Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Consum ulei Corolla 1.6

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Am trimis un mail la toyota europa.Raspunsul a fost dezarmant, adica ca problema tine de competenta toyota romania.Deci tot teapa ramane. o sa mai ins

    Comment


    • #17
      Salutare Cristian!

      Am gasit si un avensis 1.8 cu acceiasi problema "consum ulei"

      Cred ca este ceva specific motoarelor cu valve variabile.Sincer cred ca numai inlocuirea motorului mai poate rezolva problema.
      Ar fi interesant de aflat,daca chiar exista si vreun caz la care au inlocuit motorul?

      Comment


      • #18
        Consumul de ulei la Avensis 1.8 VVT-i s-a manifestat la un lot de masini, mi se pare pana in 2005. Problema se rezolva odata cu inlocuirea blocului motor cu un "bloc scurt", oamenii de la service stiu despre ce e vorba.
        Eu am 1.8 VVT-i din 2006 si nu consuma deloc ulei. Mentionez ca nu o menajez deloc.
        La motoarele de 1.6 chiar nu stiu despre ce e vorba.
        http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

        Comment


        • #19
          Originally posted by Legionaru' View Post
          Consumul de ulei la Avensis 1.8 VVT-i s-a manifestat la un lot de masini, mi se pare pana in 2005. Problema se rezolva odata cu inlocuirea blocului motor cu un "bloc scurt", oamenii de la service stiu despre ce e vorba.
          Eu am 1.8 VVT-i din 2006 si nu consuma deloc ulei. Mentionez ca nu o menajez deloc.
          La motoarele de 1.6 chiar nu stiu despre ce e vorba.
          La Avensis Clasic fara facelift a fost o problema de fabricatie la blocul motor, recunoscuta de Toyota care a si rezolvat in garantie problema asta.
          Ave 1.8 Luna '08

          Comment


          • #20
            Cineva din Timisoara a schimbat blocul motor, dar prin instanta si cu expertize tehnice (probe de ulei). Am inteles ca e mai complicat. Avea un Avensis.

            Intrebarea mea este: consumul va creste si mai mult de 1l/5.000 km? Pentru ca atunci trebuie vazut acum cat masinile sunt in garantie.

            Comment


            • #21
              Originally posted by CristianCG View Post
              Cineva din Timisoara a schimbat blocul motor, dar prin instanta si cu expertize tehnice (probe de ulei). Am inteles ca e mai complicat. Avea un Avensis.

              Intrebarea mea este: consumul va creste si mai mult de 1l/5.000 km? Pentru ca atunci trebuie vazut acum cat masinile sunt in garantie.
              citeste aici http://toyota-club.net/files/07-01-10/eg6020-toy.pdf
              Ave 1.8 Luna '08

              Comment


              • #22
                Am o Corolla 1.6 - 124 CP din decembrie 2007. La 52.000 km nu a consumat pana acum nici macar 1 singur ml. de ulei..... Foarte putine Toyote am auzit ca au astfel de probleme...

                Comment


                • #23
                  Saptamana trecuta cei de la Toyota au rezolvat in cele din urma problema consumului de ulei.
                  Cauza consum:un alezaj (camasa) din blocul motor mai mare.
                  Solutie:schimat "short block" (ansamblul bloc motor).
                  Timp executie lucrare(dupa lasarea masini in service)=1.5 luni
                  Costuri :78% Toyota -22% eu.
                  Urmeaza un drum la RAR pentru modificare serie motor in carte si evident urmarirea in continuare a consumului de ulei.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google