , poti scoate in afara intre 7.3 - 9 in oras cam 9.5-10.5
                          2. 2003-2008 parca pana in iunie 2006 au motoare euro3 , dupa pana in 2008 euro4
                          3. distributie pe curea care se schimba la 105 000 km.
                          4. daca il faci la reprezentantza este exact cum scrie pe site la toyo (poate -100lei)
                          5.depinde cum mergi . de ex la exemplaru din dotarea fam mele , mashina are 125 000 km si nu am schimbat inca, mai au cam 4-5 mm "carne" inca.modelul manual avem si noi , motor euro3 iunie 2006, powerbox TTE.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by zeus View Post
                            1. depinde de talpa , poti scoate in afara intre 7.3 - 9 in oras cam 9.5-10.5
                            2. 2003-2008 parca pana in iunie 2006 au motoare euro3 , dupa pana in 2008 euro4
                            3. distributie pe curea care se schimba la 105 000 km.
                            4. daca il faci la reprezentantza este exact cum scrie pe site la toyo (poate -100lei)
                            5.depinde cum mergi . de ex la exemplaru din dotarea fam mele , mashina are 125 000 km si nu am schimbat inca, mai au cam 4-5 mm "carne" inca.modelul manual avem si noi , motor euro3 iunie 2006, powerbox TTE.
                            Multumesc inca o data Zeus,

                            Ma intereseaza in mod special partea legata de consum, intrucat masina va fi utilizata preponderent in regim de oras ( Bucurestiul este un oras cu un trafic infernal-ma refer la coloanele de masini si deplasarile cu viteza melcului ).
                            Din experienta ta crezi ca este posibil ca un LC 3.0, motor D4D, manuala sa inregistreze un consum mai mare de 13-14, in aceste conditii de trafic ?

                            Placutele sunt originale ? Intradevar 125.000 km si inca mai au ceva ,,carne" este ok ( tinand cont de marimea acestei masini.

                            Uleiul este acelasi 5W30 ? Cati litri intra la un schimb ?

                            Comment


                            • #29
                              Salut, am sa incerc sa raspund si eu la cateva din intrebarile tale .
                              consumul - eu am caucicuri M+S si in oras consumul se invarte intre 11 si 13, functie de talpa iar la drum daca nu sar de 120 - 130 este in jur de 9 - 10. in conditiile pe care le descrii tu probabil ca 13 - 14 va fi consumul. Sunt multe variabile de luat in calcul.
                              reviziile - la mine urmeaza cea de 45.000 si mi-au spus ca ma costa in jur de 550 ron. Revizia de 30.000 a fost 920 lei dar au schimbat mai multe, inclusiv lichidul de frana.
                              distributia - nu stiu daca am inteles eu bine dar distributia este jumatete pe lant, jumatate pe curea. Nu stiu sa-ti explic cum anume. Cand ma duk la revizie intreb si-ti spun mai sigur.
                              placutele - parca la 70.000 se schimba, si banuiesc ca daca nu e nevoie nu se schimba. Probabil conteaza si stilul de condus.
                              Ulei - parca 5 litri scrie pe factura
                              LC 120 3.0 D4D AT

                              Comment


                              • #30
                                datele date de mine sunt pt Bucuresti si afara . deci la subiect. placutzele sunt cele originale inca ... cat despre 13-14 probabil ca poti scote daca vrei si consumul asta...daca prinzi zile dinalea de mai mult stai decat sa mergi .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google