Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noua Corolla

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aha. E STAS atunci . Abia o astept, manca-o-ar tata! Uf! Naspa mai trec zilele astea. Imi dau seama totusi ca sunt un tip mai mult decat fericit: eu nu a trebuit sa stau decat vreo zece zile, ca masina era pe stoc, in Giurgiu. Altii, care asteapta luni de zile, cred ca trec prin toate chinurile posibile. Si mai e naspa si sub alte aspecte: platesc asigurare moca, fara sa beneficieze de masina (ma refer la cei care-si iau prin credit auto, ca mine, ca nu ma tinea buzunarul la un asemenea efort in "solo"). Acum, mi-a mai picat un pitic pe creier: daca masina era pe stoc pentru a fost refuzata de vreunul, care i-o fi identificat vreo problema? Ca cica e productie 2007. Ar fi trebuit oare sa mai stau o luna, sa iau una care era pe vapor, fabricatie 2008? Am avut si motivele mele pentru care m-am grabit, dar asta e din alt film. In fine, nu stiam cat o sa mai dureze exact, la cealalta, ca nu ma bazez chiar asa pe asigurarile dealerului, asa ca am preferat s-o iau pe cea care venea mai repede. Poate n-o sa regret chestia asta.

    Comment


    • si eu am luat masina pentru ca era in stoc. mi s-a spus ca respectivul nu a avut bani sa o plateasca in momentul in care a venit masina si a renuntat... masina e foarte buna si nu am probleme cu ea.

      am vazut ca lumea se plange foarte mult dar multi pentru probleme minore. eu am cu masina 18.000km si singura "problema" este ca mi-a aparut un mic greieras pe undeva pe la bord, dar asta din cauza ca frecventez un drum foarte prost (timisoara-lugoj-deva). acum am trecut pe un drum alternativ pe care fac cu 50 km mai mult si se simte diferenta

      felicitari pentru achizitie si iti garantez ca masina nu o sa te dezamageasca.
      TOYOTA COROLLA 1.4 D-4D LUNA, 2007, E15

      Comment


      • Originally posted by schiriac View Post
        ...Acum, mi-a mai picat un pitic pe creier: daca masina era pe stoc pentru a fost refuzata de vreunul, care i-o fi identificat vreo problema? Ca cica e productie 2007. Ar fi trebuit oare sa mai stau o luna, sa iau una care era pe vapor, fabricatie 2008? Am avut si motivele mele pentru care m-am grabit, dar asta e din alt film. In fine, nu stiam cat o sa mai dureze exact, la cealalta, ca nu ma bazez chiar asa pe asigurarile dealerului, asa ca am preferat s-o iau pe cea care venea mai repede. Poate n-o sa regret chestia asta.
        Hombre, daca pentru cateva saptamani de asteptare te consumi la modul asta, nu vreau sa ma gandesc prin ce treceai daca stateai 4-5 luni
        Oricum, nu te mai gandi la prapastii... Din cate stiu eu, la Toyota masinile nu se aduc decat daca ai achitat suma integrala, si nu cred ca cineva care ar fi identificat vreo problema la masina ar fi reusit sa obtina banii inapoi... decat daca ar fi fost ceva din cale-afara de nashpa - ceea ce e foarte putin probabil... adica mai are Corolla cate o buba, dar nimic major. Pur si simplu, a fost un client care nu a obtinut credit , sau nu a reusit sa adune banii si a dat pass. Chestii dintr-astea se intampla in mod curent (daca te uiti prin forum ai sa vezi ca mai sunt persoane care au avut noroc ca tine sa gaseasca masina care sa vina in 3-4 saptamani).
        Cat despre motor - daca inveti sa-l strunesti cum trebuie, nu te face de ras. O sa fie mai greu pana faci primii 1000km, cand ti se recomanda sa nu o duci peste 3000 de ture, dar dupa ce se mai "aseaza" motorul, il calci cu incredere la turatie mare si ai sa vezi ca se duce mai mult decat onorabil.
        Bafta!

        Comment


        • OK, gata, nu va mai "asasinez" cu intrebari cretine Multumesc mult de tot pentru raspunsurile si incurajarile voastre. Sunt extrem de bucuros sa ma alatur voua si sa conduc o nava ca asta Sincer sa fiu, un tip ca mine, orientat masiv pe design-ul tuturor lucrurilor cumparate, nu poate fi decat extaziat la vederea Corollei noi, care arata de moare calu' Sigur, nu numai look-ul m-a facut sa ma orientez spre Toyota, ci si garantia calitatii, precum si seriozitatea dealerilor. Am fost inainte pe la Sandra, ca oscilam intre Golf 5 si o Toyota, Auris sau Corolla. M-am simtit tratat ca un kkt la Sandra, unde pot sa va spun cu mana pe inima ca i-a durut fix in vintre de persoana mea. Cu totul altfel s-au petrecut lucrurile la Mega Auto. Bravo lor. Scuip (cu bolta ) in san pentru bafta si o sa revin sa va povestesc evenimentul preluarii si filmul primilor kilometri

          Kataman, ai perfecta dreptate, man. Cred si eu ca, daca se prelungea asteptarea, muream de inima pe la Parhon, pe undeva, ha ha ha ha. E al dracului de naspa, mai cu seama ca o sa am nevoie in curand de masina, ca de aer. Si acum e nasol, ca m-am invatat boier, cu masina la scara si, de cand mi-am vandut tancul ala vechi, iok Dar vine ea... Sa dea dracii daca va fi careva mai fericit ca mine in Iasul asta in ziua aia!

          Comment


          • Originally posted by Corolla View Post
            1.Eu n-am facut misto de tine;
            2.Acelasi caruta ai si tu,numai ca nu vrei sa recunosti;
            3....Sa fii iubit!
            N-am intentionat sa fac mishto de tine. Am incercat sa fac o gluma pe baza asteptarilor pe care le ai tu de la o masina de 16000 E ( cu TVA ). Daca te-ai simtit jignit imi cer scuze!
            Pana m-am hotarat la caruta asta a trecut un an (plus inca unul inainte in care m-am uitat la altele, in special la Astra H). In tot acest timp am citit vechiul forum multe ore si stiam de greierasi si de alte mici probleme, dar pur si simplu mi-a placut aceasta masina (acum ma incearca o parere de rau ca nu am mers pe varianta SOL). Am facut 1000 km cu ea shi inca mai am un "ranjet" pe fata cand urc/cobor in/din ea (e adevarat , am muncit mult pt mashina asta).
            Se zicea ca toyota corolla e printre cele mai fiabile dar sunt sigur (de mai mult timp) ca in ziua de azi nu se mai fac lucrurile (masini, frigidere, televizoare...) ca pe vremuri.
            Aseara discutam cu un amic ce are un audi 80 si imi spunea de alt amic cu un audi mult mai recent, au ceva probleme cu nu shtiu ce imbinari pe la roti..pe drumurile din germania merg bine pana pe la 40000 Km iar in romanica nu au depasit 27000 km...costuri, cam 800 eur de roata.
            Ca incheiere: cred ca nu trebuie sa ne mai ashteptam la lucruri foarte foarte bune si foarte foarte fiabile....si pe bani putini.
            Sa fim iubiti!

            Comment


            • Confirm cele spuse de "COROLLA" in ceea ce priveste motorul de 1.4 benzina ,da-i turatie si nu ai nici o problema nici in depasiri si nici la urcarea pantelor.

              Comment



              • Felicitarii tuturor celor care si-au luat sau asteapta o corolla.....poate pe viitor o sa imi iau si eu una....

                Va rog sa pastram un ton civilizat si amiabil fara injurii sau glume de prost gust facuta catre unii dintre forumisti nu de alta dar aveti un statut care trebuie respectat..si anume....POSESOR DE TOYOTA....
                Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

                Comment


                • deci am facut primul upgrade
                  nu stiu daca mi-a fost ciordit stergatorul de la sofer sau nu, nu pot demonstra , ideea e ca le-am schimbat. decat sa comand 2 stergatoare la toyota care m-ar fi costat... , mai bine le-am schimbat cu unele aero. pur si simplu nu stergea cel original, intindea apa...
                  ideea e ca toyota corolla E15 nu apare inca in nici un catalog de piese. peste tot apare varianta din '02 - E12, deci cam slabut cu piesele de producator... inca
                  corolla are stergatoare cu dimensiunea de 650 mm stanga si 350 mm drepta.
                  am cautat stergatoare bosch aerotwin, care din cate am citit ar fi cele mai bune. exista aerotwin si pentru brat normal,tip carlig, ca la corolla - este sistemul retrofit. cea mai apropiata dimensiune, la set este de 650mm/400mm. am luat un set de la ausburg, sperand ca nu incurca cei 25 mm de pe interiorul stergatorului mic. ei bine, incurca, se atingeau in partea de jos. asa ca l-am taiat doar la interior pe cel mic cu aprox.25 mm. este un capacel care se scoate, o protectie de plastic si lamela care se pot taia cu cutterul si 2 armaturi din otel pe care le-am taiat cu un cleste bun. am pus capacelul si zici ca asa era. sitemul de la aero e diferit fata de cel clasic.
                  in exterior nu e problema ca e mai mare cu 2,5 cm, sterge mai mult si nu atinge nimic. poate ca daca stiam ca se incaleca cele 2 stergatoare nu le mai luam dar a durat 5 min sa il scutez si nu imi pare deloc rau.
                  rezultatul.. ce sa zic sterg belea , nu am cuvinte
                  costul setului de aerotwin a fost de 103 ron. am schimbat stergatoarele originale ca nu stergeau bine, desi mi se pare ca sunt destul de bine finisate.
                  daca vrea cineva codul setului, il am pe cutie il zic altadata, ideea e ca se poate modifica usor stergatorul mic, cine vrea sa il ajut cu sfaturi nu e problema.
                  urmeaza schimbarea becurilor de la faza scurta si lunga, si eliminarea celor 2 greieri pe care i-am descoperit, propun o sectiune cu imbunatarili la corolla
                  ceva poze :
                  Attached Files

                  Comment


                  • Originally posted by kataman View Post
                    De unde pana unde tragi concluzia ca cei care au obiectii fata de masina sunt depresivi? Mai fa exercitii la oglinda...



                    Frate, toti oamenii cu scaun la cap se dau la o parte, fara pic de efort, cand vad Vasilici, de la Hammer la Trabant, care o ard sustinut cu 160 la ora la shosea Si nu din cauza ca nu le trage masina...
                    Observatia mea s-a vrut exact ce e, o statistica iar nu o jignire la adresa nimanui, in general cei care locuiesc in oras sufera de depresii de unde si intoleranta la zgomote. Faptul ca te deranjeaza acest adevar nu iti da dreptul sa ma jignesti. Depresia se trateaza si nu e nimic rusinos in asta.

                    Dupa cum poate ai dedus nu sunt nici depresiv nici ghinionist, sunt un tip pragmatic, care e constient de vremurile in care traieste si poate sa faca niste evaluari cat de cat corecte. Deci reafirm ca "greierasii" nu sunt un motiv sa declari ca un automobil este de proasta calitate atata vreme cat drumurile pe care merge sunt de proasta calitate. Altele ar trebui sa fie criteriile. Este parerea mea si nu incerc sa o impun nimanui. Cine vrea sa tina cont de ea bine, cine nu, iara bine. Am raspuns la intrebarea cuiva interesat, asa cum si altii au raspuns la intrebarile mele, in cunostinta de cauza, bazat pe propria experienta nu pe a altora.

                    Deci revin, de ce trebuie sa jignesti?

                    Apoi, de unde ai tras tu concluzia ca nu prea asi avea mintile in toata regula daca merg cu 160 Km/h. Pot sa iti spun ca nu sunt genul care sa dea "flash-uri" de la mare distanta ca sa mi se faca loc pe strada. Pur si simplu am avut curajul sa merg mai repede ca altii si aceia mi-au facut loc ca niste oameni civilizati, asa cum de altfel procedez si eu in cazul in care altcineva merge mai repede ca mine. Mi se pare o chestie de respect fata de altii. Nu acelasi lucru pot sa-l afirm despre tine, care nu prea dai dovada de respect in afirmatiile tale de mai sus.

                    Nu ma cunosti si nu cred ca ar trebui sa afirmi ceea ce ai afirmat despre mine.

                    Poate bunul simt te va determina sa iti ceri scuze, daca nu, asta este, pierderea ta.

                    Daca nu ii respecti pe ceilalti nu te respecti nici pe tine si atunci nu mai am nici o pretentie in ceea ce te priveste.

                    Sa fii iubit.
                    New Corolla 1.6 VVTi Luna

                    Comment


                    • Originally posted by schiriac View Post
                      Uite, de pilda, mai am o intrebare, legata de ce mi-a spus codrellu despre motorizarea aleasa de mine: e chiar asa de slabutz motorul de 1.4 vvti? Am vazut ca are 97 de cai, la o greutate de 1200 kg.
                      Nu am spus ca e slab, am zis ca e o alta discutie. Nu am mers cu el si nu stiu cum se comporta, dar;

                      Ultima masina a fost un diesel turbo de 90 CP, acum am benzina, aspirat, de 124 CP. Concluzie:

                      Benzina nu are repriza dieselului la turati joase dar are rezerva de putere mai mare si recupereaza rapid in ture (vorbesc de cele doua motoare mentionate). Asta poate sa constituie un avantaj la drum lung (nu ca si consum, evident) unde poti sa atingi viteze de croaziera mai mari. M-am gandit si eu la cel de 1,4 litri, dar am hotarat ca imi pot permite diferenta de consum si ca imi doresc un motor mai puternic. Asta si pentru ca am mers cu motorul de 120 CP de pe Alfa 147, de asemenea motor aspirat, care mi-a placut foarte mult.

                      Deci este foarte probabil ca cei 97 caluti pe care o sa ii ai sa iti ajunga bine mersi. Eu am facut testdrive cu cel de 1,6 124CP. Poate ca daca faceam testdrive cu cel de 1,4 97CP, l-asi fi ales pe acela. Habar n-am. Este o doza destul de mare de subiectivism in aceste teste.

                      Spuneam deci, ca este posibil (dar nu obligatoriu) sa nu iti convina motorizarea, nu ai mentionat (sa nu mai retin eu) daca ai mers sau nu cu ea.

                      Astea sunt parerile mele personale care pot sau nu sa coincida cu realitatea de sub capota.

                      Sa fiti iubiti.
                      Last edited by codrellu; 03-12-2008, 12:20 PM.
                      New Corolla 1.6 VVTi Luna

                      Comment


                      • Aha. Multumesc, Codrellu . Cred ca incep sa ma lamuresc de acum, explicatiile voastre mi-au fost de mare ajutor - si sunt 100% sincer afirmand asta - dar acum am un motiv in plus: AZI MI-A VENIT NAVA!!!
                        Sunt prabusit de extaz Am facut aproape 100 km cu ea, sa vad cum duce si cam ce vrea de la mine. Fireste, pana in 3000 de ture, ca nu vreau s-o vand sau s-o bag in service cu motorul varza Mi se pare absolut OK. Chiar super OK. E mai mult decat rezonabil motorul asta. Intr-a cincea, la 3000 ture am 100 km/h fix. Din punctul asta de vedere situatia e identica cu cea de la Golful 5 de 1.4, pe care l-am "amusinat" nu demult (intre altele am condus Golful de 1.4 benzina al unei prietene care abia si-o luase). Ce sa spun, pentru pretentiile mele, e mai mult decat suficient. Se infige foarte bine la drum, pleaca superb, chiar la turatii sub 2000, urca dealurile "din greseala", chiar imi cere trepte superioare, chestie care m-a lasat mut de incantare (amintesc aici ca inainte aveam Diesel clasic). Am avut mici probleme de adaptare cu ambreiajul, care la Audi era mai tare si debreia intr-o alta pozitie, plaja de debreiere fiind mai redusa. La fel, pedala de acceleratie necesita o "prelucrare" mai rafinata. Dar s-a rezolvat repede . Maine o sa incerc sa postez niste poze de la preluare.
                        Asadar, fratilor, de azi sunt de-al vostru . Multumesc tuturor celor care au avut rabdare cu mine sa-mi dati informatii "pe uscat". Keep in touch.

                        Comment


                        • Originally posted by schiriac View Post
                          AZI MI-A VENIT NAVA!!!
                          Ma bucur pentru tine, sa o stapanesti sanatos si sa nu ai parte de service decat din 15.000 in 15.000 de km (dar nu mai mult de un an intre vizite, vezi cartea de service).

                          Ai sa observi si alte chestii interesante;
                          Spre ex. eu folosesc TOATE vitezele cutiei (5 la numar) in oras. Este o cutie elastica, care te ajuta sa mergi economic.

                          O sa constati o imbunatatire (scadere) a consumului dupa 1000, 2000, 3000 km. Sunetul motorului se va schimba, va deveni mai gros, eu cel putin asa am impresia, dand o senzatie de "muscle engine".

                          Daca ai fost obisnuit cu motor cu supraalimentare (turbo) o sa fi un pic dezamagit de start, DAR, dupa rodaj urc-o in ture ca nu se supara (eu am calcat-o mai energic dupa 2000 km ca sa nu risc si am ajuns si in zona de 6000 rpm). Ma rog, cu moderatie, ca nu e motocicleta.

                          In rest, la multi km si "have fun driving it".

                          Sa fiti iubiti.
                          New Corolla 1.6 VVTi Luna

                          Comment


                          • schiriac, s-o stapaneshti sanatos si fara evenimente neplacute 'jde mii de kilometri. astept pozele

                            Comment


                            • schiriac sa o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute. 1 milion de km fara reparatii!!
                              Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                              Comment


                              • Multumesc mult pentru urari . Va doresc si voua tuturor acelasi lucru: kilometri fara numar si reparatii 0. Si acum iata pozele:
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google