Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme catalizator

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme catalizator

    Salut,

    Sunt nou pe acest forum si as avea si eu o intrebare legat de costurile schimbari unui catalizator la Toyota Avensis 1800 benzina, 130CP, Combi modell din 2003.

    Problema ii ca vreau sa imi cumpar aceasta masina saptamana viitoare si proprietarul spune ca are un bec care se aprinde in bord si ca ii legat de catalizator (o zis ca nu o prea folosit masina in ultimul timp si avea ceva umezeala in garaj ... si so deteriorat catalizatoru ... )

    Vreau sa o cumpar din Italia, are 70.000 km si as vrea sa stiu si cat costa sa o inmatriculez.

    multumesc.

  • #2
    catalizatorul este foarte scump si daca trb inlocuit nu stiu daca merita cumparata masina. poate fi insa alta defectiune care genereaza aprinderea martorului pe bord.
    taxa ptr inmatriculare ar fi 933.66 euro ptr motorizarea asta. uite si linkul folosit: http://www.taxapoluare.com/calculato...-rezultate.htm

    Comment


    • #3
      Ii motor Euro 4 din 2003, 1800 cm³, 200 grame CO² (real ii ~180grame CO²)

      VECHEA TAXA (01.01.2007 - 30.06.2008) - 897.75 EURO
      NOUA TAXA (Valabila de la 01.07.2008) - 386.88 EURO
      Ai incurcat taxa veche cu aia noua. Se pare ca ii sub 400 euro noua taxa de poluare.

      Cam cat costa catalizatorul ala si pot sa circul cu masina fara el?
      Trebuie sa schimb catalizatorul pentru a o inmatricula?

      Masina imi place foarte mult si am prins si o oferta destul de buna. Nu as vrea sa renunt la ea. Am atasat si niste poze sa observi ca arata foarte bine.
      Attached Files

      Comment


      • #4
        intr-adevar arata bine in poze. eu am crezut ca este euro3 si nu euro 4. de aici si diferenta
        problema este ca la RAR ti se vor masura noxele si daca catalizatorul/sonda lamda sunt defecte nu or sa incadreze masina la euro4 ci mai jos. asa ca cel mai bine este sa rezolvi problema inainte de RAR. incearca sa mergi la un service sau mai bine o reprezentata toyota ca sa vezi ce anume este defect si cat ar costa remedierea.
        ptr preturi poti consulta: http://www.elitecat.cz/ArticleSelection.aspx?B=0
        succes.

        Comment


        • #5
          As merge la un service sau la o reprezentata toyota da problema ii ca masina ii acum in Italia si pot sa merg numa dupa ce o cumpar . Saptamana viitoare ma duc dupa ea.

          Pretu ii 7000 euro.
          Cum ti se pare pretu?

          Comment


          • #6
            pretul pare foarte ok. acum trb sa vezi daca masina corespunde dpdv tehnic.
            eu zic ca inainte sa o cumperi sa faci chestia asta in italia. trb sa fie pe acolo o reprezenta toyo sau un alt service.

            Comment


            • #7
              totusi nu am gasit cat costa un catalizator nou

              Comment


              • #8
                Inainte de a afla pretul catalizatorului ar fi mai bine sa stii sigur ce problema are masina... Ma indoiesc sa fie o problema aparuta din cauza umezelii tinand cont ca acest catalizator reduce cantitatea de noxe emise în atmosferă prin transformarea compoziţiei gazelor de evacuare , respectiv a hidrocarburilor , monoxidului de carbon şi a oxizilor de azot în dioxid de carbon , emisii de azot şi vapori de apă ... Subliniez "vapori de apa". Poate fi distrus prin lovire sau prin folosirea benzinei cu plumb. Mai degraba problema reala poate fi o sonda distrusa sau doar "imbacsita"... Daca intradevar au probleme sondele de pe evacuare (cred ca sunt 4 in cazul tau) nu poti trece testul de la RAR.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by eolian View Post
                  Inainte de a afla pretul catalizatorului ar fi mai bine sa stii sigur ce problema are masina... Ma indoiesc sa fie o problema aparuta din cauza umezelii tinand cont ca acest catalizator reduce cantitatea de noxe emise în atmosferă prin transformarea compoziţiei gazelor de evacuare , respectiv a hidrocarburilor , monoxidului de carbon şi a oxizilor de azot în dioxid de carbon , emisii de azot şi vapori de apă ... Subliniez "vapori de apa". Poate fi distrus prin lovire sau prin folosirea benzinei cu plumb. Mai degraba problema reala poate fi o sonda distrusa sau doar "imbacsita"... Daca intradevar au probleme sondele de pe evacuare (cred ca sunt 4 in cazul tau) nu poti trece testul de la RAR.

                  Deci am vorbit cu el si zice ca numa catalizatorul traba schimbat, are toate revizile facute la reprezentanta Toyota la zi. Togmai a iesit din garantia de 5 ani.
                  Acuma vreau sa aflu cat costa un astfel de catalizator. Stie cineva?

                  Comment


                  • #10

                    Cele originale din cite stiu pot sari de 1000 euro.
                    Last edited by Dion; 11-12-2008, 19:36 PM.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Dion View Post
                      http://www.piesetuning.com/index_files/Page729.html
                      Cele originale din cite stiu pot sari de 1000 euro.

                      1000euro
                      Da-l incolo doar nu ii asa scump?
                      Linkul ala de deasupra nu are nici unu asa scump!
                      Nu stii unde as putea gasi informati despre unu original?

                      Comment


                      • #12
                        La reprezentantele Toyota.

                        Comment


                        • #13
                          nu sunt asa scumpe ptr ca sunt universale. daca pui unul original te duce destul de mult. de aici probabil si pretul masinii care este mai mic.

                          Comment


                          • #14
                            Salut, am un Avensis din 2002 si de o saptamana nu mai trage si are un zgomot accentuat in galeria de evacuare, am fost cu ea in service si cei de acolo mi-au spus ca trebuie inlocuit catalizatorul. Aici e partea frumoasa, catalizatorul si caseta de directie 11 000 ron, intrebarea mea este, pot elimina definitiv din sistemul de evacuare catalizatorul?
                            Multumesc.

                            Comment


                            • #15
                              Nici un cunoscator?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google