Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impresii la volanul unui HILUX 2.5D

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Impresii la volanul unui HILUX 2.5D

    Salutare,

    Spuneti ce va place si ce nu va place la Hilux.

    Cum e motorul 2,5 Diesel?

    Este indestructibila (ca in reclame) ???

  • #2
    Pacat ca nu si-a spus inca nimeni parerea.
    Asa ca incep eu:
    Am condus un Hilux 2,5D.
    Ce imi place la ea:
    -e usor de condus -te obisniuesti repede cu ea si cu comenzile
    -e stabila desi e inalta
    -e mare - se feresc toti ca de camioane
    -pozitie buna la volan
    -butucul cheii de contact e iluminat - e foarte util noaptea
    Last edited by puiu; 02-20-2008, 21:53 PM.

    Comment


    • #3
      hilux

      Ma gandeam la un Defender 90 dar cred ca e o masina foarte nesigura.
      Nu am gasit nici un test crash pentru Defender dar cred ca e foarte slaba la acest capitol.
      Cochetez de foarte mult timp la ideea de ami cumpara un Hilux.
      Deci daca m-am uitat si la Defender e clar ca vreau o masina de teren autentica.
      Ce pot reprosa din start la Hilux este ampatamentul foarte mare , 3m fata de 2.15 m cat are Defender 90, iar in teren ampatamentul conteaza foarte mult.
      Wranglerul ar fi o alternativa dar la cate masini vand ei anual (30 buc in 2007) cred ca la service sunt foarte , foarte lenti (luni de zile poate).
      Touareg mountain e foarte grea (2.35t) , motor si transmisie gandite pt viteza, foarte scumpa la intretinere, si apoi nu prea itzi vine sa bagi prin gropi si santuri o masina de 45.000 de euro.
      Land Cruiser Prado pare cea mai serioasa alternativa, motor transmisie si suspensii gandite exclusiv pentru teren, un pic mai ieftina (39.000 varianta cea mai ieftina) totusi nu arata nici Prado ca o masina pe care sa o bagi prin noroaie.
      Oricum o dau tot la Hilux ajung.
      Dar inca mai stau pe ganduri.
      Daca as putea sa fac un test cu ea sa vad daca poate sa urce un traseu cum e Poiana Izvoarelor linga Busteni de exemplu ........... as cumparao fara sa stau pe ganduri.
      Poate ma ajuta cineva, chiar si cu sfaturi :-)

      mersi

      Comment


      • #4
        Salutare Telli,

        In sfirsit scrie cineva parerea si la Hilux.
        De mult astept.....
        Referitor la Hilux: e o masina puternica, cu o transmisie solida.
        Am un teren agricol pe niste dealuri. Masina merge bine pe offroad.
        O surpriza neplacuta a fost ca dupa o ploaie a inceput sa patineze pe noroi din cauza anvelopelor de strada.
        Principalul e insa ca nu am ramas blocat ci am iesit cu bine.
        Acum am schimbat cauciucurile cu unele offroad si astept sa incerc din nou masina in conditii de noroi.
        Nici eu nu am putut face un drive-test cu ea inainte de cumparare.
        Delerul mi-a zis ca la reprezentanta din Brasov e un Hilux ptr drive-test.
        Suna-i si poate poti aranja un test...

        Comment


        • #5
          mersi mult pentru raspuns Puiu

          Am un foarte mare respect pentru Hilux.
          Este una parcata chiar vizavi de poarta mea aici in Bucuresti.
          Este neagra, 4 usi , cu cauciucuri de noroi si cu reflectoare deasupra cabinei.
          Arata de parca ar fi dintr-un film de actiune.
          E mortala.
          Pentru cei care nu ma cred ............ ar trebui sa o vada asha aranjata cum e ......... nu am vazut ceva mai frumos.
          Totusi , eu circul mult in Bucuresti , si lungimea aia de 3 metri si un pic la ampatament m-ar dezavantaja imens.
          Asha se face ca m-am programat deja pentru un test la un Mitsubishi Pajero scurt cu 2 usi (ampatament 2.56m).
          Dar va promit dragi posesori de Toyota ca ma voi uita in continuare dupa Hilux la fel cum intorc capul dupa blonde :-)
          E o super masina.

          Comment


          • #6
            Salutareee tuturor. Intentionez sa-mi iau o Toyota Hilux pentru o ferma. Ma intereseaza modelul single cab, ca sa aiba bena cit mai mare. Ma intereseaza in mod deosebit ca pe fata sa aiba punte rigida si nu brate independente. Stie cineva pina in ce an s-a fabricat acest model??? Am fost la dealer, dar s-au uitat la mine ca la un extraterestru si imi tot explicau ce frumoasa e aia din showroom Din pacate, eu altceva caut. Ma puteti ajuta??? Merci mult tuturor.

            Comment


            • #7
              salut. vreau sa imi cumpar un hilux dar as dori si niste pareri si comparati cu alte masini din gama ei. mersi

              Comment


              • #8
                Cumpara-ti nu mai sta pe ginduri

                Originally posted by moldovan paul View Post
                salut. vreau sa imi cumpar un hilux dar as dori si niste pareri si comparati cu alte masini din gama ei. mersi
                Eu am una de 2 ani am 142.000 km cu ea si sunt f.multumit.

                Comment


                • #9
                  eu am una din 2003 , extracab , 270mii de km ... and counting

                  Urmeaza sa-i schimb amortizoarele , saptamana viitoare dau comanda de 4 Old Man Emu si in rest ... super multumit .

                  PS e varianta cu 103 cai . Stie cineva daca se mai poate creste puterea din turbina? pentru ca acelasi motor vine si in versiunea de 130cp parca

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Reverse View Post
                    eu am una din 2003 , extracab , 270mii de km ... and counting
                    PS e varianta cu 103 cai . Stie cineva daca se mai poate creste puterea din turbina? pentru ca acelasi motor vine si in versiunea de 130cp parca
                    In functie de codul motorului, exista kit de crestere a puterii original Totota-TTE. Dar la km astia...

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by cristi98 View Post
                      In functie de codul motorului, exista kit de crestere a puterii original Totota-TTE. Dar la km astia...
                      motorul nu consuma gram de ulei , nu da pic de fum etc .

                      sunt printre cele mai fiabile motoare diesel din lume , am vazut destule cu peste jumatate de milion de km care erau impecabile.

                      si cam la ce pret ar fi kit-ul ?

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Reverse View Post
                        si cam la ce pret ar fi kit-ul ?
                        Pt masina ta este la 850 euro
                        Toyota Hilux 2.5 D-4D < 12/04 75 kW
                        Motor:R4
                        Cilindree:2494 ccm
                        Original: 75 kW/102 CP Cuplu 260 NM
                        Power enhancement:90 kW/122 CP Cuplu 310 NM
                        Last edited by cristitoyota; 10-23-2008, 13:57 PM.

                        Comment


                        • #13
                          Stie cineva unde pot gasi un manual de utilizare Toyota Hilux dinn 2003 ?

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by patruxpatru View Post
                            Salutareee tuturor. Intentionez sa-mi iau o Toyota Hilux pentru o ferma. Ma intereseaza modelul single cab, ca sa aiba bena cit mai mare. Ma intereseaza in mod deosebit ca pe fata sa aiba punte rigida si nu brate independente. Stie cineva pina in ce an s-a fabricat acest model??? Am fost la dealer, dar s-au uitat la mine ca la un extraterestru si imi tot explicau ce frumoasa e aia din showroom Din pacate, eu altceva caut. Ma puteti ajuta??? Merci mult tuturor.
                            Modelul din 90'-93' e asa, eu am din 91' si are punte rigida pe fata.

                            Comment


                            • #15
                              Eu am un model mai ciudat ca are motor de 2800 Diesel si e motorul original.
                              Attached Files

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google