Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

New Corolla motor 1.4 vvti - cât i-ati dat maximum in "goarnă"? :D

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • New Corolla motor 1.4 vvti - cât i-ati dat maximum in "goarnă"? :D

    Am facut ieri o iesire prin imprejurimile Iasiului si m-am incumetat s-o duc pana pe la 140 km/h, in drum plin de curbe (spre Sculeni), sa vad si eu, frate, cum se misca mititica asta daca e luata la rost. Mi-a placut cum s-a comportat, mai cu seama ca abia am trecut de rodaj (putin sub 1200 km). Despre directie, pe care o gasesc foarte precisa, si comportamentul in curbe nu pot vorbi decat la superlativ. Poate ca m-am inselat eu, dar cred ca peste 120 km/h incepe sa urce mai greu acul vitezometrului. Mai vedem. Dintre cei cu acelasi model si aceeasi motorizare, a fost cineva atat de curios sa vada cat duce, pana la urma, la "blana"?

  • #2
    Originally posted by schiriac View Post
    Am facut ieri o iesire prin imprejurimile Iasiului si m-am incumetat s-o duc pana pe la 140 km/h, in drum plin de curbe (spre Sculeni), sa vad si eu, frate, cum se misca mititica asta daca e luata la rost. Mi-a placut cum s-a comportat, mai cu seama ca abia am trecut de rodaj (putin sub 1200 km). Despre directie, pe care o gasesc foarte precisa, si comportamentul in curbe nu pot vorbi decat la superlativ. Poate ca m-am inselat eu, dar cred ca peste 120 km/h incepe sa urce mai greu acul vitezometrului. Mai vedem. Dintre cei cu acelasi model si aceeasi motorizare, a fost cineva atat de curios sa vada cat duce, pana la urma, la "blana"?
    190-200 km/h, pe autostrada cu benzina nemteasca de 100 si doar cu 2 persoane in masina. Blana blana blana. Mai mult nu poate.
    Cat despre demarajul din treapta 5, pe undeva este normal sa urce mai greu acul, ca doar nu e BMW.

    Comment


    • #3
      sunteti multumiti de motorul diesel 2.0 de 126 de cai?
      sunt suficienti, sau e puturoasa masina?
      va intreb pentru ca eu miam comandat masina si abea astept sa vina

      Comment


      • #4
        Originally posted by alinchivu View Post
        sunteti multumiti de motorul diesel 2.0 de 126 de cai?
        sunt suficienti, sau e puturoasa masina?
        va intreb pentru ca eu miam comandat masina si abea astept sa vina
        avensis 2.0 D4D rupe norma!
        adevarat zic si la demaraj si la "plecare" de la 120 in sus am ramas masca
        kt de bne se poate misca !

        Comment


        • #5
          Poate cineva sa mai impartaseasca din experienta cu Corolla 1,4 vvti? "Trage" motorul la greutatea ei? Dar cu A/C si ceva bagaje sau mai multe persoane inauntru?
          Multumesc.

          Comment


          • #6
            Originally posted by bodizul View Post
            Poate cineva sa mai impartaseasca din experienta cu Corolla 1,4 vvti? "Trage" motorul la greutatea ei? Dar cu A/C si ceva bagaje sau mai multe persoane inauntru?
            Multumesc.
            Ei, uite ca-ti raspund tot eu, la distanta de aproape un an (10 luni) de cand am luat masina. Depinde ce astepti de la ea. Daca astepti sa se comporte ca un BMW, cum a scris colegul mai sus, ia-ti mai bine BMW . Daca te astepti sa fie lenta, ca doar are motorul mic si pricajit, iar ai luat tzeapa. Masina merge STAS pentru clasa ei, trage fara probleme. Important e sa-ti aduci aminte ca, atunci cand ai nevoie de forta, motorul trebuie turat, caci cei 97 de cai se manifesta mai cu tupeu la turatii mari. Ce sa-ti mai spun, din punctul meu de vedere, vizavi de motor si transmisie, Corolla asta e exact ce mi-am dorit. Eu nu merg peste 160 km/h la drum lung (chiar si p-asta o ating relativ rar), viteza la care am constatat ca masina n-are absolut nici o problema. Ba chiar am senzatia ca motorului i-ar prinde bine inca o treapta de viteza. Important e sa nu ai pretentia sa ajungi la 160 in trei secunde...

            Comment


            • #7
              intru totul de acord cu postul anterior...

              e un motor decent atit timp cit nu astepti performante exagerate si nu vrei sa mergi ca Schumacher...Fiind ceva mai "sportiv" eu personal sunt putin dezamagit insa altii care au mers cu masina mea o lauda.
              Motorul poate si "sport" dar asta inseamna sa stai cam pe la 5000 ture tot timpul si asta costa (consum, uzura etc.)

              Comment


              • #8
                180 ,pe autostrada m3 spre Budapesta

                Comment


                • #9
                  cu corolla veche acelashi motor am ajuns la 208 km/h pe A1 la noi ... motorul poate dar cred ca la E15 caroseria este mult prea grea pt motor . E12 se duce usor pana la 190 pe ceas ... pe urma urca greu

                  Comment


                  • #10
                    200 singur in masina cu benzina 98( proasta)...dar e la rosu..e maximum cat poate duce.Sunt mutumit de cuplu si de putere intr-a treia...chiar trage motoru...deci daca vrei sa n-ai probleme in depasiri..da-i a treia si nu te milostii de motor..ca e motor de turatie.In rest ce sa zic..suntmultumit de masina .

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google