Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

S-a dus computerul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • S-a dus computerul

    Jale dupa 6 ani si cam 155000 de km s-a dus computerul. A aparut un mesaj de eroare cum ca ... este necesara resoftarea computerului, dar cum masina e prea veche nu mai au softul necesar ca atare ... trebuie schimbat computerul.

    noroc ca am fost inspirat si am platit garantie extinsa la 7 ani platinium vreo 300 euro.

    Nu am crezut niciodata ca merita sa platesc garantie asta, dar acum cred ca si-a scos banii.

    Piata de consum, s-a terminat cu lucrurile bune. Nu mai cred in mesajele de marketing .... fiabilitate. Ce ce naiba ar mai vinde astia daca tot ar fi foarte bun?

    Nu sunt la prima patanie la Toyota, au tot felul de bube ciudate.

  • #2
    Care computer ? Unde ti-a aparut mesajul cu resoftarea computerului ?

    Comment


    • #3
      s-a dus computerul principal. Dupa ce la service au pus testerul acela a indicat un cod de eroare si mi s-a transmis de la service "computerul necesita resoftare" asta in limbajul nostru.
      Eram pe autostrada la cluj si .... poc dintr-o data s-au aprins martorii de bord.
      Dupa asta aveam problem cu accelaratie, nu avea putere masina.
      Am mai umblat asa vreo 10 zile pina au adus piesa si au schimbat-o.

      Faza tare a fost ca dupa ce au schimbat computerul afisajul a luat-o razna

      eu aveam full la rezervor dupa alimentare si el imi arata ca mai am de mers 195 km, asta dupa ce am facut vreo 50 de km, in mod normal dupa plin imi arata cam 780-800 km.

      Si-a revenit dupa 2 plinuri.

      Nu sunt convins ca totul e ok, mi se pare ca nu merge masina cum mergea inainte.

      Daca le zic la astia de la Toyota or sa-mi zica ... trebuie schimbata
      Attached Files

      Comment


      • #4
        As fi foarte curios sa aflu ce cod de eroare a generat computerul, cod care sa indice necesitatea schimbarii computerului.
        De asmenea, faza cu "masina e veche, nu mai avem soft" mi se pare abureala trista.

        Comment


        • #5
          Originally posted by closchkutza View Post
          As fi foarte curios sa aflu ce cod de eroare a generat computerul, cod care sa indice necesitatea schimbarii computerului.
          De asmenea, faza cu "masina e veche, nu mai avem soft" mi se pare abureala trista.
          O sa caut documentul cu pricina sa vad daca mai am o o copie, a diagnozei.
          Si le-am spus sa-mi treaca in cartea masina la istoric sa se vada ...
          Credeti ca au trecut ... sufletul.

          Abureala trista sau nu, dar asta ti se zice. Ce ma uimeste ca nu iti dau nimic, cind e vorba de reparatii "mai sensibile de garantie" prin simplu fapt ca nu trebuie sa platesti nimic si prin urmare se intelege ca nu te intereseaza fiindca esti bucuros ca se face moca.

          Am fost la "reparat" verificat la Yaris ceva cu coloana de directie un recall, au scris undeva ceva , nimic. Daca nu le zici si nu-i tragi de mineca, nimic.

          Am intrebat si eu asa "Da cata garantie are noul computer ? pai ... pina expira garantia la masina adica vreo 6 luni

          Comment


          • #6
            Io nu cred pana nu vad scris De curiozitate la ce reprezentanta ai facut reparatia cu,computerul ?

            Comment


            • #7
              Originally posted by kalmy View Post
              O sa caut documentul cu pricina sa vad daca mai am o o copie, a diagnozei.
              Si le-am spus sa-mi treaca in cartea masina la istoric sa se vada ...
              Credeti ca au trecut ... sufletul.

              Abureala trista sau nu, dar asta ti se zice. Ce ma uimeste ca nu iti dau nimic, cind e vorba de reparatii "mai sensibile de garantie" prin simplu fapt ca nu trebuie sa platesti nimic si prin urmare se intelege ca nu te intereseaza fiindca esti bucuros ca se face moca.

              Am fost la "reparat" verificat la Yaris ceva cu coloana de directie un recall, au scris undeva ceva , nimic. Daca nu le zici si nu-i tragi de mineca, nimic.

              Am intrebat si eu asa "Da cata garantie are noul computer ? pai ... pina expira garantia la masina adica vreo 6 luni

              S-a reparat masina in garantie...cu fiecare piesa schimbata vrei sa ti se dea garantie in plus??? citeste legea apoi cerseste...

              Comment


              • #8
                Originally posted by comentator View Post
                S-a reparat masina in garantie...cu fiecare piesa schimbata vrei sa ti se dea garantie in plus??? citeste legea apoi cerseste...
                N-am cersit nimic, am platit pentru extra garantie de 2 ori, una extindere la 5 ani si una de 7 ani. Daca e garantie asta e ...

                Era o gluma intrebarea ...

                Comment


                • #9
                  Pierd vremea pe forumul asta ...

                  Originally posted by dan.gutu View Post
                  Io nu cred pana nu vad scris De curiozitate la ce reprezentanta ai facut reparatia cu,computerul ?
                  Ce nu crezi ? Crezi ca vorbim din vise, tata! eu am cumparat 3 toyota si frate-mi are la 3 toyota, corolla, yaris, auris, hibird de toate.

                  Am sa-ti satisfac curiozitatea, am sa cer de la reprezentanta foaia de reparatie ... ideea e ca si frate-miu are in anglia un auris 1 an si i s-a dus la fel computerul.

                  Ai impresia ca ma apuc sa scriu asa de "doru lelii"?

                  Nu stiu ce le toti luati apararea, cind avem probleme nasoale si le scriem sariti toti de parca cineva va plateste sa le luati apararea.

                  Voi stiti cum se procedeaza in Anglia? Iti interzice sa umblii cu ea, iti dau masina "Courtesy car" obligatoriu, vin si ti-o ridica de la domiciliu ... si apoi isi cer scuze pentru deranj. in 12 ore gata.

                  Eu am stat 10 zile ... pe mine nu ma interseaza in tara asta (Ro) cum sunt oamenii ... idee e cum te trateaza marca (Toyota) in aceasta tara .... tara de lumea a III-a.

                  Deci lasati-ma cu Toyota Romania!!!

                  Va gasiti voi pe forum sa le luati apararea!!

                  Comment


                  • #10
                    Man, bea o bere si calmeaza-te. Nu are nimeni nimic cu tine personal.
                    Replica pe care ai citat-o mai sus se referea la faptul ca suntem cu totii extrem de curiosi sa vedem care este acel cod de eroare magnific care se traduce prin "s-a dus softul de la ECU" si implica schimbarea acestuia.
                    Avand in vedere justificarea cu "nu mai avem CD-ul cu soft-ul", tare am impresia ca baietii tocmai ce aveau nevoie de un ECU moka.
                    Pe de alta parte, nu te supara, insa 95% din posturile tale pe acest forum implica nemultumiri (aia face, aia drege, aia e nush cum si de ce nu altfel, etc). Daca tot esti asa nemultumit pe Toyota ca marca, de ce nu o/le vinzi? Sunt sigur ca alte firme au exact ceea ce iti doresti/astepti tu de la o masina.
                    Sau sa te intreb altceva: daca tu crezi ca Toyotele sunt masini asa proaste..cum iti explici "multitudinea" de probleme tehnice si rata lor de recurenta?

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google