Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noua Corolla

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum vrei sa rezolvi cu antifonarea?

    Legat de zgomote, eu nu mi-am montat nimic suplimentar, iar zgomotele au aparut cu predilectie la drum intins , dupa 1000 de Km, pe drumuri gen iasi-Tg Frumos, iasi-Sighisoara dupa ce am inceput sa merg >140 Km/h pe drumurile care au un strat de criblura ( sau cum so numi ) .
    In oras nu prea trancaneau cablurile decat cand era rece in interior, dar la drum lung erau sacaitoare, si daca tot se putea rezolva de ce sa nu o fac.

    Comment


    • Originally posted by XofinB View Post
      Cum vrei sa rezolvi cu antifonarea?

      Legat de zgomote, eu nu mi-am montat nimic suplimentar, iar zgomotele au aparut cu predilectie la drum intins , dupa 1000 de Km, pe drumuri gen iasi-Tg Frumos, iasi-Sighisoara dupa ce am inceput sa merg >140 Km/h pe drumurile care au un strat de criblura ( sau cum so numi ) .
      In oras nu prea trancaneau cablurile decat cand era rece in interior, dar la drum lung erau sacaitoare, si daca tot se putea rezolva de ce sa nu o fac.

      Cei de la service mi-au spus ca antifonarea o pot face la orice service, fara sa pierd garantia, pentru ca nu afecteaza functionalitatea masinii, numai sa iau un antifon de buna calitate si sa nu dau si peste conductele sau cablurile de sub masina. Cred ca o sa ma duc la ei, sa vad daca au timp. Daca nu, vad eu, mai am un service in Iasi unde baietii se misca teribil de frumos si corect si o sa merg acolo.
      Cu privire la zgomotele care au aparut la tine fara a se fi intervenit anterior pe masina, e cam jenant, intr-adevar. Bine ca s-a rezolvat. Sunt curios sa vad si la mine care va fi situatia, ca eu deocamdata nu am trecut de 110 km/h si nici nu cred s-o fac prea curand, poate dupa 4000 km.

      Comment


      • Prea o menajezi. Dupa 1000-1500 km poti sa mergi si la viteze mari, insa fara rosu. Vezi sa n-o inveti puturoasa.
        BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
        Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
        Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

        Comment


        • Da, stiu asta dar... parca nu ma lasa inima s-o iau la impins vagoane chiar asa din scurt . O las mai usurel acum. Hai sa spunem ca dupa 1500 km (nu mai e mult pana acolo) o s-o ridic la vreo suta treizeci la ora iar dupa 2000 un 140. Nu stiu daca exista fenomenul asta de puturosenie, am mai auzit afirmandu-se asta dar... stiu eu? Un motor tre' sa mearga asa cum a fost proiectat, teoretic, nu? Sa inteleg ca daca merg 10.000 km cu maxim 100km/h si apoi vreau sa dau o blana masina se va misca mai greoi?

          Comment


          • La început da, n-o să aibă acelaşi demaraj, o să-ţi pară mai leneşă. Nu sunt motoare ce se ţin subturate cele pe benzină de la Toyota. A mea a văzut 5500 ture în a IV-a şi 5000 în a II-a după 1000 km. Asta nu înseamnă să exagerezi, ci s-o mai turezi din când în când. E păcat de motor.
            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

            Comment


            • A, ok . Normal ca nu merg subturat cu ea, dar am luat-o cu binisorul, ca pe o doamna respectabila O sa vedem cu turatia, sigur c-o s-o mai pisc asa, macar din cand in cand, ca doar tot o sa mai trebuiasca s-o angajez in cate-o depasire, chiar daca nu la ordinea zilei. Multzam pentru sfat

              Comment


              • Dupa mine sursele cele mai mari de zgomote sunt aparatorile(de scub aripi) , care in fata sunt de plastic si suna , iar in spate sunt dintr-un fel de mocheta si iar suna, sa spui pe aici ce si cum ai rezolvat.

                Comment


                • Sigur ca-ti voi spune. Azi sau maine o sa ma duc sa discut sa vad ce timp au cei de la service-ul Mega Auto si sa cumpar ce-mi trebuie. Cand e rezolvata problema, dau de stire . Si, pentru Corolla, sper sa nu mai uit si de data asta sa-i intreb ce poate fi facut pentru un plus de precizie la BC.

                  Comment


                  • Originally posted by XofinB View Post
                    Cum vrei sa rezolvi cu antifonarea?

                    Legat de zgomote, eu nu mi-am montat nimic suplimentar, iar zgomotele au aparut cu predilectie la drum intins , dupa 1000 de Km, pe drumuri gen iasi-Tg Frumos, iasi-Sighisoara dupa ce am inceput sa merg >140 Km/h pe drumurile care au un strat de criblura ( sau cum so numi ) .
                    In oras nu prea trancaneau cablurile decat cand era rece in interior, dar la drum lung erau sacaitoare, si daca tot se putea rezolva de ce sa nu o fac.
                    Foarte buna obeservatia!
                    Zgomotele se aud mai tare cand temperatura este scazuta.
                    Probabil ca la frig, plasticul devine rigid si zgomotul se aude mai tare.
                    Cand este cald, plasticul devine maleabil si zgomotul se amortizeaza.

                    Comment


                    • Or fi probleme sau chestii normale?

                      Salutare inca o data. Am identificat niste comportamente ale masinii care ma fac sa-mi pun unele semne de intrebare.

                      Mai intâi la ambreiaj: am constatat ca atunci cand eliberez pedala de ambreiaj se aude un clic - spre poc - de fiecare data. Uneori mai tare, alteori ceva mai incet. E normal? La masina pe care am avut-o inainte nu se auzea nimic si avea tot sistem hidraulic.

                      Apoi la mersul in marche arriere: sunetul specific mersului inapoi este la mine ceva mai "artzagos", ca sa zic asa, mai "pe nas" decat ar fi poate normal. Asta am remarcat-o inca de cand am preluat masina, insa mi-am spus ca asa o fi la modelul asta. Ei bine, astazi am avut ocazia sa ascult o alta New Corolla, tot 1,4 vvti, dar Luna, dand cu spatele si scoate clar alt sunet, mai apropiat de ceea ce eu consider normal. Masina e noua, cu numar de rodaj, abia si-a cumparat-o o colega.

                      Intrebarea, vizavi de acest al doilea aspect, este: sa ma astept oare sa apara probleme, in timp? Sa merg la service sa vada baietii daca nu cumva e ceva in neregula? Oricum am drum astazi incolo, ca am constatat ca la reparatia de dupa accidentul ala idiot mi-au prins farul din dreapta ca si cum l-ar fi lipit cu banda adeziva, coltul dinspre calandru are joc.

                      Comment


                      • Poate cineva sa ma ajute cu intrebarile de mai sus? Pls .

                        Comment


                        • Am 1.4 vvti luna ,am trecut de 10000km ,la eliberarea ambreiajului se aude un clic l-am sesizat de la primii km dar n-am nici o problema cu asta iar la mersul inapoi este silentioasa n-am ce zice in rest masina functioneaza mai bine ca in prima zi .Am doar acelasi ''greiere'' care se aude doar daca rulez pe piatra cubica ,este undeva deasupra optitroanelor in interior dar n-am de gand sa-i fac ceva .Poate n-ar trebui sa-ti faci atatea probleme cu zgomotele recunosc si eu eram atent la toate dar mi-a trecut.

                          Comment


                          • Mi-ai luat vorba din gura .
                            Originally posted by DAN T. View Post
                            Am 1.4 vvti luna ,am trecut de 10000km ,la eliberarea ambreiajului se aude un clic l-am sesizat de la primii km dar n-am nici o problema cu asta iar la mersul inapoi este silentioasa n-am ce zice in rest masina functioneaza mai bine ca in prima zi .Am doar acelasi ''greiere'' care se aude doar daca rulez pe piatra cubica ,este undeva deasupra optitroanelor in interior dar n-am de gand sa-i fac ceva .Poate n-ar trebui sa-ti faci atatea probleme cu zgomotele recunosc si eu eram atent la toate dar mi-a trecut.
                            New Corolla 1.6 VVTi Luna

                            Comment


                            • Eu nu am deloc probleme cu ambreiajul, dar si mie mi-a aparut acel sunet la mersul inapoi. A aparut pe la 16.000km, la revizie mi-a curatat dicurile de frana, s-au mai uitat pe acolo si a disparut. Acum nu se mai aude deloc si am vreo 23.000km.
                              TOYOTA COROLLA 1.4 D-4D LUNA, 2007, E15

                              Comment


                              • Cu fiecare zi, constat cât este de FRUMOASĂ noua Corolla. Îi stă cel mai bine (zic eu) în bleumarin/indigo. Şi de sus privită (etaj4). Am una în faţa blocului, de la CreditEurope, .... bestială.
                                Un design super reuşit.
                                トヨタ アベンシス セダン 2.2 D-4D --- 2005 --- 145.000 km

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google