Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Corolla 2007 Lovita

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Corolla 2007 Lovita

    Salut, am sa va povestesc o intamplare foarte nefericita.

    Azi cand ma uit pe geam la masina mea observ ca oglinda din stanga era data peste cap. Cum trebuia sa fie pliata ma duc jos sa vad ce s-a intamplat. Cand ajung observ ca ambele usi de pe partea soferului sunt indoite, cea a soferului mai putin in jona clantei, iar cea a pasagerului infundata bine.

    Urmele gasite pe masina si faptul ca oglinda pliata s-a dat peste cap ma fac sa ma gandesc ca asta este "opera" unor "pietoni" care nu stiu ce-au avut cu masina mea.

    Masina este o Corolla 1.6 SOL cu smart entry si alarma culoare cod 8T8, cu asigurare CASCO.

    Vreau sa stiu cum as putea scapa cel mai bine din problema asta.
    Cel mai probabil voi suna asiguratorul pentru constatare iar apoi pe cei de la service pentru o programare.

    Nu stiu la service care este procedura, daca trebuie inlocuite complet usile sau doar reparate si de asemenea nu stiu daca in interiorul lor sunt avariate componente. Deci nu stiu cat ar costa reparatiile.

    Ma gandeam si la posibilitatea de a merge la un parc de dezmembrari sa vad daca gasesc niste usi care sa se potriveasca insa nu stiu adresa vreunuia unde as putea gasi Corolle dezmembrate.

    As aprecia daca m-ar putea ajuta cineva sa gasesc cea mai buna solutie a problemei.

    Am atasat si poze.

    Attached Files
    Last edited by XenoRad; 06-07-2009, 17:41 PM.

  • #2
    nu trb inlocuite usile, ci doar se indreapata si se vopsesc.
    ia legatura cu asiguratorul sa-ti faca o constatare, apoi te prog la un service toyota (de pref unul care are decontare directa cu asiguratorul tau)
    pare mai mult lovita in trecere de o alta masina.
    nu ai gasit cumva urme de vopsea de alta culoare?

    Comment


    • #3
      Multumesc pt. raspuns.

      Masina am gasit-o exact asa cum se prezinta in poze, deci fara alta vopsea pe ea. Urmele de pe usi seamana foarte bine cu urmele lasate de un pantof sport iar alta masina nu stiu cum ar fi reusit sa dea oglinda pliata peste cap.

      Comment


      • #4
        usa din spate se va inlocui. cel putin fata de usa.
        eu nu as accepta indreptarea ei. indreptarea se face cand e lovita mult mai usor.

        Comment


        • #5
          Eu cred ca sunt urme de vandalism.Pe portiere sunt urme de incaltari,iar oglinda nu putea fi intoarsa decat prin tragere,daca ar fi trecut o alta masina,oglinda era pur si simplu rupta,dar din cate vad nu are urme pe ea.Cred ca ai suparat pe cineva tare,sau ai vreun dezaxat in cartier. Acum te poti adresa direct asiguratorului si cere sa ti se schimbe piesele nu sa le indrepte.

          Comment


          • #6
            Originally posted by David View Post
            usa din spate se va inlocui. cel putin fata de usa.
            eu nu as accepta indreptarea ei. indreptarea se face cand e lovita mult mai usor.
            Foarte probabil se va indrepta si revopsi.
            Am indoieli ca va accepta asiguratorul sa o inlocuiasca.
            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

            Comment


            • #7
              Am fost azi la asigurator la constatare, iar apoi la Toyota Pipera pentru constatarea lor si programarea intrarii in service.

              Individul de la Toyota a spus ca usa spate se inlocuieste, insa cea din fata se indreapta. (Ca fapt divers: la constatare s-a descoperit ca geamurile electrice merg bine la ambele usi.)

              A facut totusi o observatie: a spus ca fiindca cei de la constatare de la asigurator au scris doar de usa fata si usa spate s-ar putea sa nu le placa revopsirea clantei usii soferului, afectata si ea.
              Eu credeam ca fiind scris pe constatare de usa asta implica si "accesoriile" ei (clanta, cheder, incuietoare,etc.) insa vad ca nu.

              Asa ca mare grija la constatare sa aveti grija sa scrie toate componentele ce trebuie reparate care sunt evidente la o prima inspectie vizuala.
              Last edited by XenoRad; 06-09-2009, 22:11 PM.

              Comment


              • #8
                bai ce uameni, pentru 2 fas-fasuri cu pistolu pe amarata aia de clanta ....
                tablele la masinile astea sunt ff subtiri si dificil de prelucrat la ciocan si nici incarcata cu chit nu-i treaba buna. nervura aia orizontala a usii e destul de greu de scos. am mai indreptat si eu table si stiu.
                la final poti pune aici devizul ? sunt curios cat costa o usa .

                Comment


                • #9
                  Originally posted by David View Post
                  la final poti pune aici devizul ? sunt curios cat costa o usa .
                  La service mi-a spus ca o usa costa in jur de 2500-3000 RON.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by David View Post
                    tablele la masinile astea sunt ff subtiri si dificil de prelucrat la ciocan si nici incarcata cu chit nu-i treaba buna. nervura aia orizontala a usii e destul de greu de scos. am mai indreptat si eu table si stiu.
                    S-au mai modernizat şi ei între timp. S-a cam dus vremea ciocanului.
                    Acum au o sculă numită extractor, care se lipeşte de porţiunea afectată şi readuce la forma iniţială. Am văzut şi eu o dată o operaţiune de genul ăsta.
                    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                    Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                    Comment


                    • #11
                      Nu ai cumva si fransiza pt. vandalism la polita CASCO?
                      Alta "bucurie" daca o ai!
                      Imi pare rau pt. ce ai patit!
                      Avensis SW 2.0 D-4D & Celica 1,6L

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by gabi-BT View Post
                        Nu ai cumva si fransiza pt. vandalism la polita CASCO?
                        Alta "bucurie" daca o ai!
                        Imi pare rau pt. ce ai patit!
                        Nu, nu am asa ceva. Oricum nu s-a pus problema de vandalism sau altceva. Pur si simplu s-a constatat "paguba".

                        Comment


                        • #13
                          Salut,

                          S-a terminat toata treaba. Masina a fost gata dupa 5 saptamani de cand am fost la Pipera pentru prima data. Intr-adevar usa din spate a trebuit comandata la fabricant.
                          De cand am luat-o am mers ceva cu ea si pot spune ca cei de la Toyota Pipera au facut o treaba buna.
                          Detalii:

                          - Probleme cu asiguratorul n-au fost. Pana la urma s-a vopsit si clanta care nu fusese trecuta la inceput pe constatare.
                          - Cand mi-au dat-o a fost spalata si alte urme de murdarie nu am gasit.
                          - Inspectand mai indeaproape lucrarea nu prea am ce critica. La anumite muchii la atingere vopseaua se simte mai groasa, dar in rest e destul de uniforma atat ca grosime dar si nuanta.
                          - La usa schimbata (cea din spate) totul este montat bine, fara spatii inegale intre usa de tabla si fata de plastic; comenzile de pe usa merg bine.
                          - La usa reparata (cea din fata) nu se mai cunosc indoiturile, doar in zona clantei este o foarte usoara ridicatura care se observa greu si pana la urma nu ma deranjeaza.
                          - Probleme de etanseizare nu sunt: aerul nu suiera pe langa usi, alte zgomote decat cele normale nu am observat.
                          - Am dus masina la spalatorie, apa nu intra si vopseaua noua (inca) rezista.
                          - Toata lucrarea a costat in jur de 1000 Euro.

                          Am atasat si cateva poze sa va convingeti singuri de calitatea lucrarii. Eu sunt multumit.
                          Singura mentiune este ca cele doua usi nou vopsite au o nuanta putin mai intunecata decat restul masinii, probabil din cauza decolorarii sub actiunea soarelui a vopselei originale.

                          Nota: Daca se doreste un moderator poate muta acest topic in sectiunea service.
                          Attached Files
                          Last edited by XenoRad; 07-30-2009, 17:25 PM.

                          Comment


                          • #14
                            am si eu o intrebare generala legata de vopsire: inainte de a se vopsi un element se mai da cu solutie anticoroziva pt protectie?daca toata afacerea asta e facuta la dealer cum ramane cu garantia de 10 ani?

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by dj_luchian View Post
                              am si eu o intrebare generala legata de vopsire: inainte de a se vopsi un element se mai da cu solutie anticoroziva pt protectie?daca toata afacerea asta e facuta la dealer cum ramane cu garantia de 10 ani?
                              In mod normal solutia anticoroziva se aplica in fabrica si face parte din procesul de fabricatie, la dealer facandu-se doar pregatirea pentru vopsire si vopsirea propriu-zisa.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google