Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Modificari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Modificari

    Am o toyota hilux din 2013, asa avea cateva intrebari pentru cunoscatori daca ma puteti ajuta si pe mine!?
    As vrea sa o modific putin, pana acum am inalta masina cam +800mm cu un kit OME.
    Masina are din fabrica jante pe r17 si as vrea sa-i pun jante AT 35 si overfendere ca cei de la arctic trucks, insa cei de la arctic trucks au cerut pt modificarile de baza 20.000€ si e foarte scump.
    Poate ma ajuta cineva cu un sfat ce trebuie sa fac pt a monta aceste jante.
    Multumesc!!!

  • #2
    Salut,
    Nu stiam ca au cei de la OME kit inaltare de 80 mm. Cred ca pentru 35-uri mai trebuie sa ii montezi un bodylift de 5 cm. Nu inteleg intrebarea de jante AT de 35. Cumperi jante de 15 sau 16 si cauciucuri 35/12,5 si le montezi pe masina. Vezi jantele sa fie cu "gaura" centrala mai mica, pentru L200-le dupa 2005.

    Comment


    • #3
      Am inaltat masina cu kit OME si 80mm-100mm am vazut la cei de la arcti trucks!!
      Anvelope:35x12,5R17 tires si asa scrie acolo AT35 wheels,dar poate intelegi tu dimensiunea asta ca eu nu o inteleg R17 marimea jantei, 12,5 latimea jantei, si 35???
      17x10” alloy wheels.
      Dar din cate am inteles eu trebuie taiat din aripa masini si din sasiu spate!!!???
      Uitete si tu aici ca ati dai seama mai bine despre ce e vb: http://arctictrucks.com/Frontpage/Br...AT35-17-Wheels si acele overfendere de unde le pot cumpara?
      multumesc pt raspuns!!!!

      Comment


      • #4
        Salut

        Aia de la Arctic Trucks scriu ca la o inaltare de 40 mm ei monteaza 35"-uri. Aiurea. Eventual masina va merge doar drept, ca la orice intoarcere a volanului cauciucul va lovi aripa.
        Dimensiunea 35/12.5/17 este in sistem regal si se calculeaza mai simplu si logic ca si sistemul adoptat in Europa. Inmultesti cu 2.5 si ai dimensiunile in cm.
        35x2.5=87.5 cm inaltime; 12.5x2.5=31.25 cm latime. Echivalent 315/70/17.
        Parerea mea e sa cumperi jante pe 16 (vei gasi mult mai usor cauciucuri de 35 pe aceasta marime), cu etalon negativ (sau distantiere la jante), iar cauciucurile sa fie 10.5 max 11.5 latime. 12.5 sunt prea late. Latimea jantei sa fie de 8", nu e necesar 10".
        Incearca rotile cu inaltarea pe care o ai acum. Daca nu se pupa atunci mai incearca un bodylift.
        Asa overfendere cum vrei tu am gasit doar pe site-ul de mai jos. Mai cauta si tu poate mai gasesti.

        Comment


        • #5
          Acum am inteles dimensiunile perfect 315/70/r17 asa le inteleg
          Eu nu pot sa pun jante pe 16 pt ca ating in etrieri, si as vrea sa o latesc putin ca ai sta urat la masina cu astea inguste care le am eu pt ca e prea inalta, as vrea sa iau jante cu et negativ dar ati dai seama cate jante trebuie sa incerc eu sa vedem care se potrives pt ca cum ai zis si tu la viraje atinge in aripi sau in sasiu, oricum multumes frumos pt informati!!!!

          Comment


          • #6
            Cel mai simplu si ieftin mod de inaltare: distantiere pe arcuri respectiv intre foi si punte.
            2,5" in fata, 1,5 in spate. Daca nu cari constant 400kg+ cu ea, arata si mai bine, si pe langa asta incap si 285/60/R18 pe ea.

            Comment


            • #7
              Alta intrebare:
              Are cineva de aici puse farurile alea xenon cu lupa?
              Projector-Headlights, cum se numesc pe engleza.
              E ceva de capul lor, sau mai degraba nu?

              Comment


              • #8
                Ca sa nu ai probleme la etrieri cu jantele de 16 pune niste fla se la roti si ai rezolvat.eu am pus pe jante dotz si nu mai am probleme cu etrierii.poate la o janta originala de 16" nu intampini probleme dar oricum flansele duc rotile in exterior si arata f bine si cred ca e si mai stabila masina mai ales ca ai inaltat o destul de mult

                Comment


                • #9
                  imi poti da mai multe detalii despre aceasta modoficare. tel 0744594102 sau contex2002@yahoo.co.uk. nicu p multumesc

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google